Zwolnienie lekarskie bez zasiłku. Od nowego roku łatwo zostać bez chorobowego

Autor: oprac. JKB • Źródło: money.pl, Rynek Zdrowia04 grudnia 2021 19:53

Zwolnienie lekarskie bez zasiłku chorobowego? Od nowego roku to możliwe przez zmianę w przepisach, która zacznie obowiązywać od stycznia 2022 roku. Jak tego uniknąć?

W 2022 roku trudno będzie uzyskać przedłużenie zwolnienia. Fot. Shutterstock
  • Zgodnie z nowymi przepisami ZUS od 2022 roku nie będzie sprawdzać kodów choroby wpisanych na L4. Każda jednostka będzie wliczana do puli 182 dni zasiłku chorobowego
  • Zmiany w zapisach mają udaremnić sytuacje, gdy pracownik przedłuża sobie okres wypłaty zasiłku chorobowego poprzez pobieranie zwolnień na różne schorzenia
  • W efekcie od 2022 roku można zostać na L4 bez zasiłku chorobowego. Nie otrzymają go osoby ubezpieczone, jeśli zachorują po nowym roku i poprzednio często otrzymywały tzw. L4
  • Po nowym roku, jeśli przerwa pomiędzy kolejnymi niezdolnościami do pracy będzie wynosiła mniej niż 60 dni, to ZUS zsumuje zwolnienia do jednej puli

Sprawdź: Niższy zasiłek chorobowy i krótsze zwolnienie lekarskie od 2022. Ogromne zmiany w ZUS

L4 z nowego powodu już z początkiem 2022. Będzie plaga zwolnień lekarskich?

Koronawirus. Kwarantanna - jak długo trwa i ile wynosi zasiłek? Zasady w szczycie czwartej fali

Zwolnienie lekarskie na cenzurowanym. Rewolucja w ZUS

Jak podaje money.pl, zgodnie z nowymi przepisami związanymi z wypłatą zasiłków, od nowego roku pracownik będzie miał utrudnione korzystanie ze zwolnień na różne schorzenia.

Tym sposobem ZUS uniknie sytuacji wydłużania przez ubezpieczonego okresu wypłaty zasiłku chorobowego ponad obowiązujący roczny limit 182 dni. Dotychczas było to możliwe, ponieważ naliczanie zasiłku wynikało od jednostki chorobowej.

- Jeżeli następujące po sobie niezdolności do pracy są spowodowane tą samą chorobą, okres zasiłkowy podlega zsumowaniu. Natomiast w sytuacji różnych jednostek chorobowych, pomiędzy którymi wystąpi choćby jednodniowa przerwa, okres zasiłkowy liczony jest na nowo – wyjaśniła money.pl dr Katarzyna Kalata, prawniczka i prezes zarządu HR Lex.

Z kolei po nowym roku, jeżeli przerwa pomiędzy kolejnymi niezdolnościami do pracy będzie wynosić mniej niż 60 dni, wówczas ZUS zsumuje zwolnienia do puli 182 dni, niezależnie od tego, czego dotyczą – podaje money.pl.

Od 2022 roku już nie będzie miało znaczenia, na co otrzymujemy zwolnienie chorobowe.

Czytaj: Zwolnienie lekarskie do tyłu. Na ile dni wstecz lekarz może dać L4?

Krótszy okres zasiłkowy, mniejszy zasiłek chorobowy i L4 po nowemu. Przed nami rewolucja w ZUS

L4 bez zasiłku? Ważna zmiana w przepisach 

Co ważne, choć nowe przepisy wejdą w życie od stycznia 2022 roku, to zostały one skonstruowane w taki sposób, aby w niektórych przypadkach osoby ubezpieczone, które przejdą na zwolnienie na przełomie roku, ale wcześniej dość często pobierały L4, nie otrzymały zasiłku. Dlaczego?

Wszystko z powodu tej problematycznej dla niektórych przerwy pomiędzy kolejnymi zaświadczeniami. Wszystkie choroby, jeżeli nie będzie pomiędzy nimi przerwy 60 dni, ZUS doliczy do jednego okresu rozliczeniowego, co podkreśla money.pl.

Zgodnie z nowymi zasadami, taka osoba będzie mogła wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne. Jednakże jest ono przyznawane na innych zasadach niż zasiłek chorobowy, natomiast wysokość uzależniona jest m.in. od rodzaju choroby.

- O świadczenie rehabilitacyjne można występować w przypadkach poważnych schorzeń, a nie np. po zwykłej anginie czy zatruciu pokarmowym. Tylko niektórzy uzyskają to świadczenie – przypomniała rozmówczyni money.pl.

Czytaj: Ważny kod na L4. Czy pracodawca widzi na zwolnieniu lekarskim rodzaj choroby?

ZUS na tropie zwolnień lekarskich. Sprawdzi, co robiłeś na L4 [NOWE METODY KONTROLI]

L4 na nową chorobę

Wypalenie zawodowe od 1 stycznia 2022 roku będzie uznawane za chorobę, na którą pracownik będzie mógł otrzymać L4. Dodajmy, że WHO wpisała wypalenie zawodowe na listę ICD w czerwcu 2019 roku, natomiast jednostka ta zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022. 

Objawy wypalenia zawodowego, którego przyczynami są m.in. przewlekły stres, zmęczenie czy zbyt wygórowane cele, to m.in. wyczerpanie, obniżony nastrój i ocena własnych dokonań, zobojętnienie.

Jakie są objawy wypalenia zawodowego?

  • fizyczne: poczucie wycieńczenia lub wyczerpania energii,
  • emocjonalne: obniżony nastrój, negatywne uczucia lub zobojętnienie przejawiające się cynicznym i pozbawionym empatii zachowaniem,
  • behawioralne: zmniejszona wydajność zawodowa, obniżenie oceny własnych dokonań i poczucie, że wszystko co się robi nie ma sensu lub jest niewystarczająco dobre.

Sprawdź: Nowa choroba mocno wpłynie na rynek pracy i liczbę zwolnień lekarskich

Rewolucja w zwolnieniach lekarskich. L4 na wypalenie zawodowe

Wielka rewolucja w ZUS. Zasiłek chorobowy, L4 i macierzyński po nowemu

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum