×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Badanie: czas przed ekranami może sprzyjać zachowaniom samobójczym u dzieci w przyszłości

Autor: PAP • Źródło: PAP02 marca 2023 13:16

Według kanadyjskiego badania, jeśli dzieci spędzają zbyt dużo czasu przed elektronicznymi ekranami, w przyszłości rośnie u nich ryzyko zachowań samobójczych. Dodatkowa godzina dziennie u 9-11 latków oznacza 9 proc. wzrost ryzyka 2 lata później.

Badanie: czas przed ekranami może sprzyjać zachowaniom samobójczym u dzieci w przyszłości
Naukowcy przestrzegają przed długim spędzaniem czasu przed ekranami przez dzieci Fot. Shutterstock

 

"Czas spędzany przed ekranami może pogarszać stan zdrowia psychicznego"

Naukowcy z University of Toronto (Kanada) ostrzegają, że w obliczu kryzysu zdrowia psychicznego nastolatków, nowe badanie wskazuje, że nadmiar czasu spędzanego przed ekranami w dzieciństwie zwiększa ryzyko zachowań samobójczych w późniejszym czasie.

W szczególności badanie objęło młode osoby w wieku 9-11 i pokazało, że dodatkowa godzina dziennie spędzana na grach, oglądaniu filmów, pisaniu tekstowych wiadomości czy na wideo-rozmowach powodowała średni wzrost ryzyka o 9 proc.

Do zachowań samobójczych badacze zaliczyli różnego typu samobójcze myśli (np. ogólne, związane z tym wyobrażenia, albo specyficzne myśli, z konkretnym planem i zamiarami) oraz samobójcze próby.

- Czas spędzany przed ekranami może prowadzić do izolacji społecznej, cyberprześladowania, zaburzeń snu. To wszystko może pogarszać stan zdrowia psychicznego - mówi prof. Jason Nagata, jeden z autorów badania opisanego na łamach magazynu "Preventive Medicine".

- Dodatkowy czas przed ekranem zwykle zastępuje tworzenie więzi z innymi, aktywność fizyczną oraz sen - wyjaśnia badacz.

Samobójstwa to druga, główna przyczyna śmierci wśród nastolatków

Jego zespół przeanalizował dane na temat 11,5 tys. dzieci w wieku 9-11 lat zgromadzone w obejmującym cały kraj projekcie Adolescent Brain Cognitive Development (ABCD).

- Badanie to było prowadzone głównie przed pandemią COVID-19, ale jego wyniki są szczególnie istotne teraz, kiedy zdrowie psychiczne młodzieży, w czasie pandemii się pogorszyło - zwraca uwagę prof. Kyle T. Ganson, współautor publikacji.

Naukowcy alarmują jednocześnie, że samobójstwa to druga, główna przyczyna śmierci wśród nastolatków.

Zwracają przy tym uwagę na korzyści płynące z używania elektronicznych gadżetów.

- Czas spędzany przed ekranem może pomagać w edukacji i socjalizacji, jednak rodzice powinni ograniczać jego szkodliwy wpływ na zdrowie psychiczne wynikający z nadmiaru. Powinni regularnie rozmawiać z dziećmi na temat używania elektroniki i swoim zachowaniem dawać odpowiedni przykład - podkreśla prof. Nagata.

Więcej w materiale źródłowym: https://doi.org/10.1016/j.ypmed.2023.107452Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze