×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

NFZ: refundowane leki przeciwdepresyjne w 2021 r. wykupiło 1,5 mln osób

Autor: • Źródło: PAP22 lutego 2023 10:33

Refundowane leki przeciwdepresyjne w 2021 r. wykupiło 1,5 mln osób i było to o 59 proc. więcej niż w 2013 r. W tym samym roku udzielono świadczenia 682 tys. pacjentom z rozpoznaniem depresji jako głównym lub współistniejącym – poinformował w środę Narodowy Fundusz Zdrowia.

NFZ: refundowane leki przeciwdepresyjne w 2021 r. wykupiło 1,5 mln osób
NFZ: refundowane leki przeciwdepresyjne w 2021 r. wykupiło 1,5 mln osób Fot. AdobeStock

 

NFZ: refundowane leki przeciwdepresyjne w 2021 r. wykupiło 1,5 mln osób

- Depresja stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie - podał NFZ.

Zgodnie z danymi Funduszu szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób. Refundowane leki przeciwdepresyjne w 2021 r. wykupiło 1,5 mln osób i było to o 59 proc. więcej niż w 2013 r. W tym samym roku udzielono świadczenia 682 tys. pacjentów z rozpoznaniem depresji jako schorzeniem głównym lub współistniejącym.

NFZ podkreśla, że depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju, ale poważnym zaburzeniem psychicznym - znacznie utrudnia dotychczasowe funkcjonowanie w wielu sferach życia takich jak praca czy relacje z innymi ludźmi. Często pierwsze objawy pozostają niezauważone, nie tylko przez bliskich, ale nawet samych pacjentów.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze