Weszło zarządzenie ws. umów o realizację pilotażu skierowanego do osób po traumie
Od dzisiaj obowiązuje zarządzenie prezesa NFZ w sprawie umów o realizację programu pilotażowego dotyczącego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób z doświadczeniem traumy.

- Od 7 lutego obowiązuje zarządzenie prezesa NFZ w sprawie umów o realizację programu pilotażowego dotyczącego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób z doświadczeniem traumy
- Celem programu pilotażowego jest poprawa jakości i efektywności leczenia poprzez praktyczne sprawdzenie sposobu organizacji opieki nad pacjentami po doświadczeniu traumy – czytamy w uzasadnieniu
- Pilotaż oznacza odpowiedź na potrzebę związaną z trudnymi doświadczeniami z różnych obszarów, m.in. wojny, gwałtu czy przemocy
- Działania zostały podjęte w ramach realizacji celu nr 2 Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia na lata 2019-2023 – Poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej
Zarządzenie prezesa NFZ opublikowane
Od 7 lutego wchodzi w życie rozporządzenie prezesa NFZ w sprawie umów o realizację programu pilotażowego dotyczącego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób z doświadczeniem traumy.
Zgodnie z przepisami zarządzenie określa:
- tryb zawierania umów o realizację programu pilotażowego dotyczącego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób z doświadczeniem traumy, zwanego dalej „programem pilotażowym”, określonego w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2022 roku w sprawie programu pilotażowego dotyczącego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób z doświadczeniem traumy, zwanego dalej „rozporządzeniem w sprawie programu oddziaływań terapeutycznych”;
- warunki realizacji umów,
- wzór umowy o realizację programu pilotażowego.
Celem programu pilotażowego jest poprawa jakości i efektywności leczenia poprzez praktyczne sprawdzenie sposobu organizacji opieki nad pacjentami po doświadczeniu traumy, w tym zapewnienie dedykowanych świadczeń zdrowotnych tej grupie świadczeniobiorców – czytamy w uzasadnieniu.
Pilotaż stanowi potrzebę związaną z trudnymi doświadczeniami z różnych obszarów:
- uczestnictwo w działaniach wojennych,
- doświadczenie uchodźcze,
- bycie ofiarą lub świadkiem przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej,
- uczestnictwo pośrednie lub bezpośrednie w wypadku komunikacyjnym/innym zdarzeniu losowym, które wpłynęło na zdrowie psychiczne jednostki.
Katalog świadczeń do rozliczenia umów
Do zarządzenia dodano kilka załączników, w tym załącznik nr 2, który stanowi katalog produktów rozliczeniowych. Znajdziemy w nim m.in.:
- 18.1700.001.02 – Świadczenia opieki zdrowotnej - program oddziaływań terapeutycznych dla osób z doświadczeniem traumy:
5.00.04.0000116 osobodzień na oddziale stacjonarnym dla dorosłych;
5.00.04.0000117 osobodzień na oddziale stacjonarnym dla dzieci i młodzieży;
5.00.04.0000118 osobodzień na oddziale dziennym;
5.00.04.0000119 turnus rehabilitacyjny/osobodzień;
5.00.04.0000002 porada psychologiczna;
5.00.04.0000088 sesja psychoterapii rodzinnej - pierwszy uczestnik;
5.00.04.0000092 sesja psychoedukacyjna - pierwszy uczestnik;
5.00.04.0000135 osoba objęta pomocą długoterminową.
Uzasadnienie wprowadzonego zarządzenia
Jak podano w uzasadnieniu, ze względu na obecny brak poradni dedykowanych oddziaływaniom terapeutycznym skierowanych do osób z doświadczeniem traumy, konieczne jest przeprowadzenie programu pilotażowego, aby umożliwić przetestowanie sposobu organizacji opieki dla tej grupy świadczeniobiorców.
Pilotaż będzie realizowany w 18 ośrodkach na obszarze całego kraju w latach 2023-2024. Ze świadczeń mogą skorzystać osoby z rozpoznaniem:
- F43 - Reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne lub F43 – z rozszerzeniami;
- F.62.0 - Trwała zmiana osobowości po katastrofie.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
DO POBRANIA
Zarządzenie ws. pilotażu.pdf
Prezentacja PDF • 1,85 MB
ZOBACZ KOMENTARZE (0)