×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

NFZ wprowadza program pilotażowy dla dzieci uzależnionych od komputerów i smartfonów

Autor: oprac. PW • Źródło: NFZ, Rynek ZdrowiaOpublikowano: 12 grudnia 2021 09:58Zaktualizowano: 12 grudnia 2021 10:25

NFZ opublikował zarządzenie prezesa Funduszu dotyczące wdrożenia programu pilotażowego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży uzależnionych od nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin.

NFZ wprowadza program pilotażowy dla dzieci uzależnionych od komputerów i smartfonów
Komputery, smartfony. Potrzeba posługiwania się nimi wśród dzieci i młodzieży - kiedy hobby, kiedy uzależnienie. Fot. PAP/Jacek Kaczmarczyk
  • Program pilotażowy zakłada oddziaływania terapeutyczne skierowane do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin
  • Program jest odpowiedzią na zagrożenie wynikające z częstego korzystania przez dzieci i młodzież z mediów cyfrowych za pośrednictwem narzędzi takich jak komputery, smartfony, tablety
  • Program pilotażowy realizowany będzie w latach 2021-2023 w 10 ośrodkach. Rocznie ma objąć wsparciem 5000 osób

Prezesa NFZ przedstawił zarządzenie nr 199/2021/DSOZ w sprawie programu pilotażowego w zakresie oddziaływań terapeutycznych skierowanych do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin.

Dzieci i młodzież uzależnione od komputera

Jak czytamy w uzasadnieniu, celem programu pilotażowego jest poprawa jakości i efektywności leczenia, poprzez praktyczne sprawdzenie sposobu organizacji opieki nad pacjentami problemowo korzystającymi z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin, w tym zapewnienie dedykowanych świadczeń zdrowotnych tej grupie świadczeniobiorców.

Program pilotażowy stanowi odpowiedź na zaistniałą potrzebę zdrowotną, związaną z zagrożeniem wynikającym z częstego korzystania przez dzieci i młodzież z mediów cyfrowych za pośrednictwem narzędzi takich jak komputery, smartfony, tablety czy inne urządzenia elektroniczne, potęgowaną na skutek epidemii SARS-CoV-2.

Z uwagi na obecny brak poradni dedykowanych oddziaływaniom terapeutycznym skierowanym do dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin, konieczne jest przeprowadzenie programu pilotażowego aby umożliwić przetestowanie sposobu organizacji opieki dla tej grupy świadczeniobiorców.

Uzależnienie od mediów cyfrowych - dla kogo świadczenia terapeutyczne

Program pilotażowy realizowany będzie w latach 2021-2023 w 10 ośrodkach.

Szacunkowo, rocznie program obejmie wsparciem 5000 osób, w tym dzieci i młodzież problemowo korzystającą z nowych technologii cyfrowych oraz ich rodziny.

Ze świadczeń podmiotów realizujących program pilotażowy skorzystać będą mogły dzieci przed rozpoczęciem realizacji obowiązku szkolnego, dzieci i młodzież objęci obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki oraz kształcący się w szkołach ponadpodstawowych do ich ukończenia należący do dwóch grup:
• osoby z rozpoznaniem F63.8 Inne zaburzenia nawyków i popędów, zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD – 10
• oraz w oparciu o kod ICD-10 Z03 lub Z03 z rozszerzeniami w przypadku dzieci i młodzieży problemowo korzystających z nowych technologii cyfrowych nie wymagających konsultacji psychiatrycznej oraz ich rodzin.

Zapewnione finansowanie programu leczenia uzależnień

Realizacja programu pilotażowego zostanie sfinansowana w 2021 r. ze środków pochodzących z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, będących w dyspozycji ministra właściwego do spraw zdrowia. W kolejnych latach realizacji programu pilotażowego zostanie sfinansowany ze środków NFZ z rezerwy ogólnej i dokonania ewentualnych przesunięć w ramach planu finansowego z pozycji opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień, bez konieczności uruchamiania funduszu zapasowego NFZ.

Zgodnie z oszacowaniem przeprowadzonym na podstawie liczby planowanych świadczeń do udzielenia miesięcznie przez podmioty biorące udział w programie pilotażowym, środki potrzebne do realizacji ww. programu pilotażowego w latach 2021-2023 wyniosą łącznie 10 000 000,00 zł.
Powyższe działania zostały podjęte w ramach realizacji celu nr 2 Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia na lata 2019-2023 – Poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej.

Treść zarządzenia publikujemy pod tekstem - plik pdf, do pobrania

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum