Istnienie oddziału psychiatrycznego zagrożone. Tylko pięciu specjalistów w całym województwie

Autor: oprac. JKB • Źródło: Radio Rzeszów, Rynek Zdrowia06 grudnia 2022 09:30

Jedyny w regionie oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży w Łańcucie jest zagrożony. Okazuje się, że powodem jest brak lekarzy – nie ma pełnej obsady. W całym województwie podkarpackim jest zaledwie pięciu specjalistów.

Istnienie oddziału psychiatrycznego  zagrożone. Tylko pięciu specjalistów w całym województwie
Oddział psychiatrii dziecięcej w Łańcucie jest zagrożona. Fot. AdobeStock
  • Oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży w Łańcucie jest zagrożony – podaje Radio Rzeszów
  • Według doniesień jeden z lekarzy złożył wypowiedzenie, a drugi lekarz przebywa na długotrwałym zwolnieniu, więc nie ma pełnej obsady
  • Obecnie na oddziale przebywa 40 pacjentów, choć przygotowane są 24 miejsca – z powodu przepełnienia przyjmowani są jedynie pacjenci pilnie potrzebujący pomocy, podkreśla rozgłośnia

Problemy psychiatrii dziecięcej

Radio Rzeszów informuje, że zagrożone jest funkcjonowanie jedynego w regionie oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży w Centrum Medycznym w Łańcucie. Powodem problemów jest brak lekarzy – jeden ze specjalistów złożył wypowiedzenie, a drugi przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, więc nie ma potrzebnej obsady.

Rozgłośnia podaje, że Centrum potrzebuje pilnie 3-4 lekarzy psychiatrów, których może zatrudnić. Radio podkreśla także, że w województwie podkarpackim jest tylko 5 lekarzy psychiatrów dzieci i młodzieży, ale problemy są coraz większe.

Obecnie na wspomnianym oddziale przebywa 40 pacjentów, choć miejsc jest 24. Ze względu na przepełnienie przyjmowani są wyłącznie pacjenci pilnie potrzebujący pomocy, a pozostali są odsyłani do Lublina i Krakowa.

Według kierowniczki łańcuckiego oddziału Małgorzaty Pruchnik-Surówki – cytowanej przez Radio Rzeszów – w placówce leczą się dzieci w wieku od 10 do 18 roku życia, natomiast blisko 70 proc. stanowią nastolatkowie po próbach samobójczych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum