Zwolnienia chorobowe: jakich zmian oczekują organizacje pracodawców?

Autor: tvn24bis.pl/Rynek Zdrowia • • 11 kwietnia 2017 10:33

Pracodawcy sygnalizują potrzebę zmian w zwolnieniach chorobowych. Konfederacja Lewiatan proponuje, by za pierwsze 2-3 dni zwolnienia lekarskiego nie wypłacać zasiłku chorobowego, a dzięki temu pracownicy mogliby płacić odpowiednio niższe składki. Z kolei Pracodawcy RP wiążą nadzieje na zmiany, ale w związku z e-zwolnieniami.

Zwolnienia chorobowe: jakich zmian oczekują organizacje pracodawców?
Pracodawcy proponują by za pierwsze 2-3 dni zwolnienia lekarskiego nie wypłacać zasiłku chorobowego. FOT. PTWP

Konfederacja Lewiatan, w ramach dyskusji o zwolnieniach lekarskich, planuje na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego zaproponowanie związkom zawodowym i rządowi, aby za pierwsze trzy dni chorobowego Polacy nie otrzymywali pieniędzy. Takie rozwiązanie obowiązuje w Czechach. Zdaniem Mordasewicza, pozwoli to ukrócić nadużycia.

Czytaj też: Pracodawcy proponują: pierwsze trzy dni L4 - niepłatne

Z kolei Pracodawcy RP zapytani przez tvn24bis.pl podkreślili, że "pracodawcy oraz ZUS są pozbawieni skutecznych narzędzi walki" z nadużywaniem zwolnień, ponieważ mogą być one dostarczane "7 dni od daty wystawienia".

Pracodawcy RP liczą na to, że ten stan rzeczy zmieni się w przyszłym roku, kiedy obowiązkowe stanie się wystawianie e-zwolnień lekarskich, których zasadność może być znacznie szybciej weryfikowana.

Czytaj też: E-zwolnienia skutecznie "uzdrowią" Polaków?

Dodają, że warto poczekać z rozważaniem ewentualnych kolejnych działań w tym zakresie do momentu, gdy nastąpi pełna implementacja ostatniej reformy polegającej na wprowadzeniu systemu e-zwolnień, umożliwiająca dokonanie oceny rzeczywistych efektów wdrażanych dotychczas zmian.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Politycy Społecznej wskazało zaś, że "do Ministerstwa nie wpłynęły wskazane w zapytaniu propozycje strony pracodawców, w związku z tym udzielenie komentarza w chwili obecnej nie jest możliwe".

Więcej: www.tvn24bis.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum