L4 na nową chorobę. Ekspert ostrzega: ZUS może podważyć zwolnienie lekarskie
Światowa Organizacja Zdrowia wpisała wypalanie zawodowe do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. To oznacza, że zwolnienie lekarskie mogłoby być wydawane na nową chorobę. Pytanie jednak, czy takiego „L4” nie podważy ZUS. Ekspert wskazuje, że jest duże prawdopodobieństwo, że tak właśnie się stanie.

- Od nowego roku zwolnienia lekarskie teoretycznie mogłyby być wystawiane na wypalanie zawodowe, które Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wpisała do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-11) z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2022 roku
- - W świetle aktualnie obowiązujących przepisów wystawienie takiego L4 od nowego roku może być ryzykowne – komentuje radca prawny.
- I wskazuje: WHO nie zakwalifikowała wypalenia zawodowego jako jednostki chorobowej ani stanu medycznego. Zostało uznane za syndrom mogący wpłynąć na stan zdrowia pracownika
- Jak podkreśla "niezbędne mogą okazać się zmiany obowiązujących przepisów krajowych w kierunku usunięcia wątpliwości interpretacyjnej"
Zwolnienie lekarskie na wypalenie zawodowe? Ekspert ostrzega: to ryzykowne
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wpisała wypalenie zawodowe do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-11) z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2022 roku. Teoretycznie może to oznaczać, że od nowego roku lekarze będą mogli wypisywać zwolnienie lekarskie na wypalenie zawodowe właśnie. To jednak tylko teoria. Praktyka – na co zwracają uwagę eksperci – może wyglądać zgoła odmiennie.
- L4 udzielone przez lekarza wyłącznie z powodu wypalenia zawodowego może bowiem zostać zakwestionowane przez ZUS – wskazują.
Dlaczego wypalenie zawodowe, choć znalazło się na liście WHO, może nie stanowić podstawy do wystawienia zwolnienia lekarskiego? O wątpliwościach mówi radca prawny Mariusz Mirosławski, wspólnik w Kancelarii MGM Mirosławski, Galos, Mozes.
Czytaj również: Nowa choroba mocno wpłynie na rynek pracy i liczbę zwolnień lekarskich
Rewolucja w L4. Zwolnienie lekarskie weźmiemy na wypalenie zawodowe?
Wypalenie zawodowe zostało uznane za syndrom mogący wpłynąć na stan zdrowia
- Podkreślenia wymaga także fakt, że WHO nie zakwalifikowała wypalenia zawodowego jako jednostki chorobowej ani stanu medycznego. Choć wypalenie zawodowe faktycznie znalazło się w rozdziale 24 pt. „Czynniki wpływające na stan zdrowia lub kontakt ze służbą zdrowia” nie zostało uznane za jednostkę chorobową lecz za syndrom mogący wpłynąć na stan zdrowia pracownika – wyjaśnia ekspert.
I wskazuje: „Uwzględniając opisaną wyżej kwalifikację wypalenia zawodowego jako syndromu zawodowego, a nie jednostki chorobowej, wątpliwości budzi rozpowszechniona w mediach informacja, iż od 1 stycznia 2022 r. pracownicy będą mogli uzyskać zwolnienie lekarskie z tytułu wypalenia zawodowego".
- W świetle aktualnie obowiązujących przepisów wystawienie takiego L4 od nowego roku może być ryzykowne – komentuje radca prawny.
Polecamy: Instrumentariuszka dokończyła operację? Szpital wydał oświadczenie: "Stanowczo dementujemy"
Ważny kod na L4. Czy pracodawca widzi na zwolnieniu lekarskim rodzaj choroby?
ZUS może podważyć L4 na wypalenie zawodowe?
Jak podkreśla zgodnie z przepisami zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy zawiera numer statystyczny choroby ubezpieczonego ustalony według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych.
- Udzielenie zwolnienia lekarskiego z powodu innych stanów medycznych niż jednostki chorobowe, do których nie zalicza się jednak syndromu wywołującego chorobę, obarczone może być dużym ryzykiem podważenia przez ZUS zasadności takiego zwolnienia - ocenia ekspert.
I podkreśla: Wobec tego, aby lekarz mógł „bezpiecznie”, czyli bez ryzyka podważenia, wystawić zwolnienie lekarskie na podstawie stwierdzonej diagnozy wypalenia zawodowego niezbędne mogą okazać się zmiany obowiązujących przepisów krajowych w kierunku usunięcia zakreślonej wątpliwości interpretacyjnej.
Radca zwraca również uwagę, że „wypalenie zawodowe jako syndrom zawodowy nie został również zakwalifikowany jako choroba zawodowa, bowiem nie został wymieniony w wykazie chorób zawodowych”.
Czytaj również: Krótszy okres zasiłkowy, mniejszy zasiłek chorobowy i L4 po nowemu. Przed nami rewolucja w ZUS
Zwolnienie lekarskie do tyłu. Na ile dni wstecz lekarz może dać L4?
L4 na wypalenie zawodowe? Są cztery wątpliwości
Radca prawny Mariusz Mirosławski, wspólnik w Kancelarii MGM Mirosławski, Galos, Mozes paodsumowuje:
- Wypalenie zawodowe, zgodnie z Klasyfikacją ICD-11 od dnia 1 stycznia 2022 roku zostało zakwalifikowane jako syndrom zawodowy, którego efektem jest przewlekły stres w miejscu pracy, z którym nie udało się skutecznie poradzić, o symbolu QD85. Oznacza to, że wypalenie zawodowe jest czynnikiem mogącym wpłynąć na stan zdrowia pracownika. Nie jest jednak kwalifikowane wprost jako jednostka chorobowa.
- Taka kwalifikacja może mieć istotny wpływ na profilaktykę zdrowia, w tym zdrowia psychicznego.
- Z punktu widzenia aktualnie obowiązujących przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. jednoznaczne zakwalifikowanie od dnia 1 stycznia 2022 roku wypalenia zawodowego jako przyczyny zwolnienia lekarskiego obarczone jest dużym ryzykiem. Innymi słowy, udzielenie zwolnienia lekarskiego przez uprawniony podmiot wyłącznie z powodu wypalenia zawodowego (syndromu zawodowego, a nie jednostki chorobowej) może być zakwestionowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
- W celu usunięcia wątpliwości interpretacyjnych, jak i profilaktyki zdrowia, zasadnym jest podjęcie działań zmierzających albo do zmiany legislacyjnej w kierunku wykluczenia ryzyka podważenia zasadności wystawienia zwolnienia lekarskiego z powodu wypalenia zawodowego albo do ustalenia jednolitej interpretacji tego syndromu w kierunku umożliwiającym kwalifikowanie go jako przyczyny udzielenia zwolnienia lekarskiego.
Sprawdź: ZUS na tropie zwolnień lekarskich. Sprawdzi, co robiłeś na L4 [NOWE METODY KONTROLI]
Więcej pieniędzy z ZUS. Zasiłek chorobowy zostanie podwyższony, ale tylko w jednym przypadku
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (1)