1 października uruchomione zostanie Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży

Autor: oprac. KM • Źródło: Radio Białystok/Rynek Zdrowia30 września 2022 06:30

W ramach Centrum Psychiatrii w Białymstoku 1 października zostanie otwarte Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, a w nim: łóżka - na razie dla 28 pacjentów, sale edukacyjne i dużo prywatności dzięki maksymalnie dwuosobowym pokojom z własnymi łazienkami. Całe Centrum oficjalnie ruszy 7 października.

1 października uruchomione zostanie Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży
Klinika Psychiatrii UMB. Fot. UMB
  • 1 października w Białymstoku ruszy Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży
  • Placówka będzie miała własną poradnię, oddział dzienny, ale również oddział stacjonarny: najpierw dla 28 pacjentów. Miejsca w przyszłości starczy nawet dla 39 pacjentów
  • Przyczyną takiej redukcji planowanej liczby łóżek są problemy kadrowe: obecnie placówka zatrudnia trzech lekarzy-specjalistów
  • Centrum ma być przyjazne młodym pacjentom i odpowiadać na ich potrzeby 

Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży w Białymstoku ruszy 1 października

Prof. Anna Wasilewska, lekarz pediatra i nefrolog, a także dyrektor Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, w rozmowie z Radiem Białystok informuje o otwarciu Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. Ma to nastąpić 1 października.

Centrum obejmie nie tylko poradnię, ale również oddział dzienny. Jak dotąd liczył on 12 łóżek, ale ta liczba zwiększy się do 15. Będzie otwarty również oddział stacjonarny, w którym może znaleźć się miejsce dla 36 pacjentów, z perspektywą zwiększenia liczby łóżek do 39, jednak w praktyce, jak wynika z wypowiedzi profesor Wasilewskiej, personelu starczy na obsługę 28 pacjentów. 

Jak zaznacza profesor, obecnie na szpitalny oddział ratunkowy codziennie trafia "dwóch, trzech pacjentów". 28 miejsc nawet z perspektywą rozbudowy nie wystarczy, by zaspokoić zdrowotne potrzeby mieszkańców regionu. Jednak placówka ma trudności w skompletowaniu wystarczającej kadry lekarskiej. Prof. Wasilewska informuje, że centrum zatrudnia trzech specjalistów w dziedzinie psychiatrii dziecięcej, a być może w bieżącym tygodniu pojawi się nowy, czwarty, z Warszawy. Placówka zatrudni również 9 rezydentów, którzy będą mogli zacząć pracę już 1 grudnia. 

Bardzo dobre warunki dla pacjentów

Otwarcie tego najbardziej wyczekiwanego oddziału, czyli dziennego pobytu, planowane jest na 1 października. W ocenie prof. Wasilewskiej warunki dla pacjentów są "bardzo dobre". Specjalistka wymienia niewątpliwe plusy centrum: nowy budynek, przyjemna lokalizacja i zebranie wszystkich struktur w jednym miejscu.

Pozytywy są także na poziomie samej organizacji leczenia: dla pacjentów stworzono maksymalnie dwuosobowe pokoje z własnymi łazienkami, jak również "separatki" oraz "pokoje wyciszeń". Zorganizowane zostały także sale edukacyjne. 

Placówka ponadto nie prowadzi dokumentacji papierowej, a jedynie elektroniczną, więc miejsca, które potencjalnie mogłoby stanowić archiwum, zostało sporo. Obszar będzie zagospodarowany jako przestrzeń, w której dzieci będą mogły aktywnie spędzać czas: powstanie sala gimnastyczna, a w niej znajdą się stoły do ping-ponga.

Budynek Centrum Psychiatrii stanął na tyłach USK, przy. Wołodyjowskiego, w miejscu dawnego tzw. domku szwedzkiego, który był niegdyś siedzibą administracji szpitala. Koszt trwającej dwa lata budowy to około 40 mln zł.

Oficjalne otwarcie CP zaplanowane jest na 7 października, w dzień uroczystej inauguracji roku akademickiego na UMB.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum