Spór o specjalizację z psychoterapii. "Ci, którzy otrzymali certyfikaty, czują się zagrożeni"

Autor: JKB • Źródło: Polsat News, Rynek Zdrowia05 grudnia 2022 14:00

Minister zdrowia skomentował kontrowersje wokół specjalizacji z psychoterapii, którą planuje stworzyć resort zdrowia. - Być może część niepokoju wynika z tego, że ci, którzy do tej pory otrzymali swoje certyfikaty, czują się zagrożeni - podkreślił minister Adam Niedzielski.

Spór o specjalizację z psychoterapii. "Ci, którzy otrzymali certyfikaty, czują się zagrożeni"
Kwalifikacje psychoterapeutów będą sprawdzane centralnie. Fot. AdobeStock
  • Minister zdrowia 4 grudnia w Polsat News komentował m.in. plany resortu zdrowia dotyczące tworzenia specjalizacji z psychoterapii
  • Adam Niedzielski odniósł się do obaw środowiska w tym zakresie odpowiedział m.inna pytania dotyczące psychologów i psychoterapeutów
  • - Ja nie mogę sobie, jako minister zdrowia pozwolić, żeby kwalifikacje tych osób nie były weryfikowane - zaznaczył
  • Przy okazji wyjaśnił, że osoby już posiadające certyfikat potwierdzający uprawnienia, będą mogli nadal wykonywać swój zawód
  • - Na pewno zdefiniujemy osobny punkt odcięcia w czasie, który będzie nakazywał, żeby o szkolenie było weryfikowane centralnie - dodał

Psycholodzy i psychoterapeuci. Zmiany w ustawie

Minister zdrowia Adam Niedzielski w programie "Gość Wydarzeń" Polsat News był pytany m.in. o niepokoje wokół rozporządzenia w sprawie specjalizacji z psychoterapii. Konsultacje dokumentu – jak przypomniał - trwają do 15 grudnia.

Podkreślił, że osoby udzielające pierwszego wsparcia osobom potrzebującym (m.in. w ośrodkach opieki środowiskowej) powinny podlegać weryfikacji.

- Ja nie mogę sobie, jako minister zdrowia pozwolić, żeby kwalifikacje tych osób nie były weryfikowane. Stąd jest propozycja, żeby zrobić specjalne szkolenie specjalizacyjne, które będzie gwarantem jakości, że udzielona pomoc szczególnie dzieciom będzie dobrej jakości - podał szef MZ.

Branża nalega tymczasem, aby uregulować zawody psychologa czy psychoterapeuty w postaci ustawy.

- Współpracujemy w tym zakresie z Ministerstwem Rodziny, bo proszę pamiętać, że psycholog, psychoterapeuta to nie są zawody stricte medyczne, to są osoby, które pracują też w ośrodkach pomocy społecznej, które wykonują pewnego rodzaju pracę społeczną - odpowiedział szef resortu zdrowia.

- Chcemy, żeby te ustawy się zmieniły tak, żeby gwarancja jakości i świadczenia bardzo trudnych usług medycznych, jakimi jest pschoterapia i pomoc psychologiczna  były odpowiednio uregulowane. Myślę, że w przypadku psychoterapeutów warto na to zwrócić uwagę - być może część niepokoju wynika z tego, że ci, którzy do tej pory otrzymali swoje certyfikaty, uprawnienia czują się zagrożeni. Będą mogli nadal wykonywać swój zawód i będą przepisy przejściowe, które uszanują ich dorobek, ale na pewno zdefiniujemy osobny punkt odcięcia w czasie, który będzie nakazywał, żeby to szkolenie było weryfikowane centralnie - podsumował szef resortu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum