Adam Niedzielski podczas otwarcia Centrum Psychiatrii Dziecięcej: wypełniamy pustkę

Autor: KM • Źródło: Rynek Zdrowia/PAP07 października 2022 10:36

- Po ponad dekadzie białej plamy na Podlasiu wypełniamy dziś pustkę w psychiatrii dziecięcej. Dzieci z Podlasia nie będą już musiały być leczone w województwach ościennych - podkreślił minister zdrowia Adam Niedzielski podczas otwarcia Centrum Psychiatrii dla dzieci i dorosłych przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

Adam Niedzielski podczas otwarcia Centrum Psychiatrii Dziecięcej: wypełniamy pustkę
Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas uroczystego otwarcia Centrum Psychiatrii dla dzieci i dorosłych przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Fot. Twitter/Ministerstwo Zdrowia
  • 7 października odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia dra Adama Niedzielskiego w sprawie otwarcia Centrum Psychiatrii dla dzieci i dorosłych przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku
  • W konferencji wzięli udział również Jego Magnificencja Rektor UMB prof. Adam Krętowski oraz ordynator Oddziału Psychiatrii Dziecięcej dr Jacek Bida
  • Po ponad dekadzie białej plamy na Podlasiu wypełniamy dziś pustkę w psychiatrii dziecięcej - mówił minister

Centrum wypełni pustkę w psychiatrii dziecięcej

W centrum tym działa m.in. pierwszy i jedyny w regionie całodobowy oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży, którego w Podlaskiem nie było od 11 lat, a region był jedynym w Polsce, w którym taki oddział nie funkcjonował. Placówka będzie też bazą kształcenia specjalistów.

- Uważam że jest to historyczna chwila, bo po ponad dekadzie braku dostępności leczenia dzieci mamy ośrodek nowoczesny (...) i nie tylko pod względem infrastruktury, ale również stanowiący bazę do tego, żeby (...) kształcić psychiatrów, specjalistyczną kadrę, której deficyty ciągle odczuwamy - mówił minister Niedzielski przed otwarciem centrum w trakcie prezentacji tej inwestycji.

Minister podkreślał, że wieloletni brak w Podlaskiem całodobowego oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży skutkował tym, że duża część pacjentów z Podlaskiego musiała być przyjmowana w innych regionach, gdzie również brakuje miejsc, są kolejki.

- Warto powiedzieć, że w ciągu ostatniego półtora roku blisko 300 dzieciaków z tego regionu (Podlaskiego) było hospitalizowanych w sąsiadujących województwach. Jak patrzyliśmy na sytuację na Mazowszu, gdzie też pojawiały się problemy z dostępnością bazy, to blisko 16 średnio miesięcznie hospitalizacji to były osoby, które pochodziły z woj. podlaskiego, a według naszych szacunków ten deficyt na Mazowszu, jeżeli chodzi o łóżka psychiatryczne, wynosił ok. 20 - mówił Niedzielski.

- Po ponad dekadzie białej plamy na Podlasiu wypełniamy dziś pustkę w psychiatrii dziecięcej. Dzieci z Podlasia nie będą już musiały być leczone w województwach ościennych - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski 
podczas otwarcia Centrum Psychiatrii dla dzieci i dorosłych przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, działającym pod auspicjami Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Przypomnijmy, że umowę o wzniesienie obiektu podpisano w 2020 r. Budowa i wyposażenie Centrum Psychiatrii kosztowały ok. 40 mln zł. 22,6 mln zł pochodziło z Ministerstwa Zdrowia, 17 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020 - to środki przekazane przez marszałka województwa podlaskiego. Prawie 400 tys. zł łącznie przekazały Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK) i Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny (UDSK) w Białymstoku, przy których działa centrum.

Od 3 lat reformujemy psychiatrię dziecięcą

- Od 3 lat reformujemy psychiatrię dziecięcą. Z poradni środowiskowych tylko przez 7 miesięcy tego roku skorzystało 123 tys. dzieci. A jeszcze w 2019 r. było to niewiele ponad 7 tysięcy. Staramy się wypełniać białe plamy w opiece psychologiczno-psychiatrycznej - podkreślił Niedzielski.

- Zwiększamy kadry w opiece psychiatrycznej. Od 2014 r. jest o prawie 50 proc. więcej psychiatrów dziecięcych, a dziś - 514. Do połowy września wydaliśmy 500 decyzji o uznaniu dorobku zawodowego i naukowego w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży - informował szef resortu zdrowia.

Poradnia, oddział dzienny i dokumentacja wyłącznie elektroniczna

Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży działa przy  szpitalu klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Obejmuje poradnię i oddział dzienny.

Na oddziale stacjonarnym z kolei zaplanowano 36 łóżek z perspektywą zwiększenia tej liczby do 39. Na razie jednak, jak mówiła prof. Anna Wasilewska, lekarz pediatra i nefrolog, a także dyrektor Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku w rozmowie z Radiem Białystok, personelu wystarczy na obsługę 28 pacjentów.

Dla pacjentów stworzono maksymalnie dwuosobowe pokoje z własnymi łazienkami, jak również "separatki" oraz "pokoje wyciszeń". Zorganizowane zostały także sale edukacyjne. Centrum prowadzi ponadto jedynie dokumentację elektroniczną. Dzięki temu nie przeznacza miejsca na archiwum i zagospodaruje wolną przestrzeń na salę gimnastyczną, w której dzieci będą mogły aktywnie spędzać czas.

Podczas uroczystego otwarcia Centrum dyrektor Podlaskiego Oddziału NFZ Maciej Olesiński poinformował, że zakontraktowanych zostało 28 łóżek psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży na łączną kwotę 1,7 mln (na okres IV kw. 2022r.).

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku to uczelnia publiczna, jedna z najlepszych w Polsce. O jedno miejsce na najpopularniejszych kierunkach każdego roku ubiega się po kilkunastu kandydatów. Obecnie na 16 kierunkach uczelnia kształci nieco ponad 6 tysięcy studentów, a naukę na pierwszym roku rozpocznie prawie 1500 osób. Dziś uroczysta inauguracja roku akademickiego z udziałem ministra zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum