Nie będzie inwestycji w psychiatrię. Pieniądze z programu trzeba przesunąć na przyszły rok

Autor: Marianna Lach • Źródło: Rynek Zdrowia09 września 2022 18:24

Inwestycji w oddziały szpitalne psychiatrii dziecięcej - z ustanowionego niecały rok temu programu - już w tym roku nie będzie. Przedłuża się etap ustalania zasad naboru wniosków. Rząd zamierza przesunąć wszystkie pieniądze na przyszły rok. To 80 mln zł.

Nie będzie inwestycji w psychiatrię. Pieniądze z programu trzeba przesunąć na przyszły rok
Oddziały psychiatryczne dla dzieci i młodzieży w tym roku nie doczekają się inwestycji z programu. PAP/Andrzej Grygiel
  • „Program wsparcia oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży na lata 2022–2023": wciąż nie ma zasad naboru wniosków o wsparcie finansowe
  • Ministerstwo Zdrowia proponuje przesunięcie całej alokacji środków na jego realizację na przyszły rok, są już założenia do zmian w tym zakresie
  • Przypomnijmy, program rząd ustalił uchwałą pod koniec 2021 roku

Do tej pory nie ustalono kryteriów naboru wniosków

W Polsce świadczeń psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży udziela blisko 50 oddziałów stacjonarnych. Trudna sytuacja oddziałów była i jest podnoszona przez wielu specjalistów m.in. konsultantów krajowych i wojewódzkich, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Pacjenta. Co więcej, wciąż rośnie liczba pacjentów, którzy potrzebują pomocy. Tak było również w okresie pandemii, kiedy to rząd zdecydował się na uruchomienie specjalnego programu inwestycji.

Dokładnie 31 grudnia 2021 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Program wsparcia oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży na lata 2022–2023”.

Jego celem ma być poprawa efektywności leczenia pacjentów oddziałów, udzielających stacjonarnych świadczeń psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży, poprzez wsparcie inwestycji infrastrukturalnych na tych oddziałach. W tym roku z programu na inwestycje nie powędruje jednak ani złotówka.

Wsparcie miało zostać skierowane do podmiotów leczniczych udzielających stacjonarnych świadczeń psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży, w rodzaju:

  • Świadczenia psychiatryczne dla dzieci i młodzieży;
  • Leczenie zaburzeń nerwicowych dla dzieci i młodzieży;
  • Świadczenia w psychiatrii sądowej w warunkach wzmocnionego zabezpieczenia dla nieletnich;
  • Świadczenia opiekuńczo-lecznicze psychiatryczne dla dzieci i młodzieży;
  • Świadczenia pielęgnacyjno-opiekuńcze psychiatryczne dla dzieci i młodzieży;
  • Świadczenia dla osób z zaburzeniami psychicznymi w hostelu.

Jak się okazuje, przedłuża się etap ustalania zasad naboru wniosków, którym udzielone zostanie wsparcie finansowe. Co zdecyduje rząd?

Jest projekt uchwały: przesunąć całość pieniędzy

Ministerstwo Zdrowia proponuje, aby wspomnianą uchwałę zmienić, co "wynika z potrzeby dokonania przesunięcia alokacji środków finansowych w całości na 2023 r." - czytamy w zapowiedzi działań, które jeszcze w tym kwartale kwartale br. ma podjąć Rada Ministrów. Resort Zdrowia przekazał  do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów projekt zmian w uchwale.

- Powyższe wynika m.in. z przedłużającego się etapu ustalania zasad naboru wniosków, którym udzielone zostanie wsparcie finansowane w ramach Programu - uzasadnia ministerstwo.

- Celem projektowanych zmian jest alokacja środków finansowych w całości z 2022 r. na 2023 r. Zmiana ta pozwoli w pełni wykorzystać ww. środki przez wybrane w ramach procedury konkursowej podmioty - czytamy w opisie projektu.

Koszt realizacji programu w 2023 r. ma wynieść 80 mln zł. Nowy program przewiduje także zmianę maksymalnej kwoty dofinansowania dla jednego realizatora Programu z 5 mln zł na 10 mln zł. Każdy świadczeniodawca będzie mógł złożyć jeden wniosek w ramach procedury konkursowej.

 A co z bieżącym rokiem w psychiatrii dzieci i młodzieży?

- W ramach realizacji projektów w 2022 r. wnioskodawcy zostaną zobowiązani do zaplanowania realizacji zadań bezkosztowych (w tym np. przeprowadzenie procedury wyboru wykonawców), zaś całość wydatków finansowych powinna być zaplanowana na 2023 r. - proponuje Ministerstwo Zdrowia.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum