30 proc. lekarzy ma zaburzenia depresyjne lub lękowe. Pokutuje przekonanie że medyk musi być silny

Autor: oprac. SzB • Źródło: mat. prasowe, Rynek Zdrowia15 września 2022 16:16

"30 procent lekarzy w naszym kraju cierpi na zaburzenia depresyjne lub lękowe" - wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Nie Widać Po Mnie. - Obserwujemy ogromny dysonans między istotnością problematyki zdrowia psychicznego medyków i jednoczesną barierę środowiska przed korzystaniem ze wsparcia psychologicznego czy psychiatrycznego - mówiła podczas konferencji Urszula Szybowicz, prezeska tej Fundacji.

30 proc. lekarzy ma zaburzenia depresyjne lub lękowe. Pokutuje przekonanie że medyk musi być silny
"Obserwujemy barierę środowiska przed korzystaniem ze wsparcia". Fot. Shutterstock
  • Wypalenie zawodowe to problem, który dotyka coraz większej grupy pracowników służby zdrowia 
  • Z badań Fundacji Nie Widać Po Mnie wynika, że 30 procent lekarzy w naszym kraju cierpi na zaburzenia depresyjne lub lękowe
  • - Bagatelizowany przez lata problem, stał się swoistym społecznym tabu, które jedynie umacnia istniejące w niektórych środowiskach przekonanie, że medyk musi być silny i sobie poradzi - wyjaśniała, podczas konferencji dotyczącej zdrowia psychicznego medyków, Urszula Szybowicz, prezeska Fundacji Nie Widać Po Mnie
  • Fundacja stworzyła projekt "W(y)SPA Wsparcie dla Medyka". Celem tej inicjatywy jest "zapewnienie pracownikom podmiotów leczniczych dostępu do wykwalifikowanej kadry specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego"

Wypalenie zawodowe dotyka coraz więcej pracowników służby zdrowia

14 września w Warszawie odbyła się konferencja prasowa dotycząca zdrowia psychicznego polskich medyków.

Wypalenie zawodowe jest problemem, który dotyka coraz więcej pracowników służby zdrowia. Fundacja Nie Widać Po Mnie, która była - wraz z Naczelną Izbą Lekarską - inicjatorem tej konferencji, przeprowadziła badania w tym temacie, aby zobrazować jak to wszystko wygląda. 

Wynika z nich, że 30 procent lekarzy w naszym kraju cierpi na zaburzenia depresyjne lub lękowe, przewlekły stres, który wpływa na zdolności poznawcze i poziom percepcji, a także zdrowie fizyczne.

Przedstawiciele Fundacji dodają, że "wielu wstydzi się do tego przyznać, bagatelizuje problem i nie szuka pomocy". 

- Bagatelizowany przez lata problem, stał się swoistym społecznym tabu, które jedynie umacnia istniejące w niektórych środowiskach przekonanie, że medyk musi być silny i sobie poradzi - wyjaśniała, podczas konferencji, Urszula Szybowicz, prezeska Fundacji Nie widać Po Mnie.

Wypalenie prowadzi zarówno do obniżenia jakości pracy, jak i indywidualnego dobrostanu psychicznego. 

"Obserwujemy barierę środowiska przed korzystaniem ze wsparcia"

- Z naszych badań wynika, że polscy medycy troszczą się o zdrowie pacjentów, ale zapominają o swoim. [...] Obserwujemy ogromny dysonans między istotnością problematyki zdrowia psychicznego medyków i jednoczesną barierę środowiska przed korzystaniem ze wsparcia psychologicznego czy psychiatrycznego - mówiła Urszula Szybowicz. 

Problem zdrowia psychicznego pracowników medycznych nasilił się - jak podkreślali zaproszeni prelegenci - w okresie pandemii koronawirusa.

- Widzimy, że personel pielęgniarski wykazał największy odsetek stanów depresyjnych i lękowych - mówiła prof. Ewa Majos przewodnicząca Rady Naukowej Fundacji, która dodała, że "personel medyczny częściej doświadcza objawów depresyjnych niż osoby niewykonujące zawodów medycznych". 

Fundacja stworzyła specjalny projekt

W związku z tym, Fundacja NWPM stworzyła projekt "W(y)SPA Wsparcie dla Medyka". Celem tej inicjatywy jest "zapewnienie pracownikom podmiotów leczniczych dostępu do wykwalifikowanej kadry specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego" (więcej informacji na wyspa.niewidacpomnie.org)

Jest to platforma umożliwiająca konsultacje ze specjalistami za pośrednictwem videokonsultacji, konsultacji telefonicznej, a także czatu. Daje ona także możliwość dostępu do grupy wsparcia, a także webinarów, szkoleń dotyczących wzmacniania zasobów, promocji zdrowia psychicznego i rozwoju kompetencji zawodowych.

- Zadbanie o kondycję psychiczną i wsparcie pracowników ochrony zdrowia jest fundamentem dobrze działającego systemu ochrony zdrowia - piszą przedstawiciele Fundacji. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum