"Czarne chmury" nad STOP NOP. Tym razem prokuraturę powiadamia NIL

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Zdrowia • • 18 października 2019 11:43

Wobec zamieszczenia na facebookowej stronie Ogólnopolskiego Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepionkach STOP NOP posta sugerującego, jakoby lekarze anestezjolodzy doprowadzali do śmierci pacjentów, w imieniu prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej oraz prezesów wszystkich Okręgowych Rad Lekarskich w piątek (18 października) zostanie złożone zawiadomienie o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa do Prokuratora Generalnego i Prokuratory Rejonowej Warszawa-Mokotów - poinformowała NIL.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak zaznacza NIL, autor przedmiotowego posta bezpodstawnie zarzuca ogółowi lekarzy anestezjologów podejmowanie działań noszących znamiona przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, uzasadniając swoje insynuacje rzekomo merytorycznymi okolicznościami, jak wdrażanie konkretnego leczenia farmakologicznego.

"Tego rodzaju wypowiedzi nie dość, że godzą w dobre imię lekarzy anestezjologów wykonujących swój zawód na terenie całego kraju, to dodatkowo mają na celu z jednej strony zniechęcać pacjentów do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej, a z drugiej strony - w sposób karygodny wprowadzają osoby chore i cierpiące, jak również rodziny pacjentów w błąd co do skuteczności i legalności wdrażanego leczenia szpitalnego" - czytamy na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej.

Według NIL w rezultacie tych działań pacjenci mogą być narażeni na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia czy zdrowia, a treść przywołanego posta niewątpliwie narusza interes społeczny, ponieważ podważa zaufanie pacjentów do lekarzy. 

Jak czytamy we wniosku, na podstawie art. 60 & 1 kodeksu postępowania karnego wnosi się o wszczęcie z urzędu postępowania karnego przeciwko członkom zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP" (...) o czyn ścigany z oskarżenia prywatnego, tj. z art. 212 & 1 i 2 kodeksu karnego, ze względu na ważny interes społeczny.

Naczelna Izba Lekarska reagując na głosy bardzo wielu lekarzy oburzonych tym wpisem jest przekonana, że tego rodzaju wypowiedzi oskarżające lekarzy o umyślne powodowanie śmierci swoich pacjentów powinno być z całą stanowczością ścigane, zwłaszcza - jak podnosi NIL we wniosku - wpis zawiera nie tylko informacje nieprawdziwe wobec lekarzy, ale także podważa skuteczność powszechnie stosowanych na oddziałach intensywnej terapii metod leczniczych w stanach zagrożenia życia i zdrowia.

"W odróżnieniu od grupy na Facebooku, to założyciel fanpage'a decyduje, jakie treści będą publikowane' - zauważa NIL. 

Pod zawiadomieniem podpisał się prezes NRL Andrzej Matyja oraz szefowie 22 Rad Lekarskich z całego kraju.

O szkalującym lekarzy wpisie STOP NOP jako pierwszy poinformował portal rynekzdrowia.pl.

Czytaj: STOP NOP: "na OIT lekarze prawdopodobnie doprowadzają do śmierci pacjentów"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum