Zmiany w programie terapeutyczno-rehabilitacyjnym dla dzieci z autyzmem
Rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 15 marca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień skierowane zostało do ogłoszenia.

- Znowelizowane rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień skierowane zostało do ogłoszenia
- Wprowadzone rozwiązania precyzują warunki realizacji świadczeń dla dzieci z autyzmem
- Rozszerzone zostały również kwalifikacje personelu uprawnionego do realizacji tych świadczeń
Nowe świadczenia i rozszerzenie kompetencji lekarzy
Jak wynika z oceny skutków regulacji, zmiany w rozporządzeniu wiążą się z wdrażaniem reformy opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży i mają na celu zwiększenie dostępności do świadczeń przy jednoczesnej dbałości o ich kompleksowość oraz jakość. Uwzględniono opinie ekspertów współpracujących z resortem zdrowia oraz postulaty świadczeniodawców dotyczące doprecyzowania warunków realizacji świadczeń dla osób z autyzmem dziecięcym.
W programie terapeutyczno-rehabilitacyjnym dla dzieci z autyzmem dodano dwa dodatkowe świadczenia realizowane przez lekarza. Są to:
- porada lekarska terapeutyczna - porada kontynuująca leczenie według planu leczenia, obejmująca:
a) ocenę stanu psychicznego i somatycznego,
b) ocenę postępów leczenia (obejmuje również ocenę postępów leczenia dokonaną wraz z przedstawicielem ustawowym świadczeniobiorcy),
c) niezbędne kontrolne badania diagnostyczne, w tym laboratoryjne,
d) ocenę potrzeb w zakresie farmakoterapii oraz ewentualne prowadzenie farmakoterapii,
e) wypisywanie zaświadczeń lekarskich do celów wynikających z odrębnych przepisów;
- porada lekarska kontrolna - porada obejmująca:
a) ogólną ocenę przebiegu leczenia (w tym ogólną ocenę przebiegu leczenia dokonaną wraz z przedstawicielem ustawowym świadczeniobiorcy),
b) ocenę stanu somatycznego, w szczególności przy objawach polekowych,
c) wydanie niezbędnych zaleceń odnośnie kontynuacji leczenia,
d) niezbędne kontrolne badania diagnostyczne, w tym laboratoryjne,
e) ocenę potrzeb w zakresie farmakoterapii oraz ewentualne prowadzenie farmakoterapii,
f) wypisywanie zaświadczeń lekarskich do celów wynikających z odrębnych przepisów.
Doprecyzowano również, jak zaznaczyło Ministerstwo Zdrowia, "oddziaływania dostępne w ramach programu terapeutyczno-rehabilitacyjnego dla osób z autyzmem dziecięcym".
Kolejną zmianą wynikającą z nowelizacji rozporządzenia jest rozszerzenie kwalifikacji personelu uprawnionego do realizacji świadczeń. Wśród specjalistów realizujących wizyty terapeutyczne uwzględniono psychologa posiadającego kompetencje w zakresie terapii integracji sensorycznej, terapię zaburzeń mowy poza logopedą będzie mógł realizować także pedagog specjalny, natomiast wśród personelu udzielającego świadczenia psychoedukacja rodziców uwzględniono również logopedę, fizjoterapeutę i terapeutę zajęciowego.
Dookreślono także czas udzielania świadczeń w ramach programu terapeutyczno-rehabilitacyjnego dla osób z autyzmem dziecięcym, co pozwoli na elastyczne dopasowanie oddziaływań do potrzeb i możliwości pacjentów.
Rozporządzenie wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Poniżej tekstu do pobrania.
DO POBRANIA
- rozporzadzenie.pdf Prezentacja PDF • 0,18 MB
ZOBACZ KOMENTARZE (0)