×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

23 lecznice mogą wystawiać recepty na leki psychotropowe na starych zasadach

Autor: oprac. JKB • Źródło: RMF FM, Rynek Zdrowia11 sierpnia 2023 08:10Aktualizacja: 11 sierpnia 2023 08:24

Jak dowiedział się RMF FM, 23 lecznice mogą wystawiać e-recepty na leki psychotropowe i odurzające na poprzednich zasadach, czyli bez obowiązku sprawdzania historii leczenia pacjenta.

23 lecznice mogą wystawiać recepty na leki psychotropowe na starych zasadach
Ponad 20 lecznic może wypisywać recepty na leki psychotropowe na starych zasadach. Fot. Shutterstock
  • RMF FM informował o problemach w hospicjach, gdzie z powodu wprowadzonych 2 sierpnia ograniczeń lekarze nie mogli wypisywać e-recept na stosowne leki
  • Teraz rozgłośnia podała, że w 23 placówkach można wystawiać e-recepty na leki psychotropowe oraz na środki odurzające na wcześniejszych zasadach
  • Jak wyjaśnia RMF FM, resort zdrowia tymczasowo dla wybranych placówek złagodził w tym tygodniu obostrzenia

Dla hospicjów złagodzono przepisy

RMF FM przypomina, że wielu lekarzy nagłośniło problemy związane z wystawianiem e-recept na leki psychotropowe i odurzające. Ostatecznie interwencję podjęło Polskie Towarzystwo Medycyny Paliatywnej, następnie stosowne działania podjął resort zdrowia.

10 sierpnia rozgłośnia poinformowała, że 23 lecznice mogą już wystawiać wspomniane recepty według poprzednio obowiązujących przepisów, czyli bez obowiązku sprawdzania historii leczenia pacjenta. Zgodnie z relacjami lekarzy problemów z systemem do wystawiania e-recept jest już mniej, ale gdy się zdarzają, wówczas interweniują informatycy.

W rozmowie RMF FM prof. Tomasz Dzierżanowski, który jest szefem grupy hospicjów, podkreślił, że dyrektorzy placówek proszą o okres karencji, ponieważ są bezradni w sytuacji, gdy system informatyczny nie działa.

- W jednostkach, którymi zarządzam, już od kilku lat nie ma recept papierowych i gdybyśmy chcieli je nawet wystawić, nie mielibyśmy na czym – powiedział prof. Dzierżanowski.

Rozgłośnia wyjaśnia przy tym, że w placówkach, które teraz nie muszą stosować się do nowych przepisów, do końca sierpnia specjaliści z Centrum E-zdrowia zaktualizują systemy informatyczne.

2 sierpnia weszły nowe przepisy

Przypomnijmy: 2 sierpnia weszły w życie przepisy ograniczające zdalne wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe. W praktyce oznacza to, że przy wypisaniu takich leków musi towarzyszyć badanie i ocena wpływu leku na pacjenta.

Zasada ta nie dotyczy przepisywania recept w ramach kontynuacji leczenia, jeśli nie upłynęły trzy miesiące od ostatniej wizyty u lekarza i badania pacjenta. Informacja, o tym, że wskazany okres nie został przekroczony, będzie zamieszczana w dokumentacji medycznej pacjenta.

Przed wystawieniem każdej kolejnej recepty na środki odurzające i leki psychotropowe lekarz będzie musiał sprawdzić ilość i rodzaj przepisanych ostatnio pacjentowi leków: za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) albo systemu gabinetowego lub wywiadu z pacjentem, jeśli pacjent dotychczas nie logował się do IKP.

Nowe zasady wystawianie recept na środki odurzające i psychotropowe nie dotyczą lekarzy placówek podstawowej opieki zdrowotnej, do której zapisany jest pacjent.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze