Psychiatria dziecięca. Niedzielski o starcie kampanii "Powiedz co czujesz. Zdemaskuj złe emocje"

Autor: Katarzyna Mieczkowska • Źródło: Rynek Zdrowia04 listopada 2021 12:30

Nie można uciekać od problemów psychiatrii dziecięcej pod pretekstem pandemii - mówił podczas konferencji inaugurującej kampanię "Powiedz co czujesz. Zdemaskuj emocje" minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Powiedz co czujesz. Zdemaskuj emocje" to akcja, która ma zwrócić uwagę na problemy psychiczne dzieci i młodzieży. Fot. PAP/Tomasz Gzell
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w czwartek start kampanii "Powiedz co czujesz. Zdemaskuj emocje". Chodzi o psychiatrię dziecięcą
  • Nie można uciekać od problemów psychiatrii dziecięcej pod pretekstem pandemii - stwierdził minister
  • Szef resortu zdrowia zwrócił uwagę na widoczny "wysyp problemów psychicznych", w tym na ciężkie przypadki samookaleczeń
  • Minister poinformował o infolinii: 800 12 12 12, pod którą młodzież może kierować wątpliwości i rozmawiać o złych emocjach

Minister Niedzielski podczas konferencji zwrócił uwagę na to, że odbywa się ona w szczególnym czasie pandemii. Liczby zakażeń i hospitalizacji wzbudziły wątpliwości co do słuszności czasu uruchomienia kampanii, "która może zaginąć w szumie informacyjnym związanym z tym, co się dzieje po stronie pandemii".

Problemy psychiczne dzieci, jak wskazał Niedzielski, istnieją niezależnie od sytuacji pandemicznej, ale nie można, koncentrując się na walce z pandemią, zapomnieć o innych bardzo poważnych kwestiach.

Nie można uciekać od problemów psychiatrii dziecięcej pod pretekstem pandemii

- Problemy związane z psychiatrią dziecięcą mają fundamentalne znaczenie i nie można uciekać od nich pod pretekstem pandemii - podkreślił minister. - Lockdown i konsekwencje zawieszania nauki są ogromne i będą pokoleniową traumą dla dzieci - zaznaczył.

Szef resortu zdrowia zwrócił uwagę na widoczny "wysyp problemów psychicznych", dodając, że ważne jest zapewnienie wsparcia i pomocy młodym ludziom. - Niestety, ten blisko rok przerwy w nauce spowodował, że problemy psychiczne objawiły się z podwójnym ciężarem - podkreślił.

Niedzielski zauważył, że w ośrodkach wsparcia środowiskowego czy też w szpitalach psychiatrycznych pojawiło się dużo nowych pacjentów, którzy zgłaszają poważne problemy, związane m.in. z samookaleczaniem i przejawami autoagresji.

Psychiatria dziecięca oparta na ośrodkach wsparcia środowiskowego

- Nie można przejść nad tym do porządku dziennego - mówił. Przypomniał, że ponad rok temu resort podjął wysiłek reformowania psychiatrii dziecięcej. - Chcemy, by była oparta na ośrodkach wsparcia środowiskowego a nie na szpitalach, tak jak było do tej pory - poinformował.

Minister wskazał, że liczba psychiatrów nie pozwala na zapewnienie wymaganej dostępności i sprostania obecnym potrzebom. - Dlatego stworzyliśmy całą sieć, już w tej chwili ponad 300 ośrodków wsparcia środowiskowego i chcemy, aby były one dostępne dla wszystkich - mówił.

Czytaj też: Niedzielski: reforma psychiatrii dziecięcej nabiera rozpedu. Podstawą jest opieka środowiskowa

Czytaj też: Ośrodek zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży powstanie we Wrocławiu

"Ważne, by mówić o złych emocjach". Resort uruchomił specjalny numer

W ramach kampanii resort zdrowia chce wyrazić, że wszyscy, którzy potrzebują tej pomocy, mogą liczyć na wsparcie.

- Problemem, z jakim się spotykamy (...), był brak skłonności do rozmawiania o problemach psychicznych. Głównym celem tej kampanii jest to, żeby promować otwartość, żeby mówić o swoich emocjach, nie ukrywać ich, żeby rozmawiać z rodzicami ze specjalistami - podkreślał minister. Poinformował o infolinii: 800 12 12 12, pod którą młodzież może kierować wątpliwości i rozmawiać o złych emocjach.

- Bardzo ważne jest, żeby mieć odwagę mówienia o swoich emocjach, o swoich problemach - dodał minister. - Często zapomina się w dyskusji publicznej, że zdrowie psychiczne jest takim samym elementem zdrowia jak każdy inny wymiar i każda inna dolegliwość - podsumował.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum