×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Lewica domaga się informacji Ministerstwa Zdrowia o stanie psychiatrii dziecięcej w Polsce

Autor: • Źródło: PAP02 lutego 2023 11:34

Wnioskujemy do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o informację Ministerstwa Zdrowia ws. stanu psychiatrii dziecięcej w Polsce i dostępności leczenia psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży - poinformowała posłanka Lewicy Marcelina Zawisza. Lewica chce też zwołania posiedzenia Komisji Zdrowia w tej sprawie.

Lewica domaga się informacji Ministerstwa Zdrowia o stanie psychiatrii dziecięcej w Polsce
Konferencja prasowa Lewicy w Sejmie. Fot. Lewica/ Twitter [@__Lewica]
  • W Semie posłanki i posłowie Lewicy zwołali dziś konferencję prasową
  • Lewica domaga się informacji Ministerstwa Zdrowia ws. stanu psychiatrii dziecięcej w Polsce
  • Chce też zwołania posiedzenia Komisji Zdrowia w tej sprawie

Stan psychiatrii dziecięcej w Polsce

- Polska, do wielu niechlubnych rekordów dotyczących dzieci i młodzieży, dołączyła w tym tygodniu rekord prób samobójczych dzieci i młodzieży, również w przedziale wiekowym 7-12 lat. To zatrważające dane: dwa tysiące młodych ludzi próbowało popełnić samobójstwo" - powiedziała na konferencji prasowej w Sejmie wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy Paulina Piechna-Więckiewicz.

Podkreśliła, że 150 z tych prób niestety skończyło się śmiercią. "To dane młodych aktywistów i psychologów, którzy skupieni w Fundacji GrowSPACE zajmują się m.in. pomocą dzieciom i młodzieży w kwestiach psychicznych" - dodała.

Zauważyła, że Polsce jest 1200 łóżek na psychiatrii dziecięcej, wszystkie zajęte. "W wielu szpitalach obłożenie wynosi 150 procent. Zdesperowani lekarze i lekarki szukają miejsc, by ratować zdrowie i życie dzieci i młodzieży" - powiedziała Piechna-Więckiewicz.

- Po raz kolejny zwracamy się o to, by można było zobaczyć, jakie działania rząd rzeczywiście podejmuje. Jako klub Lewicy wnioskujemy do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o informację Ministerstwa Zdrowia ws. stanu psychiatrii dziecięcej w Polsce, w tym dostępności leczenia psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży. Chcemy wiedzieć, jaki jest stan i jakie konkretnie działania podejmuje ministerstwo - zaapelowała posłanka Lewicy Monika Falej.

Marcelina Zawisza poinformowała również, że Lewica składa wniosek o zwołanie posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia w tej sprawie, z udziałem szefa MZ Adama Niedzielskiego.

Psychiatria dziecięca w zapaści?

Minister zdrowia pod koniec ub. roku mówił, że nie zgadza się z tezą, iż psychiatria dziecięca jest w zapaści. Poinformował, że trwa zmiana modelu "świadczenia opieki psychiatrycznej" dzieci i młodzieży.

- On przestaje być oparty na szpitalach i oddziałach dziennych czy całodobowych, które były jedynym miejscem, gdzie można było udzielić takiej opieki. Dołożyliśmy do tego segment w postaci poradni środowiskowych, które funkcjonują już w 340 miejscach - dodał szef MZ.

Ministerstwo Zdrowia informowało też, że zajmuje się wdrożeniem reformy, której celem jest stworzenie ogólnokrajowego, kompleksowego systemu zapewniającego wsparcie pacjentom niepełnoletnim doświadczającym zaburzeń psychicznych i ich rodzinom.

Jednym z podstawowych założeń reformy jest stworzenie sieci ośrodków, w którym pracowaliby psycholodzy, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi. Są to ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, nazywane I stopniem referencyjnym. Pacjenci mogą skorzystać z oferty tych ośrodków bez skierowania lekarskiego. Ośrodki takie udzielą pomocy dzieciom niepotrzebującym diagnozy psychiatrycznej lub farmakoterapii, w związku z czym nie będzie w nich zatrudniony lekarz psychiatra. W przypadku wielu zaburzeń psychicznych, pojawiających się w dzieciństwie, można udzielić skutecznej pomocy dzięki psychoterapii indywidualnej i grupowej, terapii rodzinnej czy pracy z grupą rówieśniczą.

Poza ośrodkami I poziomu działać będą także ośrodki II poziomu (centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży), gdzie pracować będzie lekarz psychiatra, a pacjenci wymagający intensywniejszej opieki skorzystają ze świadczeń w ramach oddziału dziennego (w wybranych centrach).

Na III, najwyższym poziomie referencyjności, funkcjonować będą ośrodki wysokospecjalistycznej całodobowej opieki psychiatrycznej. Pomoc w nich znajdą pacjenci wymagającej najbardziej specjalistycznej opieki, w tym w szczególności osoby w stanie zagrożenia życia i zdrowia, przyjmowani w trybie nagłym. Ze względu na bezpieczeństwo pacjentów konieczne jest, aby w każdym województwie funkcjonował co najmniej jeden taki ośrodek. W ośrodkach tych będą się także kształcili przyszli lekarze psychiatrzy i inni specjaliści.




Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum