Ponad tysiąc prób samobójczych wśród dzieci. Dramatyczne 9 miesięcy roku
"Dziennik Gazeta Prawna" podał w środę, 17 listopada, że w okresie od stycznia do września tego roku, ponad tysiąc nastolatków próbowało popełnić samobójstwo.

- "Dziennik Gazeta Prawna" podała zatrważającą liczbę przypadków prób samobójczych wśród nastolatków
- Tylko od stycznia do września tego roku ponad tysiąc nastolatków próbowało popełnić samobójstwo
- W 2020 roku takich przypadków było 843, a w 2019 roku 951. W latach 2018 i 2017 było to po około 700 przypadków
- Jedną z przyczyn samobójstw wśród nastolatków jest pandemia i zly dostęp do pomocy
Coraz więcej prób samobójczych nastolatków
Obraz ten pokazują dane policji opracowane dla "DGP".
- Analizując policyjne statystyki od 1999 r., widzimy, że nie było gorszego roku. Policja zastrzega, że dane nie są do końca porównywalne. Od 2017 r. zmienił się bowiem sposób ich zbierania, jest bardziej precyzyjny. Ale i tak prawdziwa skala jest w rzeczywistości większa - policja liczy tylko zdarzenia, które zostały do niej zgłoszone - pisze gazeta.
Wskazuje, że jednym w głównych powodów większej liczby prób samobójczych jest pandemia, zamknięcie młodych w domach, a następnie konieczność powrotu do tradycyjnej szkoły.
- Wiele dzieci zostało w domach, w których była wcześniej lub nasiliła się z powodu pandemii przemoc - wylicza w rozmowie z "DGP" dr Halszka Witkowska. Sytuację pogarsza zły dostęp do pomocy - brakuje miejsc w szpitalach psychiatrycznych i psychiatrów dziecięcych - czytamy w dzienniku.
Gazeta zauważa, że podobny trend, jeśli chodzi o pogarszający się stan psychiczny dzieci, jest widoczny także w innych państwach, m.in. w USA, we Francji czy w Kanadzie.
Sprawdź: Wirus HIV pokonany przez organizm zakażonej. To drugi taki przypadek w historii
Na L4 można zostać bez zasiłku chorobowego po nowym roku. Duża zmiana w przepisach
Dzieci w dobie pandemii
Przypomnijmy, w marcu przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia prof. Piotr Czauderna wskazywał na fakt, że przed pandemią problemy zdrowia psychicznego dzieci także były poważne: ponad 30 proc. dzieci wykazywało objawy uzależnienia od urządzeń cyfrowych, a 76 proc. - przejawiało zaburzenia m.in. związane z niskim poczuciem własnej wartości.
W grudniu 2020 r. wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego prof. Janusz Heitzman zauważył, że podczas pandemii spłyceniu ulegają relacje międzyludzkie, wsparcie rówieśnicze zanika, a izolacja się pogłębia. Brak międzyludzkich interakcji skutkuje zahamowaniem naturalnych skłonności do rozwiązywania trudności w grupie rówieśniczej.
Miesiąc wcześniej rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak mówił nie tylko o konieczności reformy psychiatrii dziecięcej, ale również o dużym znaczeniu środowiska rodzinnego mającego wpływ na proces zdrowienia.
Czytaj: Depresja i anoreksja to najczęstsze zaburzenia psychiczne u dzieci, wywołane pandemią
Więcej prób samobójczych wśród dzieci. Aż 19 samobójstw w trzy miesiące
Warszawa bez psychiatrii dziecięcej? Wypowiedzenia złożyło pięciu z sześciu lekarzy z kliniki w IPiN

ZOBACZ KOMENTARZE (1)