Pandemia jak pobyt na froncie? Psychiatra: pomocy potrzebują ci, którzy nie wymagali jej wcześniej

Autor: PAP • Źródło: PAP15 lutego 2022 06:41

W ocenie psychiatry dr. Andrzeja Marycza ze szpitala Babińskiego w Krakowie niektórzy doświadczenie pandemii mogliby porównać do pobytu na froncie. Coraz więcej osób potrzebuje opieki psychiatrycznej - zauważa lekarz.

Pandemia jak pobyt na froncie? Psychiatra: pomocy potrzebują ci, którzy nie wymagali jej wcześniej
Pomocy psychologa lub psychiatry potrzebuje coraz więcej osób, które wcześniej nie miały takich problemów - zauważa psychiatra. Fot. Adobestock
  • Dla niektórych doświadczenie pandemii może być porównywalne do doświadczenia pobytu na froncie. A to już prawie dwa lata – powiedział PAP psychiatra dr Andrzej Marycz ze szpitala Babińskiego w Krakowie
  • Z obserwacji specjalisty wynika, że pomocy psychologa lub psychiatry potrzebuje coraz więcej osób, które wcześniej nie miały takich problemów
  • Pacjenci doświadczają zaburzeń pamięci i koncentracji uwagi, poczucia lęku, drażliwości, bezsenności, apatii

Kraj funkcjonował spokojnie, aż przyszła pandemia

- Epidemia dotknęła każdego człowieka, społeczeństwa. Każdy doświadczył zamknięcia, ograniczenia wychodzenia do teatru, kina, ograniczenia praktyk religijnych. Teraźniejszość stała się bardzo trudna, a przyszłość bardzo niepewna. Ludzie od dwóch lat żyją w poczuciu dyskomfortu. Doświadczają obaw o przyszłość - własną i swoich bliskich. Coraz więcej osób ma doświadczenie choroby covid - powiedział dr Andrzej Marycz, kierownik oddziału psychiatrycznego rehabilitacyjnego w Szpitalu Klinicznym im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie.

Jak zwrócił uwagę, pandemia i towarzysząca jej skala ograniczeń "to nowe zjawisko po ostatnich latach w miarę spokojnego funkcjonowania naszego kraju".

- To zjawisko nowe i traumatyczne. Dla niektórych doświadczenie pandemii może być porównywalne do doświadczenia pobytu na froncie. A to już prawie dwa lata - przypomniał psychiatra.

Coraz więcej osób wymaga pomocy psychiatry

Z jego obserwacji wynika, że pomocy psychologa lub psychiatry potrzebuje coraz więcej osób, które nigdy wcześniej nie miały zaburzeń tej natury. Chodzi zarówno o osoby, które przeszły covid, jak i o te, które covidu nie przeszły.

Najczęstsze dolegliwości występujące u takich pacjentów, to zaburzenia pamięci, zaburzenia koncentracji uwagi, poczucie lęku, drażliwość, bezsenność, apatia.

- U wielu osób te objawy są bardzo nasilone, utrudniając codzienne funkcjonowanie - zaznaczył ekspert.

Covid a choroby psychiczne. Jaki jest związek?

Pytany, czy jest zależność pomiędzy chorobami psychicznymi a covid odpowiedział, że nie da się jednoznacznie określić, ponieważ zależy to od wielu czynników - np. od etapu leczenia podstawowej choroby, od sytuacji rodzinnej, społecznej.

- U osób, które tracą pracę, zaburzone zostaje poczucie pewności siebie. Samotne osoby jeszcze inaczej odczuwają skutki pandemii czy przechorowania covid - wyjaśnił psychiatra.

Jego zdaniem największym wyzwaniem dla psychiatrii jest dzisiaj podjęcie szeroko zakrojonych i dostępnych działań, mających na celu "otwarcie drzwi przed takimi osobami i pomoc im, by nie były same, by odważyły zgłosić się do specjalistów".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze