×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Prof. Gałecki: nie mamy kontroli, kto nazywa siebie psychoterapeutą. A to konieczne

Autor: oprac. KM • Źródło: Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego18 kwietnia 2023 15:00

- Teraz nie mamy kontroli nad tym, kto dziś nazywa siebie psychoterapeutą. A to jest konieczne, bo psychiatrzy, kierując pacjenta do psychoterapeuty chcą mieć pewność, że nie będzie on prowadzić jakiejś eksperymentalnej terapii - mówił prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii, podczas seminarium "Standardy szkolenia i certyfikowania psychoterapeutów – dobre praktyki i regulacje". Jak wynika z wypowiedzi zaproszonych ekspertów, zwiększenie dostępności do psychoterapii opartej na dowodach naukowych w Polsce jest konieczne.

Prof. Gałecki: nie mamy kontroli, kto nazywa siebie psychoterapeutą. A to konieczne
- Psychiatrzy, kierując pacjenta do psychoterapeuty chcą mieć pewność, że nie będzie on prowadzić jakiejś eksperymentalnej terapii - mówił prof. Piotr Gałecki. Fot. Shutterstock
  • 14 kwietnia Uniwersytet SWPS zorganizował seminarium "Standardy szkolenia i certyfikowania psychoterapeutów – dobre praktyki i regulacje"
  • Podczas wydarzenia odbyła się debata ekspercka na temat założeń i celów regulacji w obszarze psychoterapii w Polsce
  • Specjaliści wymienili się doświadczeniami i refleksjami na temat zwiększenia dostępności do psychoterapii opartej na dowodach naukowych w Polsce

Konieczny większy dostęp do terapii opartej na dowodach naukowych

Seminarium "Standardy szkolenia i certyfikowania psychoterapeutów – dobre praktyki i regulacje", które odbyło się 14 kwietnia z inicjatywy Uniwersytetu SWPS w Warszawie było okazją do wymiany doświadczeń i pomysłów dotyczących zwiększenia w Polsce dostępności do psychoterapii opartej na dowodach naukowych w Polsce.

Prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii, podczas wydarzenia zaznaczył, że oczekuje uregulowania psychoterapii w naszym kraju.

– Teraz nie mamy kontroli nad tym, kto dziś nazywa siebie psychoterapeutą. A to jest konieczne, bo psychiatrzy, kierując pacjenta do psychoterapeuty chcą mieć pewność, że nie będzie on prowadzić jakiejś eksperymentalnej terapii - zauważył.

Jak z kolei podkreślił prof. CMKP Michał Lew-Starowicz, zapotrzebowanie na psychoterapię jest ogromne i nawet na prywatną wizytę czeka się bardzo długo.

– Dlatego potrzebujemy sprawnie wprowadzonych rozwiązań, które pozwolą wykształcić takich specjalistów. W Polsce mamy teraz ok. 14 tysięcy osób praktykujących jako psychoterapeuci. Należy uregulować ten rynek nie tracąc jednocześnie obecnego potencjału - mówił. Zwrócił uwagę, że "w kontekście planowanych zmian ważne jest zbliżenie środowiska psychoterapeutycznego i lekarskiego", ponieważ "może usprawnić współpracę tych grup zawodowych z korzyścią dla pacjenta".

Prof. Ryszard Gellert, dyrektor CMKP podkreślił, że to dobrze, że zaczynamy mówić o standardach szkolenia psychoterapeutów w Polsce.

– Są pewne ramy, w których działamy, gdy przygotowujemy programy specjalizacji. Za każdym razem zaczynamy od powołania zespołu ekspertów i to oni powiedzą nam, które dziedziny są evidence-based, bo to jest kluczowe z punktu widzenia pacjenta – mówił prof. Gellert. – My nie decydujemy o tym, jak będzie wyglądał program specjalizacji z psychoterapii tylko eksperci reprezentujący środowisko. Podkreślam, program zawsze tworzą eksperci powołani do prac w zespole.

Ministerstwo Zdrowia nie mówi "nie"

– Mój udział w tym seminarium to dowód na to, że jesteśmy otwarci na dyskusje. To kolejne spotkanie ze środowiskiem, które jest zainteresowane rozwojem psychoterapii – mówił wiceminister zdrowia Piotr Bromber. Zaznaczył jednak, że "w Europie istnieją różne rozwiązania systemowe dotyczące standardów szkolenia w psychoterapii". - Nie ma jednego, optymalnego rozwiązania.

Wiceminister zwrócił uwagę, że niedawno utworzono dwie nowe specjalizacje: psychoterapia dzieci i młodzieży oraz psychoterapia uzależnień, których programy specjalizacji przygotowały zespoły ekspertów powołane przez dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. 

Ministerstwo Zdrowia, jak przypomniał Bromber, pełni rolę regulatora, który tworzy przestrzeń formalno-prawną. Zapowiedział też, że rozporządzenie dotyczące ustanowienia specjalizacji z psychoterapii jest w trakcie procesu legislacyjnego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum