Oddział psychiatryczny zawieszony. RPO interweniuje w tej sprawie w Ministerstwie Zdrowia

Autor: oprac. JKB • Źródło: RPO, NFZ, Rynek Zdrowia02 września 2022 08:45

Od 1 września został zawieszony oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży w Konstancinie. Rzecznik Praw Obywatelskich podjął się interwencji w tej sprawie u ministra zdrowia. Prosi o pilne podjęcie działań zaradczych.

Oddział psychiatryczny zawieszony. RPO interweniuje w tej sprawie w Ministerstwie Zdrowia
RPO prosi o interwencję w sprawie zawieszonego oddziału psychiatrycznego. Fot. AdobeStock
  • Oddział Psychiatryczny dla Dzieci i Młodzieży w Konstancinie-Zdroju został zawieszony od 1 września, a powodem były wypowiedzenia złożone przez lekarzy tam pracujących
  • RPO zwrócił się z prośbą do ministra zdrowia o podjęcie pilnych działań na rzecz zapewnienia najmłodszym pacjentom dostępu do tych świadczeń zdrowotnych
  • Jak wynika z komunikatu Mazowieckiego Oddziału NFZ, pacjenci z konstancińskiego ośrodka mają zapewnioną opiekę medyczną
  • - Przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego poinformował o wydaniu zgody na utworzenie przez Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii dodatkowego miejsca opieki psychiatrycznej nad dziećmi i młodzieżą w nowej lokalizacji na liczbę 30 łóżek – czytamy

RPO interweniuje w sprawie oddziału psychiatrycznego

Jak wyjaśnia RPO, czasowe zamknięcie wspomnianego oddziału psychiatrycznego oznacza dalsze trudności wynikające z dostępem dzieci i młodzieży do świadczeń psychiatrycznych.

- Problem ten jest o tyle istotny, że trudnościom w leczeniu psychiatrycznym dzieci i młodzieży towarzyszy od kilku lat ciągły i dynamiczny wzrost liczby pacjentów, którzy wymagają natychmiastowego leczenia w warunkach szpitalnych – podkreśla.

RPO dodaje, że co prawda NFZ ma przygotowany plan awaryjny, ale zdaniem Rzecznika sprowadza się to do przeniesienia pacjentów do innych (niekiedy przepełnionych już oddziałów). Oznacza to, że może to być jedynie czasowe, doraźne rozwiązanie.

- Od dawna lekarze zatrudnieni na oddziałach psychiatrycznych podnoszą, że już przy obecnym obłożeniu oddziałów nie są w stanie zapewnić pacjentom właściwej opieki i bezpieczeństwa. Dalszy wzrost liczby pacjentów, prawdopodobnie spowoduje, że kolejne oddziały będą stały przed widmem likwidacji – podkreśla RPO.

W związku z licznymi problemami, Rzecznik zwraca się do ministra zdrowia z prośbą o podjęcie pilnych działań zaradczych na zapewnienie najmłodszym pacjentom dostępu do świadczeń zdrowotnych.

Oświadczenie mazowieckiego NFZ

Mazowiecki Oddział NFZ wydał oficjalne stanowisko w sprawie wspomnianego oddziału:

"W związku z zawieszeniem działalności stacjonarnego Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży w Konstancinie-Zdroju dyrektor mazowieckiego oddziału NFZ, Zbigniew Terek, informuje, że pacjenci tego ośrodka mają zapewnioną opiekę medyczną.

Podczas spotkania w siedzibie mazowieckiego oddziału NFZ, z udziałem przedstawicieli urzędu wojewódzkiego, urzędu marszałkowskiego oraz prezesa zarządu Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu, uzgodniono, że placówka ta przejmie leczenie 7 pacjentów konstancińskiego ośrodka. Zgodnie z przekazaną przez Prezesa Uzdrowiska Konstancin-Zdrój informacją, pozostałych 11 pacjentów, których stan zdrowia na to pozwala, zostanie wypisanych do domu.

Przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego poinformował o wydaniu zgody na utworzenie przez Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii dodatkowego miejsca opieki psychiatrycznej nad dziećmi i młodzieżą w nowej lokalizacji na liczbę 30 łóżek.

W Warszawie funkcjonuje jeszcze jeden stacjonarny oddział zajmujący się opieką psychiatryczną nad dziećmi i młodzieżą. Ponadto w październiku zostanie uruchomiony oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży w Szpitalu Uniwersyteckim w Białymstoku. Kilkunastu pacjentów leczonych w województwie mazowieckim pochodzi z województwa podlaskiego.

Zgodnie z przygotowaną przez Ministerstwo Zdrowia reformą systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży z początkiem kwietnia 2020 roku rozpoczęły działalność na I poziomie referencyjnym ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. Są to placówki zatrudniające specjalistów – psychologów, psychoterapeutów i terapeutów środowiskowych. Ich zadaniem jest diagnozowanie problemów dzieci i młodzieży na jak najwcześniejszym etapie, jak najbliżej miejsca ich zamieszkania. W opinii specjalistów pozwoli to na zmniejszenie w znaczącym stopniu zapotrzebowania na szpitale łóżka. Mazowiecki oddział NFZ zakontraktował takich ośrodków 80".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum