Psycholodzy o projekcie ustawy o ich zawodzie: jest efektem analizy potrzeb naszego środowiska

Autor: oprac. JKB • Źródło: OZZP, Rynek Zdrowia13 października 2021 13:50

We wtorek 12 października posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała złożenie do Sejmu projektu ustawy o zawodzie psychologa. Oficjalny komunikat w tej sprawie wydał także Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów.

Projekt ustawy o zawodzie psychologa trafi do Sejmu. Fot. Shutterstock
  • 12 października posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że projekt ustawy o zawodzie psychologa powstał przy udziale Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów (OZZP)
  • W komunikacie OZZP przypomniano, że ustawa formalnie weszła w życie w 2006 roku, ale dotychczas nie wdrożono jej z powodu wad legislacyjnych
  • - Obecny "porządek prawny" nie chroni Polek i Polaków, dając możliwość świadczenia usług psychologicznych osobom nieposiadającym wymaganych kompetencji, w tym osobom nieposiadającym dyplomu psychologa - podkreśla OZZP

Projekt ustawy o zawodzie psychologa oczami OZZP

Jak czytamy w komunikacie OZZP, zawód psychologa wymaga wielu konkretnych kompetencji, co przekłada się również na stosowanie się do zasad kodeksu etycznego. Jednakże brak uregulowania prawnego tego zawodu nie chroni zarówno obywateli, jak i samych psychologów. W związku z tym Klub Lewicy w ścisłej współpracy z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Psychologów opracował projekt ustawy i zawodzie i samorządzie zawodowym psychologów.

W oficjalnej informacji, OZZP przypomina, że projekt odpowiada na bieżące potrzeby środowiska psychologów, a także jest wyrazem troski o osoby korzystające z usług psychologów. Wskazuje, że wciąż obowiązuje ustawa z 8 czerwca 2001 roku, która formalnie weszła w życie 1 stycznia 2006 roku - nie została jednak wdrożona, np. z powodu wad legislacyjnych.

- W ciągu ostatnich 20 lat nie przeszła też żadnej nowelizacji i przestała wpisywać się w zmieniający się system prawny i przepisy prawa unijnego. Obecny "porządek prawny" nie chroni Polek i Polaków, dając możliwość świadczenia usług psychologicznych osobom nieposiadającym wymaganych kompetencji, w tym osobom nieposiadającym dyplomu psychologa. W związku z brakiem samorządu zawodowego nie istnieje też żaden organ do którego poszkodowany obywatel mógłby się zgłosić ze skargą - czytamy w komunikacie związku zawodowego psychologów.

Czytaj: Do Sejmu trafi projekt ustawy o zawodzie psychologa. Co się w nim znajduje?

Ważne regulacje w ustawie o zawodzie psychologa

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez OZZP, we wrześniu 2020 roku z inicjatywy posłanki Agnieszki Dziemianowicz-Bąk powstał Parlamentarny Zespół ds. ustawowego uregulowania zawodu psychologa. Ów zespół razem ze stroną społeczną, czyli OZZP regularnie się spotykał, by wypracować wspólny projekt, który przekazano w marcu tego roku do konsultacji ze środowiskiem psychologów.

Jak informuje OZZP, w projekcie znalazło się m.in.:

  • uregulowanie kwestii uzyskiwania prawa do wykonywania zawodu psychologa, a także zasad wykonywania zawodu psychologa wraz z odpowiedzialnością dyscyplinarną
  • proponowane jest ustalenie zasad organizacji i funkcjonowania samorządu zawodowego psychologów wraz ze stworzeniem obowiązującego kodeksu etycznego.

- Mamy głęboką nadzieję, że strona rządowa pochyli się nad nim, dostrzegając w regulacji zawodu psychologa ważki interes społeczny. Na podkreślenie zasługuje fakt, że obserwowany obecnie kryzys w psychiatrii dziecięcej oraz nowe wyzwania w zakresie zdrowia psychicznego związane z pandemią COVID-19, to dodatkowe okoliczności nakładające na władzę wykonawczą powinność regulacji zawodu psychologa - podkreśla OZZP.

Czytaj: Koniec z pseudo-terapeutami. Ustawa, która trafi do Sejmu ma to ukrócić

Prof. Heitzman: Pakowanie dziecka w kryzysie do szpitala nie jest panaceum na jego problemy

PPOZ z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego przypomina - Naszym obowiązkiem jest być blisko dziecka!

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum