Recepty na silne leki z receptomatów. Polskie Towarzystwo Psychiatryczne: takie postępowanie jest błędne

Autor: oprac. JKB • Źródło: psychiatria.org.pl, Rynek Zdrowia16 listopada 2022 13:10

Polskie Towarzystwo Psychiatryczne wydało stanowisko w sprawie wystawiania recept na leki stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych przez receptomaty. - Właściwa i bezpieczna farmakoterapia jest możliwa pod warunkiem osobistego zbadania pacjenta przez wykwalifikowanego lekarza – podkreślają specjaliści.

Recepty na silne leki z receptomatów. Polskie Towarzystwo Psychiatryczne: takie postępowanie jest błędne
Polskie Towarzystwo Psychiatryczne wydało stanowisko w sprawie recept na leki. Fot. AdobeStock
  • Do Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego napłynęły pytania od pacjentów i lekarzy związane z bezpieczeństwem stosowania leków w leczeniu zaburzeń psychicznych
  • - Ocena stanu psychicznego zazwyczaj jest niezbędna każdorazowo, nawet w sytuacji kontynuacji leczenia – w celu oceny aktualnego stanu klinicznego i dostosowania rodzaju i dawki stosowanych leków – przypomina Towarzystwo
  • Zarząd Główny przypomina o ryzyku związanym z korzystaniem z zautomatyzowanych form pozyskiwania recept na leki stosowane w psychiatrii (receptomaty)
  • - Farmakoterapia stosowana zgodnie ze wskazaniami lekarza na podstawie przeprowadzanego regularnie badania jest nie tylko bezpieczniejsza, ale również znacznie skuteczniejsza – podsumował Zarząd

Stanowisko psychiatrów w sprawie recept

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego ze względu na liczne sygnały i pytania napływające od pacjentów i lekarzy wydał stanowisko w sprawie wystawiania recept na leki stosowane w terapii zaburzeń psychicznych. Jednocześnie zwrócił uwagę na podstawowe zasady dotyczące bezpieczeństwa stosowania leków m.in. o działaniu przeciwlękowym, przeciwdepresyjnym, neuroleptyków czy normotymicznych.

- Właściwa i bezpieczna farmakoterapia jest możliwa pod warunkiem osobistego zbadania pacjenta przez wykwalifikowanego lekarza. Ocena stanu psychicznego zazwyczaj jest niezbędna każdorazowo, nawet w sytuacji kontynuacji leczenia – w celu oceny aktualnego stanu klinicznego i dostosowania rodzaju i dawki stosowanych leków – podaje Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.

Oprócz tego wskazano także, że choroby współistniejące i farmakoterapia stosowana z innych powodów czy różne okoliczności życiowe również mogą wpłynąć na stosowane leki (zarówno na dawki, jak i rodzaj substancji).

- Wszystkie te okoliczności (oraz wiele innych tu niewymienionych) wymagają wnikliwej analizy, której przeprowadzenie jest ważnym elementem kształcenia lekarzy – czytamy.

Receptomaty a bezpieczeństwo lekowe

Towarzystwo nawiązało także do korzystania ze zautomatyzowanych form pozyskiwania recept na leki stosowane w psychiatrii (receptomaty).

- Takie postępowanie jest merytorycznie błędne i nie znajduje uzasadnienia. Jednocześnie Zarząd Główny apeluje do Kolegów i Koleżanek lekarzy specjalistów o poświęcenie należytej uwagi i czasu Pacjentom, którzy zgłaszają się w celu oceny wskazań do dostosowania leczenia farmakologicznego do bieżącego stanu klinicznego – podano w stanowisku.

W podsumowaniu swojego stanowiska Towarzystwo zaznacza, że farmakoterapia stosowana zgodnie ze wskazaniami lekarza na podstawie regularnych badań jest bezpieczniejsza oraz skuteczniejsza. Przy okazji zachęca pacjentów do zadania wszelkich pytań związanych z farmakoterapią lekarzowi prowadzącemu.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum