Oddział po remoncie. 19 maja szpital wizytuje minister Adam Niedzielski

Autor: oprac. KK • Źródło: mat. prasowy/Rynek Zdrowia19 maja 2022 11:43

Centrum Pediatrii w Sosnowcu - za ponad 2 mln - zmodernizowało oddział kliniczny psychiatrii i psychoterapii wieku rozwojowego. 19 maja placówkę odwiedzi minister zdrowia Adam Niedzielski.

  • Za ponad 2 mln zł Centrum Pediatrii w Sosnowcu zmodernizowało oddział kliniczny psychiatrii i psychoterapii wieku rozwojowego
  • - Ostatnie dwa lata pandemii spowodowały znaczący wzrost liczby dzieci i młodzieży z problemami psychicznymi - mówi dr Andrzej Siwiec, prezes zarządu Centrum Pediatrii w Sosnowcu
  • Zmodernizowany oddział 19 maja odwiedzi minister zdrowia Adam Niedzielski

Centrum Pediatrii w Sosnowcu zmodernizowało oddział kliniczny psychiatrii

- Ostatnie dwa lata pandemii spowodowały znaczący wzrost liczby dzieci i młodzieży z problemami psychicznymi. Tym samym wzrosła liczba hospitalizacji na naszym oddziale psychiatrycznym. Równocześnie pandemia wymusiła wprowadzenie zmian organizacyjnych w funkcjonowaniu szpitala, m.in. czasowe zamykanie oddziałów z powodów epidemicznych czy ograniczenie do minimum bezpośrednich kontaktów hospitalizowanych dzieci z opiekunami - mówi dr Andrzej Siwiec, prezes zarządu Centrum Pediatrii w Sosnowcu.

- Dlatego w trosce o pacjentów i skuteczność terapii zdecydowaliśmy o modernizacji oddziału klinicznego psychiatrii i psychoterapii wieku rozwojowego - dodaje.

Jak podkreśla prof. Małgorzata Janas-Kozik, kierownik oddziału klinicznego psychiatrii i psychoterapii wieku rozwojowego, zarazem pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży, modernizacja oddziału jest spójna z założeniami systemowej reformy psychiatrii dzieci i młodzieży w  Polsce.

- Pandemia spowodowała wzrost ok. 30 proc. liczby dzieci i młodzieży z problemami psychicznymi zgłaszających się po porady. System wsparcia dla tych pacjentów wymaga rozbudowy. Reforma zakłada trzy poziomy referencyjne: wsparcie środowiskowe, pomoc na oddziałach dziennych oraz terapię w wysokospecjalistycznych oddziałach zamkniętych. Realizowany w naszym szpitalu projekt to właśnie wzmocnienie tego trzeciego poziomu wsparcia - wyjaśnia prof. Małgorzata Janas-Kozik. 

Minister zdrowia Adam Niedzielski z wizytacją w Centrum Pediatrii w Sosnowcu

W ramach projektu w oddziale klinicznym psychiatrii i psychoterapii wieku rozwojowego zostały wydzielone dwie sale chorych z pełnym węzłem sanitarnym, a także pokój dzienny przeznaczony do rozmów z lekarzem i terapeutą.

Pomieszczenia te są odizolowane od reszty oddziału śluzą wewnętrzną. Dzięki temu możliwe jest skuteczne odseparowanie pacjentów oddziału z potwierdzeniem lub podejrzeniem zakażenia koronawirusem lub inną chorobą zakaźną.

- Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć sytuacji, z którą mieliśmy do czynienia w szczycie pandemii, kiedy to konieczność izolacji pacjentów z koronawirusem powodowała wyłączenia części oddziału i ograniczenia w pracy szpitala - wyjaśnia prezes Andrzej Siwiec.

Modernizacja oddziału klinicznego psychiatrii w Centrum Pediatrii w Sosnowcu

Placówka wyjaśnia, iż czas pandemii wymusił ograniczenie do minimum bezpośrednich kontaktów hospitalizowanych dzieci z opiekunami, co w przypadku wielotygodniowych hospitalizacji wpływało na proces zdrowienia. Ograniczone zostały również bezpośrednie kontakty opiekunów z personelem terapeutycznym.

By zaradzić tej sytuacji, ze środków projektu sfinansowane zostały kabiny telefoniczne, w których pacjenci oddziału mogą rozmawiać z rodzicami czy opiekunami.

Zmodernizowana została też infrastruktura teleinformatyczna wykorzystywana do kontaktów lekarzy z rodzicami pacjentów.

W ramach inwestycji podniesiono poziom bezpieczeństwa pacjentów przebywających na oddziale, poprzez dodatkowe zabezpieczenia, rozbudowę systemu monitoringu oraz modernizację i rozbudowę systemu kontroli dostępu.

Przy przeprowadzonej modernizacji zaaranżowano również wewnętrzny dziedziniec szpitala. Patio zostało wyposażone w urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu.

- Zajęcia na zewnętrznej siłowni będą ważną częścią terapii młodych ludzi, którzy często przebywają w szpitalu przez wiele tygodni. Ruch i aktywność są dla nich bardzo ważne. Są istotnym uzupełnieniem psychoterapii i farmakoterapii, pomagają utrzymać formę, prawidłową wagę, pozytywnie wpływają na przebieg całego procesu leczenia - podkreśla prof. Janas-Kozik.

W ramach projektu zakupiono aparaturę medyczną do monitorowania pacjenta, a także wyposażenie zapobiegające rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych. Wartość projektu to  2 163 013 zł.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum