Projekt ustawy o ochronie zdrowia psychicznego: eksperci o założeniach i sporych niepokojach

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia18 stycznia 2023 16:00

Wywołujący wiele kontrowersji projekt ustawy o ochronie zdrowia psychicznego omawiali dziś eksperci biura Rzecznika Praw Obywatelskich, zrzeszeni w specjalnej Komisji.

Projekt ustawy o ochronie zdrowia psychicznego: eksperci o założeniach i sporych niepokojach
Eksperci rozmawiali o projekcie ustawy o zdrowiu psychicznym. Fot. RPO.GOV.PL
  • Dziś, 18 stycznia, spotkali się eksperci Komisji Ekspertów ds. Ochrony Zdrowia Psychicznego przy RPO.
  • Omawiali i oceniali zapisy nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego
  • Eksperci wskazali na konieczność szerokiej dyskusji i debaty publicznej nad wizją polskiej psychiatrii

Komisja pracuje społecznie

W posiedzeniu Komisji Ekspertów ds. Ochrony Zdrowia Psychicznego wzięli udział zastępcy RPO Valeri Vachev i Wojciech Brzozowski. Tematem dyskusji były założenia, cele i niepokoje związane z propozycjami przedstawionymi w projekcie nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.

Przypomnijmy, w grudniu 2022 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Ma on mieć - zgodnie z jego uzasadnieniem - charakter "techniczny". Tymczasem, jak poinformowano na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich, analiza projektu wskazuje, że zaproponowane zmiany dalece wykraczają poza "techniczne".

Podczas dzisiejszej dyskusji kontynuowano ocenę zapisów projektu. Eksperci wskazali na konieczność szerokiej dyskusji i debaty publicznej nad wizją polskiej psychiatrii. Zwrócili uwagę na wielowymiarowość sytuacji – od zmiany terminologii po rozmowę o wartościach oraz wskazali konieczność odniesienia do psychiatrii środowiskowej. Eksperci zwrócili uwagę na podkreślenie podmiotowości człowieka, także człowieka z zaburzeniami psychicznymi.

Aby nie stygmatyzować pacjentów

Prof. dr hab. n. med. Piotr Gałecki, przedstawiając opinię Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, mówił o potrzebie przeredefiniowania art. 23 oraz wprowadzeniu takich rozwiązań, które nie stygmatyzowałyby pacjentów z zaburzeniami psychicznymi przyjmowanych do szpitala psychiatrycznego, a także o zawartych w projekcie definicjach.

Propozycję brzmienia art. 23 i art. 24. opracowaną przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne przedstawił prof. Janusz Hejtzman, wiceprezes Towarzystwa. Poinformował również, że konsultacje nad kształtem legislacji wciąż trwają – do Ministerstwa Zdrowia wpływają kolejne opinie a projekt będzie podlegał dalszej korekcie i pracy legislacyjnej, również z udziałem konstytucjonalistów.

Dr Marcin Szwed skupił się na kwestiach prawnych m.in. na zgodności proponowanych przepisów z prawem m.in. z Europejską Konwencją Praw Człowieka. Zauważył również, że debata powinna dotyczyć nie tylko art. 23 ale także innych zapisów oraz zaznaczył konieczność przeanalizowania skutków proponowanych zmian.

Adw. Piotr Wojtaszak natomiast poruszył kwestię dostępu pacjentów przyjmowanych do szpitala psychiatrycznego do pomocy prawnej, czyli do kontaktu z pełnomocnikiem.

Przypomnijmy, że projekt ustawy wzbudza różne emocje. Dano ich przykład w trakcie niedawnego posiedzenia parlamentarnego Zespołu ds. Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. 

Jak przekonywał prof. Błażej Kmieciak, przewodniczący Państwowej Komisji ds. Pedofilii, ma wiele obaw dotyczących propozycji, związanych z leczeniem psychiatrycznym i umieszczaniem pacjentów w szpitalu psychiatrycznym bez ich zgody.

Zwracał uwagę, że pojęcie choroby psychicznej jest bardzo istotne, tak jak to, żeby odróżnić chorobę – zaburzenia psychotyczne, od innych zaburzeń psychicznych.
 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum