Dyrektor szpitala był zmuszony rozwiązać kontrakt z NFZ. "Zamknięcie oddziału to tragedia"

Autor: oprac. SzB • Źródło: gniezno.naszemiasto.pl, Rynek Zdrowia19 maja 2022 12:00

Oddział psychiatrii dziecięcej w Gnieźnie z końcem lipca ma zostać zamknięty. Powodem jest brak specjalistów. W związku z tym poseł Lewicy apeluje do ministra zdrowia o wsparcie.

Dyrektor  szpitala był zmuszony rozwiązać kontrakt z NFZ. "Zamknięcie oddziału to tragedia"
Fot. Wikimedia Commons/Wojtekskalski (CC BY-SA 4.0)
  • Oddział psychiatrii dziecięcej w Gnieźnie z końcem lipca ma zostać zamknięty. Powodem jest brak specjalistów 
  • W tej sprawie głos zabrał m.in. poseł Lewicy Tadeusz Tomaszewski, który wysłał interpelacje do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, a także szefowej NFZ w Poznaniu
  • - Zaprzestanie funkcjonowania ww. oddziału wpłynie katastrofalnie na sytuację pacjentów oraz dzieci i młodzieży, które potrzebują takiego wsparcia medycznego obecnie, jak i w przyszłości - wyjaśnia Tomaszewski

"Zamknięcie oddziału dziecięcego "Dziekanki" będzie prawdziwą tragedią"

Sytuacja oddziału dziecięcego szpitala psychiatrycznego w Gnieźnie jest bardzo ciężka. Brakuje tu specjalistów, dlatego też dyrektor placówki zmuszony był rozwiązać kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. 

Na początku maja informowaliśmy na naszych łamach, że Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych "Dziekanka" pilnie poszukuje psychiatrów dziecięcych. Jak się okazuje, z końcem lipca w gnieźnieńskiej placówce zostanie tylko jeden specjalista, w dodatku zatrudniony na część etatu. 

- Zamknięcie oddziału dziecięcego "Dziekanki" będzie prawdziwą tragedią dla najbardziej potrzebujących, czyli dzieci i młodzieży. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby do tego nie dopuścić, jednak jesteśmy bezradni wobec systemu i wobec braku lekarzy chętnych do pracy - podkreślała Paulina Stochniałek, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Wspomniane wypowiedzenie można jednak jeszcze cofnąć. Aby można było to zrobić, pilnie potrzebni są specjaliści. Jeśli nic się nie zmieni, to - tak jak poinformował starosta gnieźnieński - z końcem lipca oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży przestanie funkcjonować. 

Tomaszewski: "Nikt jednak nie zareagował na oferty pracy"

W tej sprawie głos zabrał m.in. poseł Lewicy Tadeusz Tomaszewski, który wysłał interpelacje do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, a także szefowej NFZ w Poznaniu. 

- W tej chwili na oddziale pracuje tylko dwoje psychiatrów, lekarz na część etatu, a lekarka warunkowo do końca lipca. A żeby oddział mógł dalej działać, potrzebnych jest co najmniej jeszcze dwóch lekarzy. Nikt jednak nie zareagował na oferty pracy - czytamy w interpelacji. 

Przypomnijmy, że  na terenie województwa wielkopolskiego dzieci i młodzież mogą przejść leczenie szpitalne tylko w dwóch ośrodkach psychiatrycznych - w Poznaniu i właśnie w Gnieźnie. W dodatku oba są przepełnione. Poseł Tomaszewski podkreśla, że na leczenie w "Dziekance" czeka się nawet pół roku. 

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego (UMWW) podawał, że liczba dzieci leczonych w "Dziekance" kształtuje się na poziomie około 300-350 rocznie. Oddział był natomiast zakontraktowany w NFZ na 32 łóżka. 

Poseł Lewicy apeluje do ministra zdrowia o wsparcie

Samorząd województwa wielkopolskiego uważa, że ta alarmująca sytuacja jest wynikiem wieloletniego marginalizowania potrzeb psychiatrii (zwłaszcza tej dziecięcej), a także braku dobrych systemowych rozwiązań. 

- Zaprzestanie funkcjonowania ww. oddziału wpłynie katastrofalnie na sytuację pacjentów oraz dzieci i młodzieży, które potrzebują takiego wsparcia medycznego obecnie, jak i w przyszłości. Ma to związek z przejawami negatywnych zachowań wśród uczniów, wywołanych skutkami pandemii i izolacji (zdalnego nauczania) - podkreśla poseł Tadeusz Tomaszewski. 

W interpelacji wysłanej do Adama Niedzielskiego przedstawiciel Lewicy dodaje, że "obecne tendencje krajowe powinny zmierzać do rozbudowy i rozwoju psychiatrii dziecięcej i młodzieży a nie jej zamykania". 

W związku z tym poseł prosi szefa resortu zdrowia o ustosunkowanie się do kilku pytań. Wśród nich jest następujące: "Czy Pan Minister może udzielić wsparcia w utrzymaniu funkcjonowania Oddziału Psychiatrycznego XII dla dzieci i młodzieży w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” w Gnieźnie?". 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum