Rząd przeznaczy 80 mln zł na oddziały psychiatryczne dla dzieci i młodzieży

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, Wykaz Prac Legislacyjnym RM23 listopada 2021 14:45

Rząd przeznaczy 80 mln zł na oddziały psychiatryczne dla dzieci i młodzieży. Projekt w tej sprawie trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Rząd przeznaczy 80 mln zł na oddziały psychiatryczne dla dzieci i młodzieży
Rząd przeznaczy 80 mln zł na oddziały psychiatryczne dla dzieci i młodzieży Fot. AdobeStock
 • Rząd przeznaczy 80 mln zł na oddziały psychiatryczne dla dzieci i młodzieży. Projekt w tej sprawie trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów
 • "Projektowana regulacja wynika z konieczności wsparcia oddziałów udzielających stacjonarnych świadczeń psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży". W Polsce jest 46 takich placówek.
 • Głównym założeniem programu ma być: dostosowanie infrastruktury do wymagań prawnych, funkcjonalnych oraz zwiększenie efektywności udzielanych świadczeń 

Rząd przeznaczy 80 mln zł na oddziały psychiatryczne dla dzieci i młodzieży

Projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Program wsparcia oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży na lata 2022-2023” trafił do do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.

- Celem Programu jest poprawa efektywności leczenia pacjentów oddziałów udzielających stacjonarnych świadczeń psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży poprzez wsparcie inwestycji infrastrukturalnych na tych oddziałach - czytamy w uzasadnieniu. 

Regulacja ma na celu wsparcie oddziałów udzielających stacjonarnych świadczeń psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży. W Polsce jest 46 takich placówek. Większość boryka się z trudną sytuacją, o czym - jak przyznaje MZ - informuje wielu specjalistów m.in. konsultantów krajowych i wojewódzkich, Rzecznik Praw Dziecka oraz Rzecznik Praw Pacjenta.

- Sytuację dodatkowo pogorsza epidemia COVID-19, w wyniku której nastąpiła konieczność realizacji inwestycji związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem jej skutków. Jednym ze skutków epidemii jest konieczność udzielania świadczeń pacjentom z podejrzeniem lub potwierdzeniem zakażenia SARS-CoV-2 i współwystępującymi zaburzeniami psychicznymi, jak również zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń i chorób psychicznych wśród dzieci i młodzieży - podkreśla Ministerstwo Zdrowia. 

Na co zostaną przeznaczone pieniądze?

Resort przypomina, że do ogłoszonego w 2021 roku naboru wniosków na działania inwestycyjne finansowane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 zgłoszono 34 projekty na łączną sumę ponad 60 mln zł.

- W związku z powyższym konieczne jest przygotowanie systemu ochrony zdrowia psychicznego, zwłaszcza świadczeniodawców udzielających świadczeń w trybie stacjonarnym na konieczność udzielania efektywnej pomocy pacjentom doświadczającym negatywnych skutków epidemii, w tym osobom z zakażeniem lub podejrzeniem zakażenia COVID-19, jak również dzieciom i młodzieży doświadczającym pogorszenia stanu zdrowia psychicznego w związku z obostrzeniami - argumentują przedstawiciele MZ. 

Głównym założeniem programu ma być:

 • dostosowanie infrastruktury do wymagań prawnych, funkcjonalnych, która zapewni bezpieczne udzielanie świadczeń zdrowotnych oraz
 • zwiększenie efektywności udzielanych świadczeń przez umożliwienie stosowania nowoczesnych form terapii.

Koszt realizacji Programu wyniesie 40 mln rocznie, a w ciągu dwóch lat będzie to 80 mln zł.

Jakie placówki otrzymają wsparcie od rządu?

Wsparcie - jak czytamy w projekcie - kierowane będzie do podmiotów leczniczych udzielających stacjonarnych świadczeń psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży, w rodzaju:

 • Świadczenia psychiatryczne dla dzieci i młodzieży;
 • Leczenie zaburzeń nerwicowych dla dzieci i młodzieży;
 • Świadczenia w psychiatrii sądowej w warunkach wzmocnionego zabezpieczenia dla nieletnich;
 • Świadczenia opiekuńczo-lecznicze psychiatryczne dla dzieci i młodzieży;
 • Świadczenia pielęgnacyjno-opiekuńcze psychiatryczne dla dzieci i młodzieży;
 • Świadczenia dla osób z zaburzeniami psychicznymi w hostelu.

  Realizacja Programu ma na celu rozwój i doskonalenie systemu opieki zdrowotnej m. in. przez:
 • zwiększenie efektywności funkcjonowania podmiotu, co ma bezpośrednie przełożenie na usprawnienie systemu ochrony zdrowia;
 • poprawę jakości i dostępności do świadczeń zdrowotnych w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia;
 • poprawę bezpieczeństwa zdrowotnego populacji dzieci i młodzieży w Polsce;
 • zwiększenie dostępności do specjalistycznych i wysokospecjalistycznych świadczeń zdrowotnych, co pozwoli na zachowanie/utrzymanie aktywności zawodowej;
 • podniesienie poziomu wiedzy dotyczącej prawidłowego funkcjonowania systemu opieki, w tym kompleksowej i koordynowanej;
 • skrócenie czasu i kosztów hospitalizacji pacjentów;
 • zwiększenie jakości działań w obszarze diagnostyki i terapii w zakresie opieki psychiatrycznej;
 • podniesienie jakości opieki nad pacjentem i standardu obsługi.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum