Przybywa łóżek na oddziale psychiatrycznym, ubywa na pediatrii. Szpital spełni normy

Autor: oprac. JKB • Źródło: bielsko.biala.pl, Rynek Zdrowia22 listopada 2022 10:10

Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej czekają zmiany – będzie więcej łóżek na psychiatrii oraz mniej łóżek na oddziale ogólnopediatrycznym. Druga ze zmian wynika ze spełnienia w ten sposób normy minimalnego zatrudnienia pielęgniarek.

Przybywa łóżek na oddziale psychiatrycznym, ubywa na pediatrii. Szpital spełni normy
W szpitalu zmieni się liczba łóżek dla najmłodszych pacjentów. Fot. AdobeStock
  • Jak informuje portal bielsko.biala.pl, zwiększenie liczby łóżek na psychiatrii w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej wynika m.in. z kończącego się remontu tegoż oddziału
  • Z kolei zmiany na oddziale pediatrycznym są podyktowane realizacją norm zatrudnienia pielęgniarek w stosunku do posiadanej bazy łóżkowej
  • Zgodnie z uzasadnieniem projektu uchwały Rady Powiatu Bielskiego zmniejszenie liczby łóżek nie wpłynie na ograniczenie dostępu do świadczeń

Zmiany liczby łóżek na oddziałach

Jak wyjaśnia portal bielsko.biala.pl, Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej szykuje się do poważnych zmian – zwiększy liczbę łóżek na oddziale psychiatrycznym, ale pomniejszona zostanie ona na oddziale pediatrycznym.

Według ustaleń portalu, pierwsza z wymienionych zmian wynika z przepełnienia oraz kończącego się remontu tego oddziału, natomiast w wyniku drugiej szpital będzie bliżej spełnienia normy minimalnego zatrudnienia pielęgniarek. Zmiana liczby łóżek w lecznicy wymaga podjęcia uchwały przez Radę Powiatu Bielskiego, przez co zmieni się statut szpitala. Z projektowanego dokumentu – na który powołuje się bielsko.biala.pl – wynika, że liczba miejsc na psychiatrii zwiększy się z 17 do 30.

Co więcej, z projektu uchwały wynika także, że "zwiększenie liczby łóżek jest [...] nie tylko podyktowane potrzebami w tym zakresie, ale także czynnikami ekonomicznymi, ponieważ większa baza łóżkowa pozwoli na bilansowanie się oddziału, który aktualnie przynosi comiesięczne straty".

Jednocześnie zaś zmniejszy się liczba łóżek na oddziale pediatrycznym, który składa się z dwóch pododdziałów, czyli ogólnopediatrycznego i gastroenterologicznego (łącznie na obu przewidziano 43 miejsca dla małych pacjentów). Jednak po zmianach – o czym przypomina portal – liczba miejsc spadnie o trzy na pododdziale ogólnopediatrycznym.

Uzasadnienie zmian w szpitalu

Według informacji przywołanych przez bielsko.biala.pl, wskazany szpital pediatryczny nie realizuje norm dotyczących minimalnego zatrudnienia pielęgniarek w stosunku do posiadanej bazy łóżkowej. W dobie pandemii normy były zawieszone, ale już od 2022 roku obowiązują one ponownie.

- Zmniejszenie ilości łóżek nie wypłynie na ograniczenie dostępu do świadczeń, spowoduje natomiast optymalizację wykorzystania bazy łóżkowej. Roczne wykorzystanie łóżek na oddziale pediatrycznym sprzed pandemii wynosiło 66 proc., w roku 2021 - 53 proc., a w pierwszym półroczu 2022 - 69 proc. Zaleca się, iż optymalne wykorzystanie łóżek na pediatrii powinno wynosić ok. 75 proc. – podano w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Wskazano także, że zmniejszenie liczby łóżek spowoduje zbliżenie się do wymienionej wartości, dzięki czemu szpital nie poniesie dodatkowych kosztów związanych z zatrudnieniem personelu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum