Ruszyła kampania MZ przeciwko stygmatyzacji osób doświadczających zaburzeń psychicznych

Autor: • Źródło: PAP22 sierpnia 2022 16:06

Ruszyła kampania edukacyjno-informacyjna, która ma przeciwdziałać stygmatyzacji i autostygmatyzacji osób doświadczających zaburzeń psychicznych - przekazało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

Ruszyła kampania MZ przeciwko stygmatyzacji osób doświadczających zaburzeń psychicznych
Ministerstwo Zdrowia uruchomiło kampanię przeciwko stygmatyzacji osób z zaburzeniami psychicznymi Fot. Shutterstock

Kampania edukacyjno-informacyjna "Zobacz człowieka" ma przeciwdziałać stygmatyzacji i autostygmatyzacji osób doświadczających zaburzeń i chorób psychicznych - przekazał w poniedziałek resort zdrowia.

"Poprzez materiały promocyjne i edukacyjne umożliwia zdobycie i poszerzenie wiedzy w poruszanym temacie, a także podpowiada właściwą postawę - życzliwości i otwartości - jaką powinno się zająć wobec osób w kryzysie psychicznym oraz ich bliskich" - podkreślono w komunikacie.

Ministerstwo zaznaczyło, że zaburzenia psychiczne dotykają blisko co czwartą osobę w Polsce, a wiele z nich staje się również obiektem stygmatyzacji.

Powołując się na "Kompleksowe badanie stanu zdrowia psychicznego społeczeństwa i jego uwarunkowań - EZOP II", wykonane przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, resort przekazał, że choć 58 proc. badanych zadeklarowało postawę życzliwości wobec osób w kryzysie psychicznym, to jednocześnie sprzeciwiło się ich funkcjonowaniu w konkretnych rolach społecznych. Szczególny sprzeciw wywołały role, które wiązały się z większą odpowiedzialnością.

Ponadto, jak wynika z przytoczonego badania, choroby psychiczne wymienione zostały wśród trzech budzących lęk przez około 20 proc. osób. Oznacza to, że sytuuje się je między chorobami bezpośrednio zagrażającymi życiu, a takimi obciążonymi stygmatyzacją.

W kampanii "Zobacz człowieka" wykorzystano dwuznaczność zwrotu "Sądziłem, że…", rozumianego jako: wydawało mi się, bo nie wiedziałem i nie rozumiałem - a z drugiej strony - bardzo często oznaczającego wydanie wyroku, skazanie na cierpienie, ból, izolację i odrzucenie.

Kampania podpowiada, by nie patrzeć przez pryzmat choroby, a zamiast tego zajrzeć do środka i dzięki temu - zobaczyć człowieka.

"Poprzez wykorzystane w kampanii spoty widz jest świadkiem bardzo intymnego i osobistego wyznania kierowanego do osoby dobrze znanej z przestrzeni publicznej. Głównymi ambasadorami akcji w jej pierwszej odsłonie są Sebastian Karpiel-Bułecka oraz Julia Wróblewska" - przekazało Ministerstwo Zdrowia.

Dodało, że kampanię wesprą historiami swoich doświadczeń inne znane osoby, które wezmą udział w filmach edukacyjnych, a materiały będą stopniowo publikowane na stronie internetowej projektu.

Ambasadorzy kampanii w szczerych rozmowach opowiedzą, co czuje osoba stygmatyzowana i co można oraz należy zrobić, aby stygmatyzację zatrzymać. Oprócz tego przygotowane zostaną filmy edukacyjne z udziałem ekspertów, które zaprezentują temat od naukowej strony.

Kampania skierowana jest do całego społeczeństwa, a przede wszystkim do młodzieży i młodych dorosłych w wieku 16-30 lat, a także mężczyzn w wieku 30-45 lat, ze szczególnym uwzględnieniem osób zamieszkujących mniejsze miejscowości, poniżej 5 tys. mieszkańców.

Działania promocyjne w ramach kampanii obejmą swoim zasięgiem outdoor, kina, telewizję, internet, radio i prasę, a kampania potrwa do końca 2024 r. Zadanie realizowane jest ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025, finansowane przez ministra zdrowia.

Więcej informacji znaleźć można na oficjalnej stronie kampanii www.zobaczczlowieka.pl.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum