Psychiatria w zapaści? Minister zdrowia: absolutnie nie zgodzę się z taką tezą

Autor: KM • Źródło: RMF FM15 listopada 2022 19:45

- Nie przedstawiam obrazka, w którym mamy doskonały świat, a poprawiamy fatalną sytuację wyjściową. Zmieniamy model świadczenia opieki psychiatrycznej: przestaje być oparty na szpitalach i oddziałach dziennych. Dołożyliśmy segment w postaci 340 poradni środowiskowych - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

Psychiatria w zapaści? Minister zdrowia:  absolutnie nie zgodzę się z taką tezą
Zmieniamy model świadczenia opieki psychiatrycznej - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. PAP/Tomasz Gzell
  • W dzisiejszej "Porannej rozmowie" RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski odniósł się do twierdzenia, jakoby psychiatria, zwłaszcza dziecięca, była w zapaści
  • - Ja się nie zgodzę absolutnie z tą tezą - zaznaczył Niedzielski
  • W opinii ministra zawód psychologa wymaga uregulowania i trwają prace nad regulacjami w tym zakresie

Braki kadrowe w psychiatrii. Zawód psychologa zostanie uregulowany

- Brakuje lekarzy i dlatego zmieniliśmy model świadczenia opieki psychiatrycznej, który w większym stopniu angażuje psychologów. Do tej pory rzeczywiście mieliśmy model oparty na szpitalach psychiatrycznych, gdzie dzieci były bezpośrednio przyjmowane, dochodziło do stygmatyzacji. W ciągu ostatnich dwóch lat zmieniamy ten model: otworzyliśmy ośrodki opieki środowiskowej, mamy ich 340 - mówił w "Porannej rozmowie" RMF FM minister zdrowia Adam Niedzielski w odpowiedzi na stwierdzenie, że psychiatria, zwłaszcza dziecięca, była w zapaści

- To jest zupełnie nowy system, na zasadzie 3-poziomowego kontaktu - skomentował, podając przykład pierwszego z tych stopni - środowiskowych poradni, w których "przede wszystkim psycholodzy, psychoterapeuci pracują i prowadzą opiekę środowiskową".

Minister potwierdził również, że zawód psychologa wymaga uregulowania.

- Dlatego między innymi to jest kolejna regulacja, nad którą pracujemy - mówił.

Kolejek do psychiatrów dziecięcych nie ma?

Odniósł się także do braku dostępu do opieki psychiatrycznej, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.

- Jeżeli wyśle pan dziecko do ośrodka - centrum zdrowia psychicznego dla dzieci - który jest zakontraktowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, wtedy ma pan gwarancję, że personel jest dobrany według zasad, których wymaga NFZ i tam jest gwarancja tego, że dziecko zostanie przyjęte i obsłużone, jeśli można tak powiedzieć, przez specjalistów - tłumaczył minister.

Co zatem z kolejkami i czasem oczekiwania? - Według informacji, które my posiadamy, jest tak, że przyjęcie do ośrodka opieki środowiskowej nie stanowi problemu. Oczywiście nie jest tak, że jest z dnia na dzień. Problemem jest przyjęcie do tych wyższych poziomów opieki psychiatrycznej, czyli mówię tutaj o oddziałach dziennych, oddziałach całodobowych - wyjaśniał Niedzielski.

- Nie przedstawiam obrazka, w którym mamy doskonały świat, tylko mamy pewną sytuację wyjściową, którą staramy się poprawić. Sytuacja wyjściowa była fatalna. Zmieniamy model świadczenia opieki psychiatrycznej: on przestaje być oparty na szpitalach i tych oddziałach dziennych czy całodobowych, które były jedynym miejscem, gdzie można było udzielić takiej opieki. Dołożyliśmy do tego segment w postaci poradni środowiskowych, które funkcjonują w tej chwili już w 340 miejscach - wyliczał.

Specjalizacja priorytetowa i więcej pieniędzy

O problemach kadrowych szef resortu zdrowia mówił tak:

- Zaczęliśmy rozmowę od tego, że zwiększamy systematycznie liczbę studentów i coraz to nowe ośrodki zajmują się kształceniem kadr. To jest też metoda rozwiązywania problemów.

Zgodził się jednak, że psychiatrów, zwłaszcza na prowincji, nie ma.

- Dlatego zaproponowaliśmy, żeby to była tak zwana specjalizacja priorytetowa, państwo dostają więcej pieniędzy i to jest też związane z pewnymi rozwiązaniami lojalnościowymi. Budujemy tego typu zachęty, żeby było więcej zainteresowanych. Sytuacja wygląda tak, że rzeczywiście w psychiatrii dla dorosłych ogółem nie ma dużego przyrostu specjalistów, jest po prostu identyfikowany jako niewystarczający - podsumował Niedzielski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum