Reforma psychiatrii zagrożona? Zaniepokojony Rzecznik Praw Obywatelskich pisze do premiera

Autor: Marianna Lach • Źródło: Rynek Zdrowia12 lipca 2022 15:00

Jaka przyszłość czeka system ochrony zdrowia psychicznego w Polsce? Wobec sygnałów o odchodzeniu od jego reformy psychiatrzy wysłali list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego. Dotarł też do Rzecznika Praw Obywatelskich, który podziela ich opinię.

Reforma psychiatrii zagrożona? Zaniepokojony Rzecznik Praw Obywatelskich pisze do premiera
Czy reforma systemu ochrony zdrowia psychicznego jest zagrożona? Fot. Shutterstock
  • Środowiska psychiatryczne dostrzegają sygnały świadczące o odchodzeniu od reformy systemu opieki psychiatrycznej i powrocie do dysfunkcyjnego, archaicznego systemu scentralizowanej ochrony zdrowia psychicznego - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich
  •  Polskie Towarzystwo Psychiatrii Środowiskowej napisało w list otwarty do premiera w tej sprawie w maju br.
  • Dotarł również do RPO, który przyjął go z niepokojem i również zaapelował do premiera RP 

Rzecznik zaniepokojony treścią listu psychiatrów

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek prosi premiera RP o stanowisko w sprawie przyszłości reformy systemu ochrony zdrowia psychicznego w Polsce. Zaniepokoił go list otwarty w tej sprawie, który otrzymał ze statusem "Do wiadomości" od Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Środowiskowej.

W liście przesłanym do kancelarii premiera w maju autorzy wskazali, że środowiska psychiatryczne dostrzegają pewne sygnały świadczące o odchodzeniu od reformy systemu opieki psychiatrycznej i powrocie do dysfunkcyjnego i archaicznego systemu scentralizowanej ochrony zdrowia psychicznego. Wywołuje to uczucie zawodu, chaosu i niepewności zarówno wśród pracowników służby zdrowia, jak i samych pacjentów. 

- Rzecznik z dużym niepokojem zapoznał się z listem otwartym Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Środowiskowej do premiera, dotyczącym przyszłości reformy systemu opieki psychiatrycznej w Polsce. Tylko kontunuowanie reformy zapewni osobom w kryzysie psychicznym dostęp do opieki w godziwych warunkach i z poszanowaniem godności pacjenta - podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich. Poprosił premiera Mateusza Morawieckiego o stanowisko co do przyszłości systemu ochrony zdrowia psychicznego.

Jak argumentuje RPO Marcin Wiącek, organizacje społeczne, którym bliskie jest dobro pacjentów, oczekują dalszego, systematycznego rozwoju sieci centrów zdrowia psychicznego w kraju, niezmienności sposobu jego finansowania oraz wzrostu finansowania systemu ochrony zdrowia psychicznego do wysokości 6 proc. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum