×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Weszło zarządzenie ws. umów o realizację pilotażu skierowanego do osób po traumie

Autor: oprac. JKB • Źródło: NFZ, Rynek Zdrowia07 lutego 2023 08:45

Od dzisiaj obowiązuje zarządzenie prezesa NFZ w sprawie umów o realizację programu pilotażowego dotyczącego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób z doświadczeniem traumy.

Weszło zarządzenie ws. umów o realizację pilotażu skierowanego do osób po traumie
Weszło w życie zarządzenie NFZ ws. pilotażu dla osób z traumą. Fot. Shutterstock
 • Od 7 lutego obowiązuje zarządzenie prezesa NFZ w sprawie umów o realizację programu pilotażowego dotyczącego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób z doświadczeniem traumy
 • Celem programu pilotażowego jest poprawa jakości i efektywności leczenia poprzez praktyczne sprawdzenie sposobu organizacji opieki nad pacjentami po doświadczeniu  traumy – czytamy w uzasadnieniu
 • Pilotaż oznacza odpowiedź na potrzebę związaną z trudnymi doświadczeniami z różnych obszarów, m.in. wojny, gwałtu czy przemocy
 • Działania zostały podjęte  w ramach  realizacji  celu  nr  2 Strategii  Narodowego  Funduszu  Zdrowia na lata 2019-2023 – Poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej

Zarządzenie prezesa NFZ opublikowane

Od 7 lutego wchodzi w życie rozporządzenie prezesa NFZ w sprawie umów o realizację programu pilotażowego dotyczącego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób z doświadczeniem traumy.

Zgodnie z przepisami zarządzenie określa:

 • tryb zawierania umów o realizację programu pilotażowego dotyczącego oddziaływań  terapeutycznych skierowanych do osób z doświadczeniem traumy,  zwanego  dalej  „programem pilotażowym”, określonego w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2022 roku w sprawie  programu pilotażowego dotyczącego  oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób z doświadczeniem traumy, zwanego dalej „rozporządzeniem w sprawie programu oddziaływań terapeutycznych”;
 • warunki realizacji umów,
 • wzór umowy o realizację programu pilotażowego.

Celem programu pilotażowego jest poprawa jakości i efektywności leczenia poprzez praktyczne sprawdzenie sposobu  organizacji opieki nad pacjentami po doświadczeniu  traumy,  w tym  zapewnienie  dedykowanych świadczeń  zdrowotnych  tej  grupie świadczeniobiorców – czytamy w uzasadnieniu.

Pilotaż stanowi potrzebę związaną z trudnymi doświadczeniami z różnych obszarów:

 • uczestnictwo w działaniach wojennych,
 • doświadczenie uchodźcze,
 • bycie ofiarą lub świadkiem przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej,
 • uczestnictwo pośrednie lub bezpośrednie w wypadku komunikacyjnym/innym zdarzeniu losowym, które wpłynęło na zdrowie psychiczne jednostki.

Katalog świadczeń do rozliczenia umów

Do zarządzenia dodano kilka załączników, w tym załącznik nr 2, który stanowi katalog produktów rozliczeniowych. Znajdziemy w nim m.in.:

 • 18.1700.001.02 – Świadczenia opieki zdrowotnej  - program oddziaływań terapeutycznych dla osób z doświadczeniem traumy:

5.00.04.0000116 osobodzień na oddziale stacjonarnym dla dorosłych;

5.00.04.0000117 osobodzień na oddziale stacjonarnym dla dzieci i młodzieży;

5.00.04.0000118 osobodzień na oddziale dziennym;

5.00.04.0000119 turnus rehabilitacyjny/osobodzień;

5.00.04.0000002 porada psychologiczna;

5.00.04.0000088 sesja psychoterapii rodzinnej - pierwszy uczestnik;

5.00.04.0000092 sesja psychoedukacyjna - pierwszy uczestnik;

5.00.04.0000135 osoba objęta pomocą długoterminową.

Uzasadnienie wprowadzonego zarządzenia

Jak podano w uzasadnieniu, ze względu na obecny brak poradni dedykowanych oddziaływaniom terapeutycznym skierowanych do osób z doświadczeniem  traumy,  konieczne jest przeprowadzenie programu pilotażowego, aby umożliwić przetestowanie sposobu organizacji opieki dla tej grupy świadczeniobiorców.

Pilotaż będzie realizowany w 18 ośrodkach na obszarze całego kraju w latach 2023-2024. Ze świadczeń mogą skorzystać osoby z rozpoznaniem:

 • F43 - Reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne  lub  F43  –  z rozszerzeniami;
 • F.62.0  -  Trwała zmiana osobowości po katastrofie.

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  Najnowsze