Zwolnienia lekarskie mundurowych: koniec przywilejów?

Autor: gazeta.pl, PAP/Rynek Zdrowia • • 29 lipca 2013 11:36

Rząd planuje obniżenie służbom mundurowym chorobowego ze 100 do 80 procent pensji. Argumentuje, że to nieuzasadniony przywilej, który powoduje nadużywanie zwolnień.

Zwolnienia lekarskie mundurowych: koniec przywilejów?
Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych powołując się m.in. na dane z ZUS, średnio codziennie 6 tys. policjantów przebywa na zwolnieniu lekarskim. Związkowcy twierdzą jednak, że te dane są mocno zawyżone.

Średnie zwolnienie policjanta trwa 24 dni, a strażnika granicznego - 28 dni w roku. Średnia u cywilów jest znacznie niższa - według danych ZUS to 14 dni.

Po wprowadzeniu zmian, na pełne wynagrodzenie chorzy funkcjonariusze mogliby liczyć jedynie w kilku przypadkach, m.in.: wypadku w czasie służby lub w drodze na nią, choroby podczas groźnych dla życia lub zdrowia misji i działań ratowniczych za granicą, doznania urazu w efekcie bohaterskiego czynu (np. podczas pożaru). Pełna pensja ma też przysługiwać przy chorobie w czasie ciąży.

Projekt zmian w kilku ustawach, który zakłada obniżenie zasiłków chorobowych w służbach, rząd przyjął 28 maja. 27 sierpnia w Sejmie odbędzie się tzw. wysłuchanie publiczne w tej sprawie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum