×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Miłkowski: ostatnia zmiana listy leków refundowanych oznacza poszerzenie jej prawie dwukrotnie

Autorzy: PAP; oprac. ML • Źródło: PAP31 sierpnia 2023 08:10

Ostatnia zmiana listy leków refundowanych oznacza poszerzenie jej prawie dwukrotnie - do 3,8 tys. pozycji; jednorazowo wykonaliśmy ruch większy, niż w ciągu ostatnich 6 lat - powiedział PAP wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Na tej liście znajdziemy właściwie wszystkie podstawowe leki, które w ciągu ostatnich 20 lat były refundowane i obecnie przeszły do grupy bezpłatnej" - dodał.

Miłkowski: ostatnia zmiana listy leków refundowanych oznacza poszerzenie jej prawie dwukrotnie
Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Fot. Tomasz Paczos/Kancelaria Senatu on Flickr
  • - Od roku 2016 sześciokrotnie powiększyliśmy listę leków refundowanych - do ponad 2 tys. pozycji - powiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski
  • Ostatnia zmiana oznacza poszerzenie jej prawie dwukrotnie - do 3,8 tys. pozycji
  • To oznacza, że jednorazowo wykonaliśmy ruch większy niż w ciągu ostatnich 6 lat - stwierdził podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia

Grupy pacjentów wymagające wsparcia

- Korzystne są zarówno zmiany dotyczące obniżenia wieku seniorów uprawnionych do leków bezpłatnych do 65 lat - i to będzie widoczne od razu, bo bardzo wielu pacjentów w tym wieku choruje przewlekle i co miesiąc je kupuje, jak i wprowadzenie bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży - uznaliśmy, że ta grupa nie ma własnych dochodów i podobnie, jak seniorzy, wymaga wsparcia - powiedział PAP wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

W środę w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia opublikowano obwieszczenie w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Lista, która zacznie obowiązywać od 1 września, obejmuje nowości takie jak m.in. bezpłatne leki dla seniorów powyżej 65. roku życia - zamiast jak do tej pory powyżej 75 r.ż. oraz dzieci do ukończenia 18 lat.

Wykaz leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych dla seniorów powyżej 65. roku życia zawiera 3789 pozycji.

 

Jakie leki na liście bezpłatnych preparatów

Na tej liście znalazły się m.in. insuliny oraz analogi insulin, doustne leki przeciwcukrzycowe, leki hamujące wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego, leki przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe, a także leki przeciwbólowe i przeciwreumatyczne.

- Na tej liście znajdziemy właściwie wszystkie podstawowe leki, które w ciągu ostatnich 20 lat były refundowane i obecnie przeszły do grupy bezpłatnej. Teraz będą mogli korzystać z nich pacjenci z populacji 65+. Na tej liście znalazły się zarówno leki przeciwbólowe, antybiotyki, szczepionki, przede wszystkim jednak te stosowane w chorobach przewlekłych, jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby kardiologiczne, psychiatria - zaznaczył Miłkowski.

W wykazie leków dostępnych bezpłatnie dla dzieci i młodzieży znalazło się 2825 pozycji; wśród nich m.in. leki przeciwzapalne działające na jelita, insuliny oraz analogi insulin, leki przeciwzakrzepowe, leki przeciwgrzybicze, leki przeciwnowotworowe i immunomodulujące (w tym inhibitory kalcyneuryny, stosowane również w atopowym zapaleniu skóry), opioidowe leki przeciwbólowe, leki przeciwpadaczkowe, a także szczepionki przeciw grypie.

- Jeśli chodzi o tę listę, to głównymi kryteriami były wskazania dla tej grupy wiekowej oraz częstość wykorzystywania przez nią leków z danej grupy. I tu nie będzie zaskoczeniem, że dzieci używają głównie antybiotyków. Dużym wydatkiem dla rodziców młodych pacjentów są leki przeciwhistaminowe i kortykosteroidy wziewne - one również znalazły się w wykazie, podobnie jak insuliny, leki przeciwdepresyjne i przeciwpadaczkowe - wyjaśnił wiceminister.

Poza tym bezpłatne będą także szczepionki przeciw grypie - w formie iniekcji oraz donosowej. Z kolei szczepionka przeciw HPV, dostępna obecnie w ramach programu profilaktycznego dla grupy 12-13-latków, będzie dostępna w ramach refundacji aptecznej dla osób w wieku 14-18 lat.

- Nie daliśmy na listę leków, które nie mają wskazań dla pacjentów w wieku do 18 lat bądź w charakterystyce produktu leczniczego jest zapisane, że nie należy go stosować u dzieci. Wszystkie pozostałe, które mają wskazania refundacyjne, właściwie daliśmy  - dodał Miłkowski.

W wykazie leków przysługujących kobietom w ciąży i połogu znalazły się 394 pozycje. Jak wyjaśnił wiceminister, w przypadku tej listy zmianą jest objęcie refundacją także kobiet w połogu.

- Do tej pory były one wyłącznie dla kobiet w ciąży, a ustawa wydłuża ten okres o 6 tygodni połogu. Zdaniem ekspertów, było to zasadne, bo podawanie wielu leków nie kończy się z momentem porodu. Kobiety w ciąży z zasady mało korzystają z leków poza leczeniem przeciwkrzepliwym, szczepionkami, lekami wziewnymi i przeciwcukrzycowym - zaznaczył wiceminister.

Pełna lista leków objętych refundacją dostępna jest na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze