Kolejne placówki w pilotażu. Nowe ośrodki centrów zdrowia psychicznego

Autor: oprac. JKB • Źródło: RPP, Rynek Zdrowia24 maja 2022 06:32

Jak przypomina Rzecznik Praw Pacjenta, pilotaż centrów zdrowia psychicznego cały czas trwa. Otwierają się nowe podmioty, aby pacjenci z kolejnych obszarów mogli skorzystać z opieki.

Kolejne placówki w pilotażu. Nowe ośrodki centrów zdrowia psychicznego
RPP przypomina o centrach zdrowia psychicznego. Fot. AdobeStock
  • Decyzją ministra zdrowia został uruchomiony pilotaż centrów zdrowia psychicznego
  • Jednym z założeń CZP jest umożliwienie otrzymania bezpłatnej pomocy w jak najkrótszym czasie i jak najbliżej miejsca zamieszkania
  • RPP przypomina, że od 29 kwietnia 2022 roku dzięki rozporządzeniu zmieniającemu program pilotażowy, dołączono do istniejących podmiotów 34 placówki (łącznie funkcjonuje ich 75)

Rzecznik przypomina o CZP

Rzecznik Praw Pacjenta wyjaśnił, że jednym z głównych założeń centrów zdrowia psychicznego (CZP) jest umożliwienie otrzymania bezpłatnej pomocy w jak najkrótszym czasie, jak najbliżej miejsca zamieszkania.

- Zaletą tej formy leczenia jest brak skierowania i długiego oczekiwania na konsultację, co pozwala na szybszą reakcję w przypadku pogorszenia się stanu psychicznego. Pomoc dostosowana jest do indywidualnych potrzeb pacjenta i opracowana przez specjalistów na podstawie bezpośredniego kontaktu – wskazał RPP.

Co ważne, wizyty odbywają się w poradniach i oddziałach dziennych. Rzecznik podkreślił jednocześnie, że jest możliwa wizyta domowa w ramach wsparcia zespołu leczenia środowiskowego.

75 podmiotów dla pacjentów

Pilotaż centrów zdrowia psychicznego ruszył w 2018 roku. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 29 kwietnia 2022 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego liczba wzrosła o 34 nowe centra. Łącznie na terenie całego kraju funkcjonuje już 75 podmiotów udzielających pomocy.

Przypomnijmy: chcąc otrzymać pomoc, wystarczy udać się do najbliższego centrum. W każdym z nich działa Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny, gdzie dyżuruje psycholog.

Listę CZP można znaleźć na stronie Biura do spraw pilotażu NPOZP (adres dostępny TU).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum