Dezinformacja ws. psychiatrii dziecięcej. NFZ: jest porozumienie. Szpital: nic o tym nie wiemy

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia14 września 2022 15:00

Sprzeczne informacje docierają z Olsztyna. Olsztyński oddział Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował dziś, że doszło do porozumienia między dyrekcją a lekarkami, które wypowiedziały umowy. Okazuje się, że Wojewódzki Zespół Lecznictwa Psychiatrycznego jest nadal w sporze z lekarzami z oddziału dziecięcego, co potwierdził Rynkowi Zdrowia rzecznik prasowy lecznicy.

Dezinformacja ws. psychiatrii dziecięcej. NFZ: jest porozumienie. Szpital: nic o tym nie wiemy
Olsztyn. Rozmowy między dyrekcją a lekarkami wciąż trwają. Fot. Adobestock
  • Dziś, 14 września, rano media obiegła informacja, że problemy Oddziału Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiego Zespołu Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie zostały zażegnane i oddział będzie nadal przyjmował pacjentów
  • Poinformował o tym olsztyński oddział NFZ na swojej stronie internetowej
  • Szpital tego nie potwierdza. "Nic o tym nie wiemy"
  • To jedyny taki oddział w województwie. Kilka dni temu pracujące tam lekarki złożyły wypowiedzeniami, m.in. z powodu obciążenia oddziału nadmierną liczbą pacjentów
  • Pracujące tam lekarki rezydentki pozbawione mentorek nie mogą samodzielnie wykonywać medycznych czynności. Oddziałowi grozi zamknięcie, rozmowy trwają

NFZ ogłasza finał problemów. Szpital nic o tym nie wie

- Lekarze specjaliści z Wojewódzkiego Zespołu Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie przystali na nowe warunki finansowe zaproponowane przez dyrekcję placówki. Porozumienie ma być podpisane do końca tygodnia. Oznacza to, że Zespół będzie nadal pomagać dzieciom i młodzieży w kryzysie psychicznym z województwa warmińsko-mazurskiego – podał dziś olsztyński NFZ, a w ślad za nim media, w tym społecznościowe. Informacja rozeszła się migiem, bo o sprawie jest głośno. Jeszcze wczoraj mowa była o prawdopodobnym zamknięciu oddziału, jedynego takiego w województwie.

- Nie mamy potwierdzenia tego, co pisze NFZ - przyznaje w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Szymon Tarasewicz, dyrektor biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Wojewodztwa Warmińsko-Mazurskiego.

Przypomnijmy: do kryzysu w olsztyńskiej placówce doszło po złożeniu wypowiedzenia przez lekarki specjalistki z oddziału dziecięcego. Jako powód podały problematyczne warunki pracy – za mała obsada lekarska na przeciążonym oddziale. Pracują tam jeszcze rezydentki, ale nie będą mogły dalej kontynuować pracy bez nadzoru specjalistek.

NFZ: skąd te rewelacje? Szpital: nic o tym nie wiemy

O tym, że informacja NFZ nie polega na prawdzie, napisała na Twitterze Karolina Kowalska, zajmująca się m.in. tematami zdrowotnymi w TVN 24.

- Sprawdziłam tę informację. Zarówno lekarze, jak i rzecznik szpitala, ją dementują. Lekarki nie wycofały wypowiedzeń i nie przyjęły żadnej propozycji. Ba! Nawet jej nie dostały - poinformowała dziennikarka.

Skontaktowaliśmy się z olsztyńskim oddziałem NFZ.

- Trudno mi się odnieść do tych rewelacji TVN. Porozumienie ma być zawarte jeszcze w tym tygodniu. Z naszej strony padły propozycje podniesienia do poziomu trzeciego stopnia referencyjności placówki, prowadzimy rozmowy w tej sprawie - przyznała Agnieszka Budziszewska z olsztyńskiego NFZ.

Równolegle z portalem Rynek Zdrowia skontaktował się rzecznik prasowy lecznicy Andrzej Błaszczyk.

- Porozumienie? Nic o tym nie wiemy. Nadal prowadzimy rozmowy z personelem - przyznał. Zaznaczył też, ze nie wie, skąd NFZ miałby informacje o rzekomym zażegnaniu sporu w placówce. Tarasewicz przyznaje, że wszystko wskazuje na to, że porozumienie zostanie zawarte wkrótce i to się zgadza w informacji, podanej przez NFZ w komunikacie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum