×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Miłkowski tłumaczył się w Sejmie z problemów w psychiatrii. Lewica zwołuje okrągły stół

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP09 lutego 2023 11:46

W Polsce jest 27 ośrodków wysokospecjalistycznych całodobowej opieki psychiatrycznej, 116 placówek, w których psychiatra może rozpocząć farmakoterapię i 347 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, w których można uzyskać bezpłatną pomoc bez skierowania – powiedział w Sejmie wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Miłkowski tłumaczył się w Sejmie z problemów w psychiatrii. Lewica zwołuje okrągły stół
W Polsce jest 27 ośrodków wysokospecjalistycznych całodobowej opieki psychiatrycznej Fot. screen sejm.gov.pl

 

Opieka psychiatryczna dzieci

Wiceszef MZ pytany był czwartek w Sejmie przez posłów Koalicji Obywatelskiej - Martę Golbik, Barbarę Nowacką i Grzegorza Napieralskiego, jakie działania podejmuje Ministerstwo Zdrowia w związku z rekordową liczbą prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży.

Wiceminister Miłkowski powiedział, że "po reformie systemu zdrowia psychicznego na trzecim poziomie referencyjnym jest 27 ośrodków wysokospecjalistycznych całodobowej opieki psychiatrycznej". Zastrzegł, że są one we wszystkich województwach.

- Łącznie jest 41 oddziałów stacjonarnej opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży - powiedział Miłkowski.

Dziecięcy telefon zaufania 812-12-12

Poinformował, że na drugim poziomie referencyjnym jest 116 placówek, gdzie pracuje lekarz psychiatra, który może rozpocząć farmakoterapię.

- Przy niektórych z nich działają ośrodki dzienne, które są do dyspozycji dzieci i młodzieży. (...) W celu zwiększenie dostępności na tym poziomie Narodowy Fundusz Zdrowia poszukuje kolejnych ośrodków - mówił Miłkowski.
Powiedział, że "na pierwszym poziomie referencyjnym zostało podpisanych 347 umów dla ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży".

- Dzięki temu osoby mają blisko do swoich poradni i mogą w nich uzyskać bezpłatną pomoc bez skierowania - wyjaśnił.

Podkreślał, że funkcjonuje dziecięcy telefon zaufania rzecznika praw dziecka, który funkcjonuje całodobowo pod numerem 812-12-12.

- Jeśli dziecko obawia się zadzwonić, nie chce lub nie może tego uczynić, wówczas istnieje możliwość skorzystania z czatu z uprawnioną do tego osobą - dodał Miłkowski.

Programy profilaktyczne dla dzieci i młodzieży

Przyznał, że choć "w systemie ochrony zdrowia, na pomoc psychiatryczną dla dzieci i młodzieży przeznaczone są stosunkowo niewielkie pieniądze", to jednak MZ będziemy przeznaczać takie fundusze, jakie okażą się potrzebne".

Tłumaczył, że Narodowym Programie Zdrowia na lata 2021-2025 wskazano 10 zadań mających na celu zapobieganie próbom samobójczym. Wspomniał m.in. o programach profilaktycznych dla dzieci i młodzieży.

- Od wielu lat prowadzony jest również monitoring mediów w zakresie zasad poruszania tematu samobójstw wśród dzieci i młodzieży. W ubiegłym roku było 160 interwencji w tym zakresie, czego owocem były działania edukacyjne na temat zasad pisania o samobójstwa - powiedział Miłkowski.

Dodał, że w przypadku informacji prasowych czy w internetowych zawsze jest przekazywana jest infolinia, gdzie osoby potrzebujące mogą się zgłosić.

Tłumaczył, że realizowane są również programy profilaktyki zachowań samobójczych dla dzieci w wieku 13-18 lat i 19 lat po próbach samobójczych.

Lewica zwołuje okrągły stół

Działacze Lewicy zaprosili organizacje społeczne do udziału w okrągłym stole o problemach psychiatrii dziecięcej. Spotkanie, zaplanowane w Sejmie na 10 marca, ma być odpowiedzią na rosnącą liczbę prób samobójczych dzieci i młodzieży.

- Między rokiem 2020 a 2021 liczba prób samobójczych wzrosła o 77 proc. Zapaść w polskich psychiatrii stała się faktem - powiedział w czwartek na konferencji prasowej poseł Lewicy Marek Rutka.

- Lewica zaprasza organizacje społeczne, które zajmują się problematyka psychiatrii dzieci i młodzieży, do Sejmu, aby przy okrągłym stole porozmawiać na temat rozwiązań i środków, jakie powinny zostać przeznaczone na prewencję - mówiła wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy Paulina Piechna-Więckiewicz.

Podkreśliła, że zaproszenie jest skierowane także do młodych ludzi. - Nic o was bez was. Chcemy rozmawiać, dlaczego wasi rówieśnicy i rówieśniczki targają się na własne życie. Chcemy poznać wasze historie i problemy - dodała.

Zapowiedziała, że ugrupowanie zaprosi również polityków i polityczki zajmujących się tym tematem, rzecznika praw pacjenta, przedstawicieli Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Zdrowia, a także ekspertów.

 
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze