×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu uruchomi Centrum Zdrowia Psychicznego

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP05 marca 2023 22:00

W drugiej połowie tego roku Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu uruchomi Centrum Zdrowia Psychicznego. Będzie to siódma tego typu placówka w woj. śląskim, uruchamiana pilotażowo w ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu uruchomi Centrum Zdrowia Psychicznego
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu Fot. PAP/Andrzej Grygiel

 

 

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w uruchomi Centrum Zdrowia Psychicznego

- Założenie Centrum Zdrowia Psychicznego jest takie, by osoba zmagająca się z dolegliwościami psychicznymi otrzymała pomoc jak najszybciej i mogła leczyć się w swoim środowisku  - wyjaśnił kierownik Oddziału Psychiatrii WSS nr 4 w Bytomiu Wojciech Sołtys, cytowany w komunikacie placówki.

Umożliwienie leczenia na wczesnym etapie choroby ma zminimalizować jej rozwój i wyeliminować konieczność pobytu pacjenta w szpitalu. Kontakt ze specjalistami będzie możliwy bez skierowania i bez kolejek. Poradę uzyska każdy - nie tylko osoba chora, ale też jej bliscy. Możliwe będą wizyty domowe.

Bytomski szpital jest kolejną w woj. śląskim placówką zakwalifikowaną do pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Obecnie w regionie działa sześć takich ośrodków: w Tarnowskich Górach, Rybniku, Cieszynie, Bielsku-Białej, Katowicach i Częstochowie. W całej Polsce jest ich 71.

71 ośrodków w Polsce w pilotażu  Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że tam, gdzie działają Centra Zdrowia Psychicznego, mniej pacjentów trafia na szpitalne oddziały psychiatrii. Chorzy mają ustalony indywidualny plan terapii i są leczeni w ramach oddziałów dziennych czy zespołów lecznictwa środowiskowego.

W Bytomiu powstaną dwa punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne, gdzie będą dyżurować: psycholog, terapeuta środowiskowy i pielęgniarka psychiatryczna. Będzie można przyjść tam bez skierowania. "Psycholog wykona test i zakwalifikuje przypadek jako nagły, pilny albo planowy" - tłumaczy Wojciech Sołtys.

Podczas pierwszej wizyty powstanie wstępny plan leczenia, a pacjent otrzyma wskazówkę, gdzie powinien się udać. Do punktu można będzie przyjść w imieniu kogoś bliskiego i poprosić np. o wizytę domową.

Według wytycznych biura ds. pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego, w przypadkach pilnych pomoc jest udzielana w ciągu 72 godzin. Mogą to być regularne wizyty u psychiatry, psychoterapia indywidualna lub grupowa, pobyt w oddziale dziennym, leczenie domowe oparte na wizytach w domu pacjenta i terapeutycznej pracy z nim i jego rodziną. W przypadkach nagłych, wymagających hospitalizacji, centra proponują opiekę całodobową w szpitalu.

Ponadto w bytomskim centrum pojawią się asystenci zdrowienia, odgrywający ważną rolę w leczeniu osób z chorobami psychicznymi. Asystent zdrowienia to nowy zawód związany z opieką psychiatryczną. Może nim zostać osoba, która sama doświadczyła kryzysu psychicznego i ukończyła specjalistyczny kurs. Jego doświadczenie pomaga zarówno pacjentom, jak i personelowi terapeutycznemu.

Oddział Psychiatrii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu notuje ostatnich latach wzrost liczby pacjentów, co wiąże się m.in. z doświadczeniami pandemii. Jak wynika ze statystyk, ilość pacjentów w kryzysie samobójczym wzrosła w tym ośrodku w porównaniu z latami przedpandemicznymi prawie o jedną trzecią, a ilość hospitalizacji osób z problemami psychicznymi (wobec lat 2018/2019) - niemal dwukrotnie, z ok. 500 do 800 hospitalizacji rocznie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum