Psychiatria w Konstancinie zamknięta. Ministerstwo Zdrowia zapowiada otwarcie dwóch innych oddziałów całodobowych

Autor: oprac. KM • Źródło: Rzecznik Praw Obywatelskich/Rynek Zdrowia13 września 2022 07:52

Od 1 października 2022 r. planowane jest otwarcie dwóch nowych oddziałów wysokospecjalistycznej całodobowej opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży w Białymstoku oraz Józefowie - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. To odpowiedź na interwencję Rzecznika Praw Obywatelskich w związku z zamknięciem psychiatrii dziecięcej w Konstancinie.

Psychiatria w Konstancinie zamknięta. Ministerstwo Zdrowia zapowiada otwarcie dwóch innych oddziałów całodobowych
1 października Ministerstwo Zdrowia chce otworzyć dwa oddziały całodobowej opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Fot. Adobestock
  • Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra zdrowia w kwestii zamkniętego całodobowego oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży w Konstancinie Zdroju
  • W odpowiedzi Ministerstwo zapewniło, że "podejmuje działania" w celu wznowienia świadczeń psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży w ramach oddziału całodobowego
  • Resort poinformował RPO o otwarciu od 1 października dwóch oddziałów całodobowych w Białymstoku i podwarszawskim Józefowie

Od 1 października dwa nowe całodobowe oddziały psychiatrii dziecięcej

Waldemar Kraska, odnosząc się do pisma Rzecznika Praw Obywatelskich z 29 sierpnia w sprawie sytuacji oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży Uzdrowisko Konstancin-Zdrój w Konstancinie-Jeziornie poinformował, że "Ministerstwo Zdrowia pozostaje w stałym kontakcie z kierownictwem oddziału" i "podejmuje działania mające na celu wznowienie przez ww. podmiot leczniczy realizacji świadczeń psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży udzielanych w ramach oddziału całodobowego".

- Jednocześnie Departament Zdrowia Publicznego informuje, że od 1 października 2022 r. planowane jest otwarcie dwóch nowych oddziałów całodobowych w Białymstoku oraz Józefowie co przyczyni się do zwiększenia ilości dostępnych miejsc z zakresu wysokospecjalistycznej całodobowej opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży - wskazano w odpowiedzi do RPO.

Zamknięta psychiatria dziecięca w Konstancinie

RPO wystąpił do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w sprawie zamknięcia oddziału całodobowej opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży w Konstancinie-Jeziornej na początku września.

Podkreślił, że zamknięcie tego oddziału "będzie oznaczać dalsze pogorszenie i tak już bardzo trudnej sytuacji w dostępie do leczenia zaburzeń psychicznych u najmłodszych pacjentów". Zwrócił uwagę na wagę problemu zwłaszcza przez wzgląd na to, że "trudności w leczeniu psychiatrycznym dzieci i młodzieży towarzyszy od kilku lat ciągły i dynamiczny wzrost liczby pacjentów, którzy wymagają natychmiastowego leczenia w warunkach szpitalnych".

Zaznaczył, że choć Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia o "planie awaryjnym", to miałby on sprowadzać się do przeniesienia pacjentów do "innych, i tak już przepełnionych oddziałów szpitalnych". RPO ocenił zatem, że to rozwiązanie może być "co najwyżej doraźne", ponieważ istnieje ryzyko, że w dłuższej perspektywie doprowadziłoby ono do zagrożenia przyszłości kolejnych oddziałów.

- Od dawna bowiem lekarze zatrudnieni na oddziałach psychiatrycznych podnoszą, że już przy obecnym obłożeniu oddziałów nie są w stanie zapewnić pacjentom właściwej opieki i bezpieczeństwa. Dalszy wzrost liczby pacjentów, prawdopodobnie spowoduje, że kolejne oddziały będą stały przed widmem likwidacji - przestrzegał Rzecznik Praw Obywatelskich.

Izba przyjęć i oddział psychiatryczny od 1 września zawieszone

Przypomnijmy: oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży w Konstancinie zostanie zawieszony od 1 września. 

- Z ogromną przykrością informujemy, że od dnia 1 września do końca bieżącego roku jesteśmy zmuszeni wstrzymać działalność Izby Przyjęć oraz stacjonarnego Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży,
działających w ramach "Uzdrowiska Konstancin-Zdrój SA - czytamy w  oświadczeniu placówki. 

- Decyzja o wstrzymaniu oddziału stacjonarnego spowodowana jest wyłącznie brakiem lekarzy specjalistów psychiatrii dziecięcej. Jesteśmy w stałym kontakcie z Mazowieckim Oddziałem Wojewódzkim NFZ, z którym ściśle współpracujemy, aby jak najszybciej przywrócić dotychczasowy poziom działalności Oddziału - wskazywali przedstawiciele placówki.

W oświadczeniu zastrzeżono, że wstrzymanie działania oddziału potrwa do czasu, gdy zostanie uzupełniony personel lekarski.

- Jesteśmy w pełni gotowi do wznowienia pracy, utrzymując dotychczasowy skład personelu oraz niezbędną infrastrukturę do zapewnienia bezpiecznego i skutecznego pobytu leczniczego w naszym ośrodku.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum