Do tego specjalisty znów tylko ze skierowaniem. Wróciły stare zasady
Ministerstwo Zdrowia planowało znieść skierowania do psychologa dla dorosłych i w związku z tym przygotowało stosowne zmiany przepisów. Niestety projekt wycofano z prac.

- W czasie trwania epidemii oraz stanu zagrożenia epidemicznego dorośli pacjenci nie potrzebowali skierowań do psychologa
- Ministerstwo Zdrowia planowało utrzymać przepis w mocy (z dniem 1 lipca zniesiono stan zagrożenia epidemicznego), by zapewnić jak najlepszy dostęp do świadczeń
- Zmianę wpisano do projektu ustawy o ochronie małoletnich przed dostępem do treści nieodpowiednich w internecie
- 12 września zaplanowano wysłuchanie publiczne tego projektu, ale zostało ono odwołane - powodem jest wycofanie z projektu nowelizacji z prac w parlamencie - przekazało Prawo.pl
Skierowania do psychologa pozostaną
Portal Prawo.pl przypomina, że w czasie trwania epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego dorośli pacjenci mogli korzystać z konsultacji psychologa bez skierowania. Przepis ten jednak został zniesiony wraz z zakończeniem stanu zagrożenia 1 lipca 2023 roku.
MZ zapewniało o chęci utrzymania tego przepisu w mocy, aby zapewnić dostęp do świadczeń psychiatrycznych. Warto podkreślić, że przygotowany projekt znoszący obowiązek skierowania do psychologa dla osób dorosłych, ale nie był on samodzielnym dokumentem. Został on podpięty do projektu dotyczącego bezpieczeństwa dzieci w internecie. Poprawka miała dotyczyć art. 57 w ust. 2 i dodania pkt. 16 "psychologicznych dla dorosłych" do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, relacjonuje Prawo.pl.
12 września miało odbyć się publiczne wysłuchanie projektu, ale zostało odwołane. Powodem jest wycofanie z projektu nowelizacji ustawy o ochronie małoletnich przed dostępem do treści nieodpowiednich w internecie z prac w parlamencie, a wraz z nim przepadł przepis o braku konieczności skierowania do psychologa dla osób dorosłych.
Zdaniem ekspertów decyzja MZ o wycofaniu skierowań do psychologa była dobrym pomysłem: ogranicza biurokratyzację i pozwala uniknąć stygmatyzacji.
Funkcjonujące zasady dotyczące skierowań
Obecnie skierowanie jest potrzebne w sytuacji:
- wizyty u psychologa (wyjątkiem jest stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii)
- wizyty u psychoterapeuty w trybie ambulatoryjnym – w poradni zdrowia psychicznego lub w poradni psychologicznej;
- przyjęcia do szpitala psychiatrycznego, poza stanami nagłymi (takie skierowanie jest wówczas ważne 14 dni).
Skierowanie nie jest wymagane:
- do lekarza psychiatry w trybie ambulatoryjnym, w tym także do jednego z centrów zdrowia psychicznego;
- w celu leczenia uzależnienia, jeśli pacjent zgłasza się do z powodu uzależnienia lub współuzależnienia;
- do szpitala psychiatrycznego oraz na oddział psychiatryczny, w ramach centrum zdrowia psychicznego, w trybie nagłym, po decyzji lekarza, który dyżuruje na izbie przyjęć.
Istotnym jest, że dzieci i młodzież nie potrzebują skierowania – konieczna jest zgoda na leczenie wyrażona przez rodziców albo przedstawicieli ustawowych. Z kolei w nagłych przypadkach osoba z zaburzeniami psychicznymi lub uzależniona może zgłosić się do szpitala psychiatrycznego bez skierowania, wówczas o przyjęciu do szpitala decyduje lekarz po zbadaniu pacjenta – wyjaśnia Prawo.pl.
Wariant Pirola: jakie daje objawy? Eksperci tłumaczą
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)