Zwolnienie lekarskie wstecz. Na ile dni do tyły lekarz może dać L4?

Autor: oprac. JKB • Źródło: gazeta.pl, Rynek Zdrowia12 grudnia 2021 18:00

Zwolnienie lekarskie z datą wsteczną? To możliwe. W  wyjątkowych sytuacjach lekarz może wystawić L4 do tyłu.  To kwestia uregulowana ustawą, a także rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej. Na ile dni do tyłu może być L4?

Na ile dni wstecz lekarz może dać zwolnienie lekarskie? Fot. Shutterstock
  • Zwolnienie lekarskie (potocznie L4) otrzymuje się po konsultacji lekarskiej, gdy specjalista stwierdza u pacjenta niezdolność do pracy
  • Obecnie zaświadczenie jest wystawiane w formie elektronicznej i znane jako e-ZLA. Dokument jest potwierdzany np. profilem zaufanym ePUAP
  • Zgodnie z przepisami zwolnienie lekarskie może być wystawione z datą wsteczną. Sprawdziliśmy, na ile dni do tyłu może być L4?

Sprawdź: Niższy zasiłek chorobowy i krótsze zwolnienie lekarskie od 2022. Ogromne zmiany w ZUS

Od 2022 roku rewolucja w L4. Zwolnienie lekarskie z nowego powodu

Zasiłek opiekuńczy na dziecko na kwarantannie. Jak dostać pieniądze?

Ile może trwać zwolnienie lekarskie? 

Jak przypomina gazeta.pl, zwolnienie lekarskie jest wystawiane wtedy, gdy zostaje stwierdzona niezdolność do pracy z powodu schorzenia. Może trwać od kilku dni do kilku/kilkunastu tygodni – przepisy nie regulują tego zjawiska.

Bywają jednak  i takie sytuacje, gdy pacjent trafia do lekarza później, niż pojawią się pierwsze symptomy choroby.

W związku z tym, lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie (L4) z datą wsteczną. Gazeta.pl powołuje się tu na regulacje prawne, czyli:

  • ustawę z 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa,
  • rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z dnia 10 listopada 2015 roku w sprawie sposobu i trybu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim.

Czytaj: Kod choroby jest na zwolnieniu lekarskim. Co na L4 widzi pracodawca?

Sprawdź: Krótszy okres zasiłkowy, mniejszy zasiłek chorobowy i L4 po nowemu. Przed nami rewolucja w ZUS

Zwolnienie lekarskie z datą wsteczną. Na ile dni do tyłu może być L4? 

Biorąc pod uwagę wszystkie funkcjonujące przepisy prawne, zwolnienie lekarskie wystawione z wsteczną datą może obejmować nie więcej niż trzy dni wstecz względem dnia, gdy zostało przeprowadzone badanie lekarskie.

Także i tutaj pojawia się jednak wyjątek – zaświadczenie od lekarza psychiatry.

Od tej zasady jest wyjątek

W przypadku zwolnienia lekarskiego od lekarza psychiatry, może ono zostać wystawione na okres wcześniejszy niż trzy dni poprzedzające dzień badania.

Sytuacja ma miejsce wtedy, gdy specjalista podejrzewa u pacjenta występowanie zaburzeń psychicznych ograniczających zdolność do oceny swojego postępowania.

Czytaj: ZUS na tropie zwolnień lekarskich. Sprawdzi, co robiłeś na L4 [NOWE METODY KONTROLI]

Krótszy okres zasiłkowy, mniejszy zasiłek chorobowy i L4 po nowemu. Przed nami rewolucja w ZUS

Zwolnienie lekarskie na telefon

Przypomnijmy, w trakcie pandemii koronawirusa, wzrosło zainteresowanie zwolnieniami lekarskimi (L4) na telefon, co wcześniej nie było takie oczywiste. Jak podaje spidersweb.pl, blisko 74 proc. Polaków skorzystało z teleporad od wprowadzenia pandemii. Niestety ZUS jest bezradny, gdy dochodzi do wyłudzeń L4 – w  2020 roku wystawiono ponad 22 mln zwolnień lekarskich, z czego zostało skontrolowanych jedynie 275 tys.

Okazuje się, że w sieci można znaleźć wiele firm oferujących L4 na telefon. Wystarczy zapłacić od 59 do 80 złotych. Niektóre e-przychodnie wyspecjalizowały się zresztą w tym zakresie do tego stopnia, że każdy zainteresowany sam ustala na jak długo "chce być chory".

W tym celu musi jedynie wypełnić formularz z objawami i żądaną liczbą dni zwolnienia lekarskiego wpisać w odpowiednią rubrykę. I tyle.

Następnie "pacjent" czeka na telefon od lekarza, który wszystko potwierdza.

Czytaj: L4 na żądanie. Płacisz 60 złotych i czekasz na telefon od lekarza. ZUS bezradny

Teleporady w POZ. Ministerstwo Zdrowia wycofało się z nich rakiem. Słusznie?

Krótsze L4 i niższy zasiłek. Rewolucja w ZUS. Chorobowy, macierzyński, szpitalny po nowemu

Warto wiedzieć: Ważne zmiany w 500 plus. Co to oznacza dla rodziców?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum