RPO prosi o pomoc dla Ukraińców chorujących psychicznie. "Będzie zmiana specustawy"

Autor: oprac. JKB • Źródło: RPO, Rynek Zdrowia11 kwietnia 2022 09:00

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do premiera z prośbą o pomoc osobom z Ukrainy zmagającym się z problemami psychicznymi. W odpowiedzi od Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pojawiła się zapowiedź istotnych zmian.

RPO prosi o pomoc dla Ukraińców chorujących psychicznie. "Będzie zmiana specustawy"
Uchodźcy z Ukrainy po przyjeździe do Centrum Pomocy Humanitarnej w Przemyślu. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
  • RPO w piśmie do premiera zwraca uwagę na fakt, że osoby z Ukrainy cierpiące na choroby psychiczne są w wyjątkowo ciężkiej sytuacji
  • Zdaniem Rzecznika na szczególną uwagę zasługują uchodźcy w tym dzieci i młodzież, którzy z powodu doznanych przeżyć musieli przerwać terapię
  • RPO otrzymał odpowiedź od Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, w której podano, że planowana jest nowelizacja specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy
  • Zgodnie z projektem, ukraińscy psycholodzy będą mogli świadczyć swoje usługi w Polsce bez nostryfikacji dyplomu

RPO o ciężkich przeżyciach uchodźców z Ukrainy

Jak wyjaśnił RPO w piśmie skierowanym do premiera, wiele szpitali psychiatrycznych w Ukrainie zostało odciętych od dostaw specjalistycznych leków oraz środków medycznych. Z kolei pacjenci ukrywają się w piwnicach ze względów bezpieczeństwa, więc nie są poddawani specjalistycznym terapiom.

- Podkreślić trzeba, że obecna sytuacja i doznane przeżycia, jak również zaprzestanie prowadzenia terapii farmakologicznej i psychologicznej, wywołają nieodwracalne skutki dla zdrowia i życia tych osób. Są grupą szczególnie narażoną na negatywne skutki sytuacji kryzysowych i często same nie są w stanie samodzielnie upomnieć się o swoje prawa – dodaje RPO.

Rzecznik w związku z powyższym prosi o informacje dotyczące prowadzonych działań pomagających dostarczyć leki do Ukrainy. Dodał także, że pomoc powinna zostać udzielona także uchodźcom, ponieważ doznali przeżyć, które mogą skutkować potrzebą specjalistycznej pomocy.

Pomoc dzieciom. Możliwość pracy medyków z Ukrainy

RPO dodał także, że ukraińskie dzieci również powinny zostać objęte specjalistyczną opieką psychologiczną czy psychoterapeutyczną. „Ponadto w każdej szkole powinien być psycholog. A najlepszym rozwiązaniem byłby dodatkowo asystent ze znajomością języka i kultury ukraińskiej” – czytamy.

Oprócz tego Rzecznik proponuje, by w miejscach, gdzie znajdują się duże skupiska uchodźców podmioty lecznicze mogły tworzyć centra zdrowia psychicznego z punktami zatrudniającymi personel posługujący się językiem ukraińskim. RPO prosi o odpowiedź na pytanie, czy są prowadzone prace umożliwiające skrócenie albo uproszczenie procesu nostryfikacji dyplomów m.in. psychologów, psychiatrów oraz terapeutów.

- Obecna sytuacja stawia przed nami szereg nowych wyzwań, którym Państwo Polskie będzie musiało sprostać. Obecny zapał społeczeństwa oraz chęć bezinteresownej pomocy Ukraińcom, jak również niewątpliwe zaangażowanie samorządów lokalnych, nie zastąpią jednak regulacji prawnych, które w sposób pełny ukształtują zasady pomocy dla osób pokrzywdzonych w wyniku działań wojennych – czytamy.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej odpowiada RPO

Na pytania RPO odpowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, która jednocześnie poinformowała o podjętych już działaniach. Jak podała w odpowiedzi, planowana jest nowelizacja specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.

W ramach planowanej zmiany będzie umożliwienie realizacji świadczeń psychologicznych przez obywateli Ukrainy na rzecz swoich rodaków, którzy nie znają języka polskiego. Warunkiem jest posiadanie dyplomu:

  • jednolitych studiów na kierunku psychologia,
  • ukończenia studiów pierwszego i drugiego stopnia na kierunku psychologia, przyznający tytuł specjalisty albo magistra.

Wspomniane dyplomy nie będą wymagały nostryfikacji. Uprawnienia te zostaną przyznane psychologom na okres 18 miesięcy licząc od 24 lutego 2022 roku.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum