Zwolnienie lekarskie w kwietniu 2022. Na L4 bez pieniędzy
Zwolnienia lekarskie i zasiłek chorobowy funkcjonują według nowych zasad w 2022 roku. W efekcie na L4 można zostać bez pieniędzy. To konsekwencja zmian, jakie zaszły w zasadach liczenia okresu zasiłkowego.

- Zasiłek chorobowy i zwolnienie lekarskie według nowych zasad. W 2022 roku zaszły ważne zmiany w zwolnieniach lekarskich i zasiłku chorobowym. Chodzi o liczenie okresu zasiłkowego
- Zmiany przepisów mają utrudnić korzystanie przez pracowników ze zwolnień lekarskich na różne jednostki chorobowe. ZUS nie będzie sprawdzać kodów choroby – każda jednostka zostaje bowiem wpisana do jednej puli 182 dni
- Konsekwencją może być jednak brak zasiłku chorobowego dla tych osób ubezpieczonych, które często otrzymywały zwolnienia lekarskie. Dlaczego?
- Jeśli przerwa między kolejnymi niezdolnościami do pracy będzie wynosić mniej niż 60 dni, to ZUS i tak je zsumuje do puli limitu 182 dni, bez względu na to, jakich kodów choroby dotyczą
- Zmiana ma uporządkować system zwolnień lekarskich, a jednocześnie ukrócić ewentualne nadużycia w tym zakresie
Rewolucja w L4 uderzyła w chorych. Zostaną bez pieniędzy
L4 i zasiłek chorobowy w 2022 r. Duże zmiany
Nowe przepisy dotyczą m.in. wypłaty zasiłków chorobowych. Od 2022 roku każdy ubezpieczony będzie miał mocno utrudnioną możliwość korzystania ze zwolnień lekarskich na różne choroby.
ZUS w ten sposób chce uniknąć sytuacji, gdy ubezpieczeni będą korzystać z przedłużenia L4 ponad limit 182 dni.
Jeszcze w poprzednim roku było to możliwe – naliczanie zasiłku wynikało bowiem z jednostki chorobowej wpisanej do zwolnienia lekarskiego. Do końca 2021 roku okresy niezdolności do pracy wynikające z tej samej choroby (pod warunkiem występowania ich po sobie) ulegały zsumowaniu. Z kolei przy różnych jednostkach – okres zasiłkowy naliczany był na nowo.
Wszystko zmieni się już w styczniu 2022 roku. Jeśli przerwa między kolejnymi niezdolnościami do pracy będzie wynosić mniej niż 60 dni, to ZUS i tak je zsumuje do puli limitu 182 dni, bez względu na to, jakich kodów choroby dotyczą (czyli bez względu na to na jaką chorobę jest L4).
- Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzednich niezdolności do pracy, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni. Do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresów niezdolności do pracy przypadających przed przerwą nie dłuższą niż 60 dni, jeżeli po przerwie niezdolność do pracy wystąpiła w trakcie ciąży – stanowi jeden z zapisów nowelizacji ustawy.
Zwolnienie lekarskie bez pieniędzy? O tym trzeba pamiętam
Powyższe zmiany zostały wprowadzone w styczniu 2022 roku. W efekcie mogą zdarzyć się sytuacje, w których osoby będące na zwolnieniu lekarskim, nie otrzymają zasiłku chorobowego.
Ma to związek z przerwą pomiędzy kolejnymi zaświadczeniami lekarskimi. Warto podkreślić, że każda choroba będzie wliczona do jednego okresu rozliczeniowego, gdy nie będzie między nimi przerwy 60 dni. W takim przypadku pozostanie jedynie świadczenie rehabilitacyjne.
Po wykorzystaniu całego rocznego limitu zasiłku chorobowego (182 dni) - jak przypomina ZUS - chory, który wciąż jest niezdolny do pracy może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne.
L4 w 2022. Najważniejsze zmiany
- Zasiłek chorobowy może być wypłacany w ciągu roku nie dłużnej niż przez: 182 dni albo 270 dni, gdy niezdolność do pracy jest spowodowana gruźlicą lub przypada w trakcie ciąży
- Od stycznia nie ma znaczenia na co chorujemy, ponieważ każde kolejne zwolnienie, gdy przerwa między nimi nie przekracza 60 dni, jest sumowane aż do wyczerpania rocznego zasiłku chorobowego.
- po ustaniu ubezpieczenia okres pobierania zasiłku chorobowego został skrócony do 91 dni
- Jeżeli ubezpieczony wykorzysta cały zasiłek chorobowy i nadal będzie niezdolny do pracy, może ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne. Przysługuje ono maksymalnie przez 12 miesięcy
- Od 2022 roku przedsiębiorcy nie stracą prawa do zasiłku z powodu spóźnienia w opłaceniu składki. Będą mogli otrzymać świadczenia chorobowe także, gdy opłacą składkę po terminie
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (114)