Specjalizacja zamiast zawodu psychoterapeuty. "Rozwiązanie budzi wiele wątpliwości"

Autor: oprac. SzB • Źródło: Sekcja Naukowa Psychoterapii, Rynek Zdrowia16 listopada 2022 16:00

Ministerstwo Zdrowia pokazało projekt rozporządzenia, który zakłada stworzenie specjalizacji w dziedzinie psychoterapii. — Propozycja uregulowania zawodu psychoterapeuty przez utworzenie nowej specjalizacji nie jest i nie była do tej pory inicjatywą Zarządów naszych Sekcji. Rozwiązanie to budzi w nas wiele zasadniczych wątpliwości - komentuje Sekcja Naukowa Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Specjalizacja zamiast zawodu psychoterapeuty. "Rozwiązanie budzi wiele wątpliwości"
Specjalizacja zamiast zawodu psychoterapeuty. Środowisko sceptyczne co do pomysłu Ministerstwa Zdrowia. Fot. Shutterstock
  • Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia, który zakłada stworzenie specjalizacji w dziedzinie psychoterapii
  • Środowisko jest sceptycznie nastawione do pomysłu.— Rozpoczęliśmy prace mające na celu ustalenie, w jakim stopniu przygotowywany projekt wpłynie na sytuację psychoterapii w Polsce — piszą członkowie Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego 
  •  Propozycja uregulowania zawodu psychoterapeuty przez utworzenie nowej specjalizacji nie jest i nie była do tej pory inicjatywą Zarządów naszych Sekcji. Rozwiązanie to budzi w nas wiele zasadniczych wątpliwości - dodają

Specjalizacja zamiast zawodu psychoterapeuty. "Rozwiązanie budzi wiele zasadniczych wątpliwości"

Sekcja Naukowa Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego opublikowała stanowisko w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego stworzenia specjalizacji z psychoterapii. 

— Rozpoczęliśmy prace mające na celu ustalenie, w jakim stopniu przygotowywany projekt wpłynie na sytuację psychoterapii w Polsce, w tym system szkolenia, ewaluację umiejętności (certyfikację), standardy etyczne, jak również dostępność tego zawodu dla osób z różnym wykształceniem. Jednocześnie podkreślamy, że nasze działania ukierunkowane są na dbałość o zawodowy dorobek naszych członków i psychoterapeutów innych stowarzyszeń, w tym poprzez dążenie do utrzymania ważności i uznawania dotychczasowych szkoleń i certyfikatów — czytamy w stanowisku.

"Rozwiązanie to budzi w nas wiele zasadniczych wątpliwości"

Przedstawiciele SNP PTP zapowiedzieli także, że w planach mają spotkanie z Ministerstwem Zdrowia w tej sprawie. — Wcześniej dążymy do uzyskania ekspertyzy prawnej zaproponowanych i możliwych do zrealizowania rozwiązań legislacyjnych w tym zakresie — dodają. 

Ponadto na 22 listopada zaplanowano Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Sekcji Naukowej Psychoterapii PTP oraz Sekcji Naukowej Terapii Rodzin PTP. 

— Pragniemy podkreślić, że propozycja uregulowania zawodu psychoterapeuty przez utworzenie nowej specjalizacji nie jest i nie była do tej pory inicjatywą Zarządów naszych Sekcji, ani ich przedstawicieli, oraz, że rozwiązanie to budzi w nas wiele zasadniczych wątpliwości, do których wyjaśnienia aktualnie dążymy — podsumowują. 
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum