Psychiatra o aplikacjach poprawiających nastrój. "Są bezpieczniejsze niż alkohol i narkotyki"

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia02 lutego 2022 17:44

Psychiatria. - Naprawdę możemy skutecznie, bardzo korzystnie regulować nasz nastrój za pomocą różnych narzędzi telemedycznych, w tym mobilnych aplikacji - zapewnia prof. Marek Krzystanek, psychiatra i autor rozwiązań cyfrowych w tej dziedzinie medycyny.

Psychiatra o aplikacjach poprawiających nastrój. "Są bezpieczniejsze niż alkohol i narkotyki"
Telemedycyna ma także zastosowanie w psychiatrii FOT. AdobeStock
  • Telepsychiatria może być równie skuteczna jak opieka w warunkach ambulatoryjnych - zaznacza prof. Marek Krzystanek, psychiatra ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
  • Dodaje: - Polskie Towarzystwo Psychiatryczne bardzo wspiera mnie i moich kolegów w naszych działaniach zmierzających do stworzenia w Polsce systemu telemedycznego dla centrów zdrowia psychicznego
  • Prof. Krzystanek jest autorem aplikacji - zarejestrowanych jako wyroby medyczne - służących, m.in. nauce prawidłowego oddychania oraz obniżaniu poziomu stresu i lęku

Telemedycyna sprawdza się także w psychiatrii

- Telepsychiatria może być równie skuteczna jak opieka realizowana w standardzie ambulatoryjnym. Polskie Towarzystwo Psychiatryczne bardzo wspiera mnie i moich kolegów w naszych działaniach zmierzających do stworzenia w Polsce systemu telemedycznego dla centrów zdrowia psychicznego. Mam nadzieję, że to się uda i będziemy mieli w kraju jedną z najnowocześniejszych platform telemedycznych w tej dziedzinie na świecie - podkreśla prof. Marek Krzystanek, psychiatra ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

W 2002 roku jako jeden z pierwszych specjalistów w Polsce zaczął zajmować się telepsychiatrią.

- W latach 2004-2015 przeprowadziłem największe na świecie badania telemedyczne w tej dziedzinie, w którym udowodniliśmy, że telepsychiatria jest zarówno skutecznym, jak i w pełni bezpiecznym dla pacjentów narzędziem - zaznaczył prof. Krzystanek, który kieruje Kliniką Rehabilitacji Psychiatrycznej w Katedrze Psychiatrii i Psychoterapii SUM.

- Te doświadczenia okazały się bardzo pomocne w czasie pandemii koronawirusa, kiedy tak szeroko musieliśmy sięgnąć po rozwiązania telemedyczne - dodał ekspert podczas konferencji „Innowacyjność w medycynie”, która w środę, 2 lutego odbyła się w Katowicach*.

Zdrowie psychiczne. Terapie hybrydowe mają przyszłość

Prof. Marek Krzystanek zrealizował około 20 grantów naukowych dotyczących zastosowań telemedycyny w psychiatrii. Jest, między innymi autorem zestawu kilku typów aplikacji służących zdrowej regulacji nastroju.

Ekspert zachęca do korzystania z takich właśnie - sprawdzonych już w praktyce klinicznej oraz bezpiecznych rozwiązań technologicznych - zamiast sięgania po alkohol, narkotyki czy rzucania się w wir zakupów.

- Naprawdę możemy skutecznie, bardzo korzystnie regulować nasz nastrój za pomocą różnych narzędzi telemedycznych. To, między innymi aplikacje, których stosowanie nazywam leczeniem hybrydowym. Polega ono na używaniu takich medycznych aplikacji razem z lekami. Obecnie prowadzimy badania, mające wykazać, że takie połączenie cyfrowych narzędzi terapeutycznych z farmakoterapią stanowić może dodatkowy element wspomagający leczenie - tłumaczy specjalista.

Cyfrowa relaksacja oddechowa, terapia dźwiękiem i obrazem

Aplikacje te zostały zarejestrowane jako wyroby medyczne. Do tych cyfrowych narzędzi należą:

  • Aplikacja służąca poprawie przeprowadzanej relaksacji oddechowej. Pomaga, m.in. wykonywać we właściwy sposób wdech przez nos oraz wydech przez usta. W aplikacji jest też opcja wyboru rodzaju i trybu treningu (oddech sercowy i oddech przeponowy). Pacjent „widzi” swój oddech i może go korygować.

  • Aplikacja przeznaczona do fonoterapii. To cyfrowe rozwiązanie wykorzystuje dźwięki o określonej częstotliwości w specjalnie skomponowanych utworach muzycznych. - Ułatwia to leczenie pacjentów z różnych dolegliwości, uczucia stresu, braku kreatywności, ale też bólu czy cierpienia psychicznego. Aspektów stosowania tego rodzaj stymulacji biologicznej - poprzez wprowadzanie wibracji do ośrodkowego układu nerwowego - jest znacznie więcej - mówi psychiatra ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
  • Aplikacja wirtualnie przenosząca nas w bezpieczne, przyjazne i kojące miejsce - swoistą rajską wyspę. To rozwiązanie pozwalające pacjentowi znaleźć się - oczywiście w cyfrowy sposób - w trójwymiarowej rzeczywistości, na przykład wypełnionej malowniczymi krajobrazami w przyjaznym klimacie. - Również zadaniem tej aplikacji jest, między innymi obniżenie poziomu lęku i stresu - podsumowuje prof. Marek Krzystanek.

* Wszystkie wypowiedzi pochodzą z I Konferencji "Innowacyjność w medycynie. Integracja Nauki i Opieki Zdrowotnej dla Dobra Pacjenta", która 2 lutego br. odbyła się w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze