×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

GIF: utrzymuje się utrudniona dostępność do leku przeciw depresji

Autorzy: PAP; oprac. JW • Źródło: PAP15 września 2023 16:30Aktualizacja: 15 września 2023 17:01

Główny Inspektorat Farmaceutyczny nie odnotowuje problemów z dostępnością większości antybiotyków, ale utrzymuję sie utrudniona dostępność do jednego z leków przeciwdepresyjnych - wynika z piątkowej (15 września) informacji GIF.

GIF: utrzymuje się utrudniona dostępność do leku przeciw depresji
Nadal utrzymuje się utrudniona dostępność do tabletek Fevarin. Fot. Shutterstock
  • Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych
  • W piątek, 15 września GIF podał, że utrzymuje się utrudniona dostępność przeciwdepresyjnego produktu leczniczego zawierającego fluvoxamini maleas
  • Nie odnotowano problemów z dostępnością większości antybiotyków
  • Jeden z produktów leczniczych stosowanych m.in. w leczeniu astmy, zawierających fluticasoni propionas, w postaci aerozolu inhalacyjnego, wrócił na rynek apteczny, jednak ze względu na duże zapotrzebowanie wciąż mogą występować przejściowe problemy z jego dostępnością

Problem z dostępem do leku na depresję

Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.

Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji - aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.

GIF podał, że utrzymuje się utrudniona dostępność przeciwdepresyjnego produktu leczniczego zawierającego fluvoxamini maleas (dawki: 50 mg i 100 mg) spowodowana czasowym wstrzymaniem dostaw leku na rynek (przerwy potrwają do 31 października 2023 r. - dawka 50mg oraz do 30 września 2023 r. - dawka 100 mg.).

Wskazania to depresja endogenna i psychogenna, zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, zaburzenia lękowe, fobia społeczna. 

W Polsce dostępnym preparatem jest Fevarin, tabletki powlekane 0,05 g i 0,1 g.

GIF: nie ma problemu z dostępnością antybiotyków, duże zapotrzebowanie na aerozol na astmę

W piątkowym opracowaniu podano, że Główny Inspektorat Farmaceutyczny nie odnotowuje problemów z dostępnością większości antybiotyków. "Nie zaobserwowaliśmy również znaczącego wzrostu wystawianych przez lekarzy recept na te produkty lecznicze, a podmioty odpowiedzialne na bieżąco realizują plany dostaw" - przekazano.

W przypadku leków przeciwcukrzycowych odnotowano dostawy jednego z produktów leczniczych zawierających liraglutyd oraz kilku produktów z metforminą (dawki: 750 mg i 1000 mg) do hurtowni farmaceutycznych, zatem w najbliższych dniach leki powinny trafić do aptek.

Jeden z produktów leczniczych stosowanych m.in. w leczeniu astmy, zawierających fluticasoni propionas, w postaci aerozolu inhalacyjnego, w dawce 50 mcg/dawkę inh. wrócił na rynek apteczny, jednak ze względu na duże zapotrzebowanie wciąż mogą występować przejściowe problemy z jego dostępnością.

Na rynek powróciły produkty z riwastygminą w dawkach 3mg i 4,5 mg i krople do oczu stosowane w farmakoterapii jaskry z dorzolamidem i tymololem (preparat skojarzony) oraz z latanoprostem.

GIF wskazał ponadto, że zrealizowane zostały dostawy produktu leczniczego z lewotyroksyną w dawce 88 mcg (lek stosowany w niedoczynności tarczycy) oraz stosowanego w leczeniu uzupełniającym objawów choroby zwyrodnieniowej stawów produktu leczniczego z chondroityną.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze