Gadomski zapowiada zwiększenie budżetu na psychiatrię

Autor: PAP • Źródło: PAP14 grudnia 2021 16:53

W 2022 roku nakłady na ochronę zdrowia wzrosną do 140 mld zł - zapowiedział wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Na psychiatrię nakłady mają się zwiększyć się o 1 mld złotych.

Sławomir Gadomski. Fot. PAP/Rafał Guz
  • Budżet na psychiatrię zwiększy się o 1 mld zł, podczas gdy np. w 2020 roku wynosił on 4,4 mld złotych
  • Nakłady na ochronę zdrowia wyniosą 140 mld zł - poinformował wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski
  • Dodał, że środki przeznaczone na walkę z Covid-19 nie obciążyły budżetu i nie wpłynęły na leczenie innych pacjentów
  • Gadomski był pytany o Fundusz Medyczny. Przekonywał, że wdrażanie zmian musi potrwać

Więcej pieniędzy na opiekę psychiatryczną

W dwa lata zwiększamy budżet na psychiatrię o 1 mld zł – powiedział  w Sejmie w czasie prac na przyszłorocznym budżetem wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Przypomniał, że rząd priorytetowo traktuje psychiatrię.

- W roku 2020 finansowanie opieki psychiatrycznej to 3,4 mld zł. Plan na rok 2022 to 4,4 mld zł. Tylko w przeciągu dwóch lat zwiększamy budżet o ponad 1 mld zł, co pokazuje, że jest to dla nas i priorytet związany z wdrażaniem pewnych reform, i priorytet związany z finansowaniem tego obszaru - zaznaczył Gadomski.

Powiedział też, że rząd wziął pod specjalną opiekę psychiatrię dziecięcą.

- Trzykrotnie w stosunku do 2015 r. zwiększyliśmy nakłady w tym obszarze. Wartość umów zakontraktowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia wynosiła wtedy 167 mln zł. Plan na 2021 rok to prawie 470 mln zł, o prawie 300 mln zł więcej - powiedział Gadomski.

Przypomniał, że "na początku tego roku premier ogłosił pewne zmiany w finansowaniu psychiatrii, które teraz się materializują".

Czytaj również:

Niedzielski: reforma psychiatrii dziecięcej nabiera rozpędu. Podstawą jest opieka środowiskowa

Psychiatria dziecięca. Miłkowski o wzroście wyceny świadczeń. "Szacuję, że od 1 kwietnia"

- Już dzisiaj deklaruję, że kolejne na obszar psychiatrii 300 mln zł od 2022 r. będzie przeznaczona na wzrosty wycen - zapewnił wiceminister, dodając, że pieniądze na ten cel będą pochodzić z dotacji podmiotowej do NFZ.

Zwiększą się całkowite nakłady na ochronę zdrowia

Zapewnił też, że w 2022 r. nakłady na ochronę zdrowia, które - jak wskazał - stale rosną, zwiększą się do 140 mld zł.

- Według projektu ustawy budżetowej na rok przyszły to 133,5 mld zł, a de facto już dzisiaj jestem w stanie zadeklarować, że będą istotnie wyższe. Na poziomie wykonania kształtować się będą na poziomie około 140 mld zł. Mówię tutaj oczywiście o wydatkach niezwiązanych z covidem - powiedział.

Prognozuje również, że same wydatki związane z walką pandemią wyniosą w tym roku 31-32 mld zł. Zapewnił też, że te konkretnie wydatki nie obciążyły budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia i kosztów leczenia innych pacjentów. Dodał, że pochodzą one z budżetu państwa, z rezerw celowych będących w dyspozycji m.in. ministra zdrowia lub Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Co dalej z Funduszem Medycznym? "To dziecko, które ma dopiero roczek"

Odnosząc się do pytań posłów o Fundusz Medyczny, wiceminister zaznaczył, że wdrażanie zmian musi potrwać.

- Pragnę przypomnieć, że Fundusz Medyczny to takie dziecko, które ma roczek. Dopiero dokonaliśmy jego pewnej jego oceny - zaznaczył.

- W pewnych obszarach np. infrastruktury konkursy są przygotowywane miesiącami. Pierwszy projekt dotyczący pediatrii, który uruchomiliśmy na początku grudnia, to projekt z alokacją 2 mld zł (...). W sektorze ochrony zdrowia to największy rekordowy konkurs, który minister zdrowia ogłosił kiedykolwiek (...). Kolejny, do połowy następnego roku, konkurs w zakresie onkologii i znowu 2 mld alokacji - wyjaśnił.

Zobacz też: MZ: środki z Funduszu Medycznego nie przepadają. Pacjenci: leżące na kontach pieniądze nie leczą

Fundusz Medyczny. Prezydent Duda: 2 mld zł na program rozwoju szpitali i oddziałów pediatrycznych

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum