Zwolnienie lekarskie z... restauracji.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 marca 2010 12:10

Między 50 a 100 zł kosztowało załatwienie zwolnienia lekarskiego w jednym z ośrodków opieki zdrowotnej w Jaworznie na Śląsku.

Zwolnienie lekarskie z... restauracji.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi śląska policja. Zatrzymano troje lekarzy i pośrednika, podejrzanych o ten proceder.

Pośrednik – 61-letni emeryt z Jaworzna – w ciągu kilku godzin potrafił załatwić zwolnienie lekarskie. Zainteresowani mogli nawiązać z nim kontakt w jednej z miejscowych restauracji. Z jego usług korzystali znajomi oraz bywalcy baru. Przestępczy proceder, na którego trop policjanci wpadli w końcu zeszłego roku, trwał prawie pięć lat, od 2005 roku.

Od pośrednika policja trafiła do lekarzy, którzy za łapówki w wysokości 50-100 zł wystawiali fałszywe zwolnienia. To dwie kobiety i mężczyzna, w wieku od 54 do 59 lat. Po postawieniu im zarzutów wyszli na wolność za poręczeniem majątkowym w wysokości 10-20 tys. złotych. Decyzją prokuratury nie mogą też na razie wykonywać zawodu lekarza. Policjanci zajęli wart 27 tys. zł majątek podejrzanych, na poczet przyszłych kar i grzywien.

Pośrednik usłyszał zarzuty powoływania się na wpływy w środowisku lekarskim i załatwiania fałszywych dokumentów w zamian za pieniądze. Postawiono mu 42 zarzuty popełnienia przestępstw – z dotychczasowych ustaleń śledztwa wynika, że co najmniej tyle razy załatwił fałszywe zwolnienie. Mężczyzna został aresztowany. Grozi mu, podobnie jak lekarzom, 10 lat więzienia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum