×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Niedzielski: skala problemów psychologicznych młodzieży jest ogromna, rozbudowujemy centra opieki

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP28 marca 2023 10:40

Wiemy, jak ogromnym wyzwaniem jest skala problemów psychologicznych wśród młodzieży, dlatego rozbudowujemy system centrów opieki środowiskowej - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. W kraju - jak podał - działa już 360 Centrów Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.

Niedzielski: skala problemów psychologicznych młodzieży jest ogromna, rozbudowujemy centra opieki
Minister zdrowia Adam Niedzielski Fot. PAP/Marek Zakrzewski

 

Niedzielski: skala problemów psychologicznych młodzieży jest ogromna

28 marca szef resortu zdrowia wziął udział w Warszawie w otwarciu kolejnego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży.

- Jak wszyscy wiemy ogromnym wyzwaniem, szczególnie w dobie postcovidowej, jest to, co się dzieje z młodzieżą. Widzimy rosnąca liczbę prób samobójczych, widzimy, że skala problemów psychologicznych, jaka pojawia się w grupie młodzieży jest ogromna  - wskazał szef MZ.

Zaznaczył, że jest to problem, który dotyczy nie tylko Polski, ale całej Europy, całego świata. Jak mówił, w kontekście tych problemów rozpoczęta w 2019 r. reforma psychiatrii dzieci i młodzieży "przygotowała nas w jakimś stopniu do odpowiedzi na sytuacje, z jaka mamy teraz do czynienia".

- Dziś otwieramy kolejny ośrodek opieki środowiskowej. Istotą reformy, którą prowadzimy jest to, że oprócz szpitali, oprócz oddziałów, na których leczone są dzieci, rozbudowujemy cały system centrów opieki środowiskowej. W tej chwili w Polsce tych ośrodków jest już 360. Staramy się by pokrycie w kraju, było równomierne - zapewnił Niedzielski.

Przyznał jednocześnie, że "mamy jeszcze pewne białe plamy, szczególnie w woj. zachodniopomorskim, które będziemy w najbliższym czasie ponownie starali się zapewnić".

W Polsce jest już 360 Centrów Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży

Podał, że według szacunków w otwartym we wtorek w Warszawie Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży rocznie wsparcie będzie mogło uzyskać ok. 300 rodzin. Podkreślił, że w centrach opieki środowiskowej nie tylko leczone i wspierane są dzieci, ale także całe ich rodziny.

- Najczęściej diagnoza i sam proces leczenia wymaga włączenia rodziny, wymaga wspólnego przedyskutowania z terapeutą problemów, które dotyczą dziecka  - zaznaczył.

Minister zdrowia wskazywał na wzrost nakładów na psychiatrię.

- W 2019 r. na psychiatrię dziecięcą było wydawane mniej więcej 250 mln zł. W tym roku zaplanowaliśmy już przekroczenie jednego mld zł. Nie ma żadnej innej dziedziny, która by w ramach wzrostu finansowania tak dynamicznie zwiększała swój budżet  - powiedział Niedzielski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze