Waldemar Kraska o psychiatrach dziecięcych: obecnie w zawodzie jest 514 specjalistów

Autor: Jacek Janik • Źródło: Rynek Zdrowia20 października 2022 12:00

Jak podaje resort zdrowia, w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z psychiatrii dzieci i młodzieży jest obecnie 253 lekarzy, w tym 179 w trybie rezydenckim - "to w porównaniu do 2015 r. wzrost o 118 osób". Tak wynika z odpowiedzi na interpelację poselską.

Waldemar Kraska o psychiatrach dziecięcych: obecnie w zawodzie jest 514 specjalistów
Specjalistów psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej ciągle jest za mało. Fot. Shutterstock
  • Posłowie w interpelacji pytają Ministerstwo Zdrowia jakie działania podejmuje, aby zwiększyć ilość specjalistów psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej w Polsce
  • Wiceminister Waldemar Kraska odpowiada - obecnie na rynku jest 548 specjalistów z tej dziedziny, że czego wykonujących zawód jest 514. To oznacza od 2014 roku wzrost o 48,5 proc.
  • Jak podaje resort zdrowia, w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z psychiatrii dzieci i młodzieży jest obecnie 253 lekarzy, w tym 179 w trybie rezydenckim - to w porównaniu do 2015 r. wzrost o 118 osób
  • Udało się zażegnać groźbę likwidacji oddziału psychiatrii dzieci i młodzieży w szpitalu w Olszynie, ale wciąż w placówce sytuacja jest napięta - eskaluje konflikt pielęgniarek z dyrekcją placówki. W poniedziałek pielęgniarki w czasie strajku ostrzegawczego odeszły na dwie godziny od łóżek pacjentów
  • Kolejne rozmowy pielęgniarek, już nową dyrekcją szpitala, mają odbyć się z udziałem mediatora w listopadzie

Więcej psychiatrów dziecięcych, ale ciągle za mało

Posłanka Monika Falej w imieniu grupy posłów Lewicy złożyła interpelację skierowaną do Ministra Zdrowia, która dotyczyła zagrożenia likwidacją Oddziału Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w szpitalu w Olsztynie. W interpelacji padają między innymi pytania o działania resortu zmierzające do tego, aby zwiększyć liczbę psychiatrów dziecięcych w Polsce.

W odpowiedzi wiceminister Waldemar Kraska zapewnia, że Ministerstwo Zdrowia "podejmuje działania mające na celu zapewnienie na rynku pracy optymalnej liczby lekarzy specjalistów w dziedzinie psychiatrii dzieci młodzieży, które przynoszą już rezultaty w postaci wzrostów liczby lekarzy specjalistów psychiatrii dzieci i młodzieży".

Jak podaje wiceminister obecnie na rynku jest 548 specjalistów z tej dziedziny, że czego wykonujących zawód jest 514. To oznacza od 2014 roku wzrost o 48,5 proc.

Wiceminister Kraska informuje także, że wzrasta liczba lekarzy w trakcie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży. W trakcie szkolenia specjalizacyjnego jest obecnie 253 lekarzy, w tym 179 w trybie rezydenckim. Oznacza to w porównaniu do 2015 r. wzrost o 118 osób.
Wiceszef resortu zdrowia wskazuje, że główną zachętą do podejmowania kształcenia w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży jest zaliczenie jej do grupy dziedzin priorytetowych, które wiąże się z wyższym wynagrodzeniem lekarzy w trakcie specjalizacji i większą ilością miejsc rezydenckich.

Groźba likwidacji oddziału w Olszynie zażegnana, ale…

Jakprzypomniał wiceminister, w wyniku wspólnych wysiłków podjętych przez Ministerstwo Zdrowia, konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży, władz samorządowych województwa oraz dyrekcji szpitala udało się zabezpieczyć ciągłość pracy oddziału psychiatrii dziecięcej w Olsztynie, który jest jedynym takim oddziałem w województwie warmińsko-mazurskim.

Jego zamknięcie groziło nie tylko tym, że nie byłoby gdzie leczyć młodych pacjentów w województwie, ale także tym, że w całym warmińsko-mazurskim nie byłoby gdzie kształcić lekarzy w kierunku psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej.

Przypomnijmy, że pracujące w Wojewódzkim Zakładzie Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie dwie lekarki specjalistki złożyły wypowiedzenia, których powodem były głównie warunki pracy - zbyt mała obsada lekarska na przeciążonym oddziale. Trzecia lekarka, przebywająca wówczas na zwolnieniu, zapowiedziała, że na dotychczasowych warunkach nie wróci do pracy.

Ostatecznie specjalistki doszły do porozumienia z dyrekcją szpitala między innymi dzięki zapewnieniom, że oddział przekształcony zostanie w ośrodek wysokospecjalistycznej całodobowej opieki psychiatrycznej z najwyższym, III stopniem referencyjności w trzystopniowej skali reformy psychiatrii dzieci i młodzieży.

Napięcia w olsztyńskim szpitalu rosną 

Problem jednak w olszyńskim WZLP nie został do końca rozwiązany. W szpitalu od 2 lat trwa spór zbiorowy pielęgniarek z dyrekcją placówki. W poniedziałek (17 października) pielęgniarki i pielęgniarze w szpitalu przeprowadzili strajk ostrzegawczy odchodząc na 2 godziny od łózek pacjentów.

W ub. wtorek odbyła się kolejna tura rozmów pielęgniarek z dyrekcją placówki, która tak jak poprzednie nie przyniosła żadnych rezultatów.

Napięcie w szpitalu rośnie. Kolejne rozmowy pielęgniarek, już z nową dyrektor placówki, która funkcję obejmie z początkiem nowego miesiąca, mają się odbyć w listopadzie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum